22 godine od Partizanovog čuda

Na današnji dan pre 22 godine košarkaši Partizana su pobedom nad Huventudom sa 71:70 osvojili titulu prvaka Evrope.

Izvor: JT

Sreda, 16.04.2014.

09:37

Default images

Partizan je u sada već legendarnu sezonu 1991/1992 ušao kao sve, samo ne favorit. Posle odlaska Divca, Paspalja, Grbovića i ostalih važnih igrača, formiran je novi mladi tim čije su prve zvezde bile sadašnji predsednik kluba Predrag Danilović i Aleksandar Đorđević. Za trenera je postavljen dotadašnji kapiten Željko Obradović, uz stručnu pomoć čuvenog ’profesora’, Aleksandra Nikolića.

Mladu ekipu Partizana je već na samom startu zadesio veliki peh, zbog rata u Hrvatskoj, FIBA je svim ekipama iz SFRJ naredila da svoje utakmice na kojima su domaćini, moraju da igraju u inostranstvu. Izbor ’crno-belih’ je pao na špansku Fuenlabradu što je bila, ispostaviće se prava odluka, pošto su stanovnici predgrađa Madrida Partizan prihvatili kao svoj klub i do kraja su mu pružali sjajnu podršku.

’Crno-beli’ su u takmičenje ušli kao najmlađa ekipa, sa prosekom godina od samo 21,7. U prvoj, grupnoj fazi takmičenja, Partizan se takmičio protiv holandskog Komodora, belgijskog Maes Pilsa, nemačkog Bajera, italijanskog Filipsa, grčkog Arisa i španskih Huventuda i Estudijantesa. Takmičenje u Grupi B, ’crno-beli’ su završili na četvrtoj poziciji sa skorom 9-5, iza Huventuda, Estudijantesa i Filips. Plasman u četvrtfinale iz Grupe A obezbedili su Knor, Barselona, Makabi i Cibona.



Prepreka Partizanu u borbi za učešće na svom drugom ’fajnal-foru’, bio je pobednik Grupe A, Virtus iz Bolonje koji je te godine nastupao pod imenom Knor. U prvom četvrtfinalnom susretu, 'crno-beli' su slavili sa ubedljivijh 78:65, dok su u drugom tesno poraženi rezultatom 61:60. Odlučujući susret igrao se u Bolonji. Partizan je tada pokazao da ipak nije autsajder, kao što je to možda na početku takmičenja izgledalo i savladao je slavnu italijansku ekipu sa 69:65 i plasirao se na završni turnir u Istanbulu, koji se igrao od 14. do 16. aprila 1992. godine.

Na ’fajnal-foru’ su se našle i preostale tri ekipe iz Partizanove Grupe B – Huventud, Filips i Estudijantes. Protivnik Partizana na putu do finala bila je Olimpija Milano, tadašnji Filips, a sadašnji Armani Džins. Partizan je dobro poznavao italijansku ekipu i u grupnoj fazi ’crno-beli’ su oba puta bili uspešniji od svog rivala sa 86:70 i 94:89. Partizan ni u trećem susretu nije dozvolio Filipsu da slavi, ostvarivši pobedu sa 82:75. I tada, kao i tokom cele sezone, briljirao je bekovski par Danilović-Đorđević sa 22, odnosno 21 poenom.

U drugom polufinalu Huventud je lako došao do pobede nad Estudijantesom od 91:69, tako da je finale sa Partizanom bila ’majstorica’ dva kluba pošto su obe ekipe u međusobnom susretu imale po jedan trijumf (pobeda Partizana 76:75, pobeda Huventuda 79:76). Finale u dvorani „Abdi Ipekči“ obilovalo je uzbuđenjima, ali je zauvek ostala upamćena trojka Đorđevića u poslednjoj sekundi, kojom je 16. april 1992. godine ostao zapisan zlatnim slovima u istoriju Partizana.

Više o Partizanovom čudu pročitajte u našoj temi povodom 20. godišnjice najvećeg uspeha u istoriji srpske klupske košarke.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

102 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski na poternici

Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo se obaveštenje da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na poternici, prenose RIA Novosti.

14:35

4.5.2024.

20 h

Podeli: