Izvor: B92

Do međunarodne istraživačke stanice sa koje prostire vrtoglavi pogled dolazi se vozom i ultrabrzim liftom koji se na visinu od 108 metara popne za 25 sekundi...

Jungfraujoh na zapadu Švajcarske mnogi smatraju jednim od najlepših mesta u zemlji, a nazivaju ga i vrhom Evrope. Ovaj planinski vrh uzdiže se na 4158 metara, a na visini od 3454 metara nalazi se najviša evropska železnička stanica, kao i impresivna opservatorija.

Planinski vrhovi su klasičan primer surove sredine koja služi kao idealno okruženje za razna istraživanja, od fizioloških do astronomskih. Kada je 1912. otvorena stanica Jungfraujoh u Bernskim Alpima, omogućila je radoznalim naučnicima lak pristup velikoj nadmorskoj visini.

Opservatorijum Sfinga izgrađen je na šokantno strmoj litici 1937. Sa nekoliko laboratorija, meteorološkom stanicom, astronomskim kupolama i teleskopom od 76 cm, Sfinga je korišćena za proučavanje glaciologije, medicine, fizike kosmičkih zraka i astronomije.

Tokom godina, Sfinga je unapređivana i prilagođavana potrebama naučnika. Danas je opservatorijum potpuno opremljen strujom, vodom, telefonom i internetom.

Do međunarodne istraživačke stanice i opservatorijuma može da se stigne vozom i ultrabrzim liftom koji se penje na visinu od 108 metara za 25 sekundi. Na putu do Sfinge posetioci ne moraju da rešavaju nijednu zagonetku kao u pričama o ovom mitološkom stvorenju - to mogu da prepuste istraživačima.

Dovoljno je da uživate u pogledu na okolne vrhove i prirodu. Panoramski pogled sa terase zatvorene rešetkom pruža se na snežne Alpe, zelene doline i glečer Aletsch, najduži na Alpima, koji se proteže do Nemačke i Italije.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.