MMF neophodan, pa makar kao nadzor

Ekonomski stručnjaci smatraju da je za Srbiju dobro da nastavi aranžman sa Fondom, pa makar i nadzorni, jer će nam to pomoći da donesemo nepopularne mere.

Izvor: B92

Petak, 11.02.2011.

10:53

Default images

Guverner Dejan Šoškić jedan je od zagovornika nastavka aranžmana sa MMF-om upravo zbog toga da bi Srbija dobila još jedan argument kojim bi odolela pritiscima za povećanje javne potršnje koji dolazi od sindikata prosvete, policije i medicinskih radnika.

Prema oceni sagovornika, prosvetari s pravom ne veruju da u državnoj kasi nema para ako, na primer, od revizora čuju koliko novca je nenamenski potrošeno, na televiziji vide prevare u Kolubari, a pri tom još i znaju da milijarda evra nestane kroz proces javnih nabavki.

Vladimir Vučković, kandidat za člana Fiskalnog saveta kaže da je za za nas dobro da pozajmimo kredibiliet od MMF-a.

“Domaća politička i ekonomska elita nema poverenje naroda. Moguće je da će upravo ta činjenica kod nekih ministara u vladi da poveća želju da u aprilu posle isteka aranžmana sa Fondom zatraže nastavak programa “, uveren je Vladimir Vučković, kandidat za člana Fiskalnog saveta.

Ono što, međutim, nije dobro jeste što se stalno „vadimo” na MMF i Evropsku uniju i time deo gneva skrećemo na međunarodne institucije, dodaje naš sagovornik.
Sa njim se slaže i Milojko Arsić, savetnik premijera Mirka Cvetković. U datim političkim i društvenim okolnostima, ocenjuje on, poželjno bi bilo da se uspostavi novi aranžman sa Fondom.

“Mi stalno pokazujemo da nismo dovoljno zreli da samostalno vodimo ekonomsku politiku. MMF bi bio dodatno osiguranje da nećemo odstupiti od zacrtane politike”, kaže Arsić.

On smatra da su okidači za proteste bili signali koji su dolazili iz same vlade da je kriza okončana i da možemo da krenemo napred. Loše je to što su političari popuštali čak i kad od njih niko nije tražio povećanje zarada, dodaje. A sindikati sada žele da stanu u prvi red kada se bude delio novac od „Telekoma”. U svakom slučaju, objašnjava Arsić, aranžman sa Fondom, bilo nadzorni, bilo u vidu pozajmice, pomogao bi da očuvamo makroekonomsku stabilnost.

Što se Nebojše Savića, profesora na FEFA fakultetu tiče, mi po svaku cenu moramo da nastavimo aranžman sa MMF-om. Na pitanje da li Misija iz Vašingtona može da pomogne vladi da sprovede nepopularne a ispravne odluke naš sagovornik odgovara:

"Mislite, političarima će biti lako ako se budu „vadili” na Fond. Period krize je idealan da se sprovedu neke bolne reforme od kojih ćemo dugoročno imati koristi. Tada je to narodu najlakše objasniti. Mi smo, na žalost, tu šansu propustili", kaže SAvić.

A iz kabineta premijera Mirka Cvetkovića jasan stav je dosad iznela jedino ministarka finansija Diana Dragutinović. Njena želja je da Srbija, posle aprila uđe u takozvani nadzorni aranžman. Odnosno, da od Fonda ne pozajmljujemo novac, već samo savete.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

1 d

Podeli: