Fernando Alonso – mogao je i morao mnogo više

Posle dve titule, 22 pol pozicije, 23 najbrža kruga, 32 pobede, 97 podijuma, 314 trka, 1.899 bodova Fernando Alonso je završio karijeru u Formuli 1.

Izvor: B92

Četvrtak, 06.12.2018.

09:00

Fernando Alonso – mogao je i morao mnogo više
Foto: Getty Images

Nakon 17 godina u najbržem cirkusu sveta ostao je utisak da je Španac mogao i morao mnogo više. Vozeći za Minardi, Reno i Meklaren u po dva mandata, te Ferari, Alonso je stekao status jednog od najtalentovanijih vozača u istoriji F1.

Međutim, mnogi će reći da je bio baksuzan i da je uvek imao loš "tajming", jer su sva četiri tima za koja je vozio imala neke od najgorih sezona u svojim istorijama dok je Španac bio u kokpitu jednog od njihovih bolida.

Debitovao je 2001. u Australiji, prvu pobedu zabeležio je 2003. u Mađarskoj, poslednju pre čak pet godina u Španiji, a oprostio se u Abu Dabiju 2018.

Bio je najmlađi šampion u istoriji F1 i najmlađi dvostruki šampion i rekorder po broju osvojenih bodova, dok mu te rekorde nije oborio Sebastijan Fetel.

Svoje vozačke veštine je u međuvremenu dokazao pobedom na legendarnoj trci 24 časa Le Mana, a uz trijumf na VN Monaka postao je jedan od samo 13 vozača koji su pobedili na dve od tri trke koje čine "Trostruku krunu" motorsporta.

To su između ostalih uspeli još Džim Klark, Mario Andreti, Emerson Fitipaldi, Žak Vilnev, Huan Pablo Montoja, a s obzirom da će karijeru nastaviti u Indikar seriji, imaće šansu da slavi i na Indijanapolisu 500 i tako se priključi legendarnom Grejemu Hilu kao jedinom vozaču koje je pobedio na sve tri trke.

Blistav početak

Foto: Getty images
Nakon solidne debitantske sezone u Minardiju, 2002. je bio test vozač Renoa i to mu je bilo dovoljno da ubedi čelnike francuskog tima da otpuste Džensona Batona kako bi otvorili prostor za Španca.

Već u drugoj trci je opravdao poverenje postavši u 21. godini najmlađi osvajač pol pozicije u F1 najbržim krugom u Maleziji.

Na istoj trci je stigao do prvog podijuma u karijeri i već tada nije bilo sumnje da prisustvujemo stvaranju novog šampiona.

Usledila su još dva dva podijuma, a onda i prva pobeda u karijeri. Na 13. trci sezone u Mađarskoj, Alonso je stigao do drugog pola u karijeri.

Za razliku od Sepanga, Španac je na Hungaroringu dominirao od prvog do poslednjeg kruga donevši Renou prvu pobedu u F1 posle dve decenije.

Pritom je u 22. godini postao najmlađi pobednik neke trke u istoriji F1.
Foto: Getty images
Dve godine kasnije Alonso je dovoljno sazreo i definitivno dokazao šampionski karakter. U pitaju je bila trka na Imoli gde je Španac zabeležio jednu od najvećih pobeda u svojoj karijeri.

Veliki Mihael Šumaher ga je uprkos mučenju Ferarija sa novom proizvođaču guma pratio u stopu, bez milosti je jurio mladog vozača Renoa.

Međutim, Alonso je zadržao hladnokrvnost i odoleo napadima Nemca u poslednjih 12 krugova.

Španac je u međuvremenu još jednom pokazao raskošan talenat koji poseduje upravo u duelu sa najtrofejnijim vozačem u istoriji F1.

Dogodilo se to na čuvenoj Suzuki, kada je neverovatnim manevrom zadivio svet obišavši Nemca sa spoljne strane u teškoj krivini koja je išla na levu stranu.

Bio je to poslednji znak početka rađanja nove ere F1.

Čovek koji je srušio Šumahera sa trona

Nije omanuo pa je tri trke pre kraja sezone krunisan na Interlagosu kao najmlađi šampion u istoriji F1 sa 24 godine i 58 dana starosti.

Alonso je trijumfovao ispred Kimija Raikonena u bržem Meklarenu i tako okončao petogodišnju dominaciju Šumahera i Ferarija.

Već sledeće godine opet je pokorio F1, nakon spektakularnog obračuna sa Šumaherom. Posle dominantnog otvaranja sezone Španca, Nemac je uzvratio sa pet pobeda na sedam trka i izjednačio se po broju bodova.

Međutim, Šumaher je odustao na pretposlednjoj trci u Japanu i bilo mu je potrebno čudo u Brazilu.

Nije se dogodilo, iako je imao pol, jer mu je u ranoj fazi trke otkazao motor, pa je izostao dramatičan foto-finiš sezone u kojoj Alonso trijumfom ispred legende F1 potvrđuje svoju vladavinu.
Foto: Getty images
Sve to je najavilo spektakularan nastavak karijere Alonsa od koga su brojni analitičari očekivali da nadmaši rekord Nemca i postane najbolji vozač svih vremena.

Međutim, uprkos prelascima u Ferari i Meklaren, Alonso više nikad nije dostigao taj nivo, zbog čega je i ostao onaj već pomenuti osećaj da nije ostvario koliko je mogao i morao.

Imao je još nekoliko blistavih momenata, poput Singapura 2010. kada je jedini put u karijeri na istoj trci osvojio pol, zabeležio najbrži krug i pobedio, zatim Malezije 2012. gde je krenuvši sa devete pozicije maestralnom vožnjom po mokroj stazi stigao do pobede.

Iste godine je ostala upamćena trka u Valensiji u kojoj ga je bukvalno rasplakao spektakularan preokret i pobeda na domaćem terenu iako je krenuo sa 11. pozicije.

Usledili su periodi dominacije Red Bula i Mercedesa, pa Alonso više nikad nije dobio novu šansu da se okiti titulom.

Šta bi bilo, kad bi bilo

Foto: Getty images
Nekoliko stvari je obeležilo put kojim se kretala Alonsova karijera, da su se dogodile drugačije, neke su mogle da ga ostave bez titule, dok su ga druge možda koštale novih trofeja.

Jedna od tih stvari je gore pomenuta Suzuka 2006. Nakon žestoke borbe sa Špancem, Šumaher je imao titulu u svojim rukama.

Bio je najbrži na treninzima, osvojio je pol i suvereno je vodio, da bi mu odjednom zakazao motor. Prvi put posle dosta godina otkazao je Ferarijev agregat.

To je omogućilo Alonsu da drugim mestom odbrani titulu, pa će Ferarijevi navijači često reći da je do nje došao samo zahvaljujući sreći.

S druge strane, sâm je možda sebe saobotirao u idealnoj situaciji u kojoj je lako mogao da osvaja titule i u naredne dve sezone.
Foto: Getty Images
Kao najmlađi dvostruki šampion 2007. stiže u veliki Meklaren. Međutim, nije uspeo da kontroliše svoj temperament izgubivši živce zbog ambicoznog timskog kolege debitanta u F1.

Luis Hamilton je odmah počeo da se nadmeće s njim, da bi prešao granicu tokom kvalifikacija u Mađarskoj kada nije ispoštovao dogovor i propustio ga.

Alonso to nije mogao da ignoriše pa je sabotirao kolegu onemogućivši mu još jedan krug, dok je on osvojio pol. Španac je navodno zapretio Meklarenu da sabotira Hamiltonu trke ili će otkriti javnosti detalje špijunske afere sa Ferarijem.

Sve to je značajno uzdrmalo još uvek nedovoljno iskusnog vozača koji cele sezone nije ličio na sebe. Uprkos tome je imao isti broj bodova kao Hamilton, ali više nije želeo da vozi s njim u istom timu.

Beži nazad u Reno i pravi verovatno najveću grešku u karijeri i skupo platio za to. Dobio je priliku da možda sve nadoknadi već 2008, ali je opet krenuo pogrešnim putem.
Foto: Getty Images
Imao je ponude Honde i Red Bula tog leta, ali je on izabrao Ferari. Svi znamo šta se kasnije dogodilo.

Dok se italijanski velikan u narednim godinama mučio da napravi konkurentan bolid, Honda je kasnije kao Bron GP osvojila titulu, a nakon toga Red Bul pravi jedan od najbrži bolida u istoriji F1 i omogućava četvorogodišnju dominaciju Sebastijanu Fetelu.

Našao se Španac u poziciji da osvoji treću titulu 2010, bio je lider šampionata uoči poslednje trke u Abu Dabiju, se je išlo po planu, a onda je odlučio da ode ranije u pit-stop kako bi preduhitrio konkurenta Marka Vebera.

Međutim, po povratku na stazu "zaglavio" je iza Petrova u Renou, samo je trebalo da ga obiđe da osvoji titulu, ali uprkos ogromnom trudu i brojnim pokušajima nije uspeo, pa je Fetel osvojio trofej.

Nakon pet neuspešnih godina 2014. je odlučio da je vreme za novu promenu i novi povratak u Meklaren. Naravno, ispostavilo se da je to bila još jedna velika greška.
Foto: Getty images
Ferari jeste bio iz godine u godinu sve manje konkurentan, ali loš Alonsov potez bio je Meklaren, jer je britanski gigant napravio veliki promašaj saradnjom sa dobavljačem motora Hondom jer japanski agregati nisu bili pouzdani.

U tom slabašnom Meklarenu Alonso je s vremena na vreme pokazivao svoj raskošan talenat, pa se postavlja pitanje koliko bi bio konkurentan moćnom Mercedesu u sadašnjem Ferariju.

Nažalost, nećemo saznati jer se zasitio Formule 1. Štaviše, razočaran je trenutnim stanjem u najpopularnijem automotor takmičenju.

"Ono što se sada dešava u F1 nisu stvari zbog kojih sam želeo da postanem vozač. Napustio sam F1 jer mislim da je to sada slab šou. Pričamo šta će da se dogodi na stazi, o svađama i radio porukama. Mogao bih da napišem prvih 15 pozicija na sledećoj trci, sa možda samo nekoliko promena u plasmanu. Teško je prihvatiti koliko je sve postalo predvidljivo. Pronalazim više zadovoljstva u drugim trkačkim serijama", objasnio je El Nano svoj odlazak iz F1.

Crtice koje su obeležile Alonsovu F1 karijeru

Foto: Getty images
* Dva puta je krunisan na Interlagosu iako nikad nije pobedio na Velikoj nagradi Brazila.

* Jedini je Španac koji je osvojio pol poziciju u trci F1, pobedio na nekom Gran priju i naravno koji je osvojio F1 šampionat.

* Statistički, da je osvojio samo 11 bodova više, imao bi pet titula šampiona F1. Dva su mu nedostajala 2007, pet 2010, te četiri 2012.

* Ove godine je postao prvi vozač koji je bio brži od timskog kolege u svim kvalifikacijama za 21 trku u kalendaru.

* Ukupno je prešao 83.846 kilometara samo u trkama F1, dakle dva puta je obišao zemaljsku kuglu ne računajući brojne treninge, kvalifikacije i testove.

* Samo jednom je imao manje bodova od timskog kolege na kraju sezone u 17 godina.

* Postavio je pet F1 rekorda i sve ih je nadmašio Fetel.

* Jedini je od 33 penzionisana šampiona F1 koji je poslednju pobedu zabeležio pred domaćim navijačima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

62 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: