Utorak, 07.02.2012.

15:19

"Razmena teritorija - opasna ideja"

Predstavnici Srba i Albanaca smatraju da je ideja o razmeni teritorija između Srbije i Kosova opasna i osuđena na neuspeh.

Izvor: Tanjug

Podrazumevana plava slika

Oni tvrde da bi nova granica mogla da izazove samo novu mržnju.

Bivši koordinator Pakta za stabilnost za jugoistočnu Evropu Erhard Busek je rekao da Beograd i Priština treba da počnu razgovore o podeli i razmeni teritorija tako što će se "Preševska dolina spojiti sa Kosovom, a sever Kosova pripojiti Srbiji", čime bi se obezbedilo održivo rešenje za Balkan.

Predsednik kosovskog odbora Srpskog pokreta obnove Ranđel Nojkić izjavio je za radio "Dojče vele" da je Busekova izjava rezultat slušanja glasova samo Srba sa severa Kosova i da po pitanju eventualne podele Kosova treba da se čuje glas Srba sa obe strane Ibra.

Nojkić smatra da je podela Kosova "suluda ideja, da će stvoriti dodatne probleme" i ističe da niko, pa ni predstavnici međunarodne zajednice, "nemaju pravo na takvu avanturu i da guraju ljude u nešto što bi izazvalo nove probleme ne samo na prostoru Kosova, nego i na Balkanu".

Bivši visoki funkcioner SFRJ Azem Vlasi takođe smatra da je podela Kosova opasna, jer otvara "Pandorinu kutiju" i može da uzrokuje domino efekat, a izlaz iz ovakve situacije vidi u planu Martija Ahtisarija, ističući da je problem u tome što Srbija ovaj plan nije zvanično prihvatila.

"Nema drugog rešenja, a da ne izazove velike potrese i da se opet ne obije o glavu pre svega Srbima. Jedino je moguć Ahtisarijev plan i ono što je Ustav Kosova u skladu sa tim planom utvrdio i predvideo", smatra Vlasi.

Poznavalac kosovskih prilika Živojin Rakočević u eventualnoj podeli Kosova u ovom, ali i u svim prethodnim vremenima, vidi uvod u "haos, ludilo i samoubistvo".

"Ne vidi se, dakle, nijedan normalan razlog zašto bi se, na kraju svih krajeva, dezintegracija i ratova uvodila nekakva nova mikro-granica koja bi bila fabrika mržnje. Imamo dovoljno granica na Balkanu koje generišu mržnju na sve strane da bi nam sada nekakva nova granica označila vrhunac te mržnje i tog ludila. Držim da ne postoji gora ideja od ideje podele Kosova", rekao je Rakočević za "Dojče vele".

I Rakočević i Nojkić smatraju da ideja o podeli Kosova nema ključnu političku podršku, budući da su od nje odustale svetski relevantne organizacije i sile, dok Nojkić smatra da su upravo trvenja na severu razlog što je baš sada plasirana ova Busekova ideja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: