To je dvostruko više od cene koja je postignuta za prodaju "Jubanke", koju je nedavno kupila grčka "Alfa banka", i jedna od najvećih transakcija u istočnoj Evropi. Ugovorom "Delte" i "Intese" predviđena je i mogućnost prodaje svih 100 odsto akcija u naredne četiri godine, za šta bi "Intesa" platila 370 miliona evra.
Predsednik "Delta holdinga" Miroslav Mišković rekao je da Srbija dobija jednu veliku evropsku banku koja će obezediti dalji razvoj srpske privrede. Novac od prodaje banke
"Delta" će uložiti u razvoj holdinga, koji namerava da postane regionalni lider u maloprodaji, agraru i proizvodnji hrane. "Ovim potpisom privreda Srbije dobija jednu veliku evropsku banku, koja će obezbediti razvoj srpske privrede, praćenje u smislu tekućih potreba i razvoja. Građanstvo Srbije, takođe, dobija značajnu banku koja će u potpunosti sprovoditi politiku prema građanima Srbije, odnosno prema stanovništvu, onako kako sprovodi u Evropi", rekao je Mišković.
Član Upravnog odbora "Intese" Đovani Bokolini, rekao je da veruje da će ekonomija u Srbiji, posebno bankarski sektor, biti stabilan i rekao da je "Delta banka" dobra osnova za rast biznisa u Srbiji i da "Intesa" želi da bude značajan igrač u srpskoj ekonomiji.
Dinkić: Jedna od najvećih transkacija
Potpisivanju ugovora prisustvovao je i ministar finansija u Vladi Srbije Mlađan Dinkić, koji je rekao da je današnja prodaja akcija "Delta" banke jedna od najvećih transakcija od početka tranzicije u Srbiji.
Zajedno s "Jubankom", ovogodišnji prihod već je dostigao 500 miliona dolara, dok je za celu prošlu godinu ostvareno ukupno 900 miliona dolara. "To znači da Srbija ima šanse da značajno poveća obim stranih i direktnih investicija. Ja očekujem da ćemo ove godine, ukoliko Srbija, a ubeđen sam da hoće, dobije krajem marta pozitivnu ocenu za izradu Studije o izvodivosti i krene ka Evropskoj uniji, imati rekordne strane investicije, od preko milijardu i po dolara", rekao je Dinkić.
Dinkić je najavio i da će Vlada, u drugoj polovini godine, izraditi ofanzivnu strategiju izvoza za srpske privrednike, posebno na tržišta susednih i regionalnih zemalja.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare