Šešelj ne prihvata uslove Haga

Vojislav Šešelj obavestio je Tribunal da, ukoliko ga privremeno puste na slobodu, ne prihvata nikakva ograničenja osim onog da neće napuštati teritoriju Srbije.

Izvor: B92, Beta

Utorak, 17.06.2014.

10:49

Default images

Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj je u podnesku Haškom sudu, koji je medijima prosleđen iz SRS, naveo da se, ukoliko bude privremeno pušten na slobodu, neće javljati policiji, niti će nositi elektronsku narukvicu ili druge predmete kojima se narušava ljudsko dostojanstvo.

On navodi i da će učestvovati u političkom životu Srbije, na javnim skupovima, da će davati intervjue novinama, gostovati u televizijskim emisijama i "javno kritikovati Haški tribunal kao nelegalni međunarodni sud".

Šešelj navodi i da odbacuje bilo kakve garancije vlade u Beogradu.

On je u podnesku protestovao zbog neodržavanja statusnih konferencija u njegovom predmetu nakon iznošenja završnih reči, iako član 65 bis Pravilnika o postupku i dokazima predviđa da se, nezavisno od faze postupka, statusne konferencije moraju održati u roku ne dužem od 120 dana od poslednje statusne konferencije.

Kako podseća, pravilnik naglašava da su statusne konferencije mesto gde optuženi može pokrenuti pitanja u vezi s predmetom, uključujući zdravstveno stanje i uslove pritvora, a njemu su, istakao je, ta prava uskraćena.

Šešelj protestuje i zbog nedonošenja odluke o ukidanju pritvora, pa čak i zbog nerazmatranja tog pitanja u razmacima koje nalaže međunarodno običajno pravo, jer obaveza pretresnog veća bila je da u određenim vremenskim razmacima preispituje odluku o pritvoru i odmah po prestanku razloga za pritvor donese odluku o njegovom ukidanju.

Pretresno veće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju izdalo je 13. juna nalog kojim se strane u postupku pozivaju da iznesu mišljenje o mogućnosti da se optuženi Šešelj privremeno pusti na slobodu.

"Ukidanje pritvora - jedina ispravna odlika"

Odgovor Vojislava Šešelja Haškom tribunalu (Izvor: Haški tribunal)
. Potpredsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Zoran Krasić ocenio je danas da pretresno veće Haškog tribunala treba da donese odluku o ukidanju pritvora lideru radikala Vojislavu Šešelju kao jedinu ispravnu.

Krasić je za agenciju Beta kazao da je lider radikala danas uputio podnesak pretresnom veću u kome je izneo svoje mišljenje o predlogu da privremeno bude pušten na slobodu.

"On je svestan da postupak nije okoncan prvostepenom presudom, zato je i rekao da neće napuštati Srbiju ukoliko ga pretresno veće privremeno pusti na slobodu. Ali Šešelj je ponovio da će u slučaju puštanja na slobodu, koristiti sva građanska i politička prava garantovana međunarodnim aktima, što znači da će nastupati na televiziji, držati mitinge, učestvovati u političkom životu, kritikovati Haški tribunal", kazao je Krasić.

Prema njegovim rečima, pretresno veće će uzeti u obzir mišljenja Šešelja i Tužilaštva, ali ona nemaju obavezujuću snagu.

"Pritvor je privremena mera, a privremeno puštanje na slobodu je moguće u situacijama pre početka suđenja ili tokom sudskih pauza.

Nemoguće je da pritvor Šešelju traje 11 godina i pet meseci, ni u samom Tribunalu nikom nije jasno zašto je on u pritvoru tokom poslednjih 27 meseci, jer razlozi za takvu meru ne postoje", kazao je Krasić.

On je ponovio da Šešelj ne predstavlja pretnju za svedoke i žrtve, jer je iznošenje dokaza okončano, a na Balkanu više nema ratnih sukoba, pa samim tim ni mogućnosti da optuženi ponovi krivično delo za koje ga Tužilaštvo tereti.

Upitan da li će lider radikala tražiti garancije Srbije za privremeno puštanje na slobodu, Krasić je rekao da Šešelj "nikad ne bi pomislio da to uradi" i da takva garancija ne postoji kao uslov u pravilu 65 Pravilnika o postupku i dokazima Haškog tribunala.

"Kod privremenog puštanja na slobodu, pretresno veće procenjuje pod kojim uslovima to može da se odobri, što znači da traži garancije da će se optuženi pojaviti na suđenju, koje je kod Šešelja završeno još 20. marta 2012. godine, zatim da će se optuženi pojaviti prilikom izricanja presude, što kod njega takođe nije sporno", rekao je Krasić.

On je ocenio da su članovi pretresnog veća, odlukom od 13. juna koju su doneli po službenoj dužnosti, najavili da razmišljaju o privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja iz dva razloga ali i da su moguće varijacije njihove odluke, na koje lider radikala ne može da utiče.

"Sudija Nijang, koji je zamenio sudiju Harhofa, obavestio je preostale članove sudskog veća da još nije upoznat s predmetom i da mu je za to potrebno prilično vremena. Drugi razlog je zdravstveno stanje samog Šešelja", kazao je Krasić i dodao da je nezahvalno bilo šta prognozirati kad je postupak protiv Šešelja u pitanju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

198 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: