Francuska počela da pravi zaštitne maske od konoplje: Čuvaju životnu sredinu FOTO, VIDEO

Francuska kompanija "Geošavr" počela je da prodaje zaštitne maske protiv koronavirusa

napravljene od vlakna konoplje, javio je radio "Frans blu".

Zdravlje

Izvor: B92

Utorak, 01.09.2020.

10:28

Default images

Les Masques Biocompostables de Géochanvre sont à la Une cette semaine. La marie de la Baule a choisi nos Masques en...

Posted by Geochanvre on Thursday, 23 July 2020
Preduzeće, osnovano 2014. godine, nalazi se u gradiću Lezin u departmanu Jona (Burgundija, jugoistočno od Pariza). Specijalizovano je za proizvodnju filca, platna i netkanog tekstila na bazi biljnih vlakana poput lana, konoplje ili koprive.

Projekat zaštitne maske od konoplje razvili su stručnjaci kompanije od ovog proleća. Kapacitet filtriranja maske je 89 odsto. Unutrašnjost maske prekrivena je tankim slojem tkanine da manje smeta licu.

Prolazak vazduha kroz tkaninu i njegova filtracija obezbeđuju se bez upotrebe bilo kakvih dodatnih sredstava, objasnila je direktorka kompanije Stefani Govene.

Osim toga, upotrebljena maska ne zagađuje životnu sredinu, već je đubri, jer je biorazgradiva. Tokom njene proizvodnje ne nastaje ni zagađujući otpad – ova tehnologija koristi samo vodu pod pritiskom.

Niska cena

Ova francuska kompanija već proizvodi 5.000 maski dnevno u obliku "patkinog kljuna" – ovo je poznata standardna maska-respirator PP2, koja se ne lepi za usta za razliku od medicinske.

Lezin sada, između ostalog, ispunjava narudžbine primljene iz Belgije, Švajcarske i Italije. Među klijentima u Francuskoj je i kancelarija gradonačelnika "grada milionera" La Bol, gde se nalazi vila francuskog predsednika Emanuela Makrona i njegove supruge Brižit.

U departmanu Jona već je proizvedeno i poslato kupcima više od 1,5 miliona maski po ceni od 0,65 evra. Odnosno, cene su niže od cena konvencionalnih medicinskih maski, koje se prodaju po ceni 0,8-1 evro. Takođe, za maske od konoplje cena se smanjuje u zavisnosti od količine porudžbine.

Kompanija zapošljava uglavnom osobe sa invaliditetom. Sirovine koje se koriste su domaće – nabavljaju se sa farmi koje se nalaze u krugu od 200 km. Na ovoj konoplji ne koriste se nikakvi pesticidi. Istovremeno, sam uzgoj tehničke konoplje koristan je za očuvanje životne sredine – ova biljka može da apsorbuje ogromne količine ugljen-dioksida. Jedan hektar konoplje tokom života biljaka apsorbuje 15 tona ugljen-dioksida.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

1 d

Podeli: