Počela promena naziva ulica u Beogradu

Hrvatska ulica u beogradskoj opštini Palilula dobija nov naziv - Ulica glinskih žrtava 1941. godine.

Izvor: B92

Četvrtak, 17.09.2020.

15:40

Počela promena naziva ulica u Beogradu
Fotoilustracija:Depositphotos/Stoyanh

To je danas odlučila Komisija Skupštine Grada za spomenike i nazive trgova i ulica.

"Pokolj u Glini, u Crkvi Presvete Bogorodice desio se 29. jula 1941. godine, kada su ustaše ubile više od 1.700 ljudi. Žrtve su bile lokalno srpsko stanovništvo. Pokolj u glinskoj crkvi predstavlja jedan od najvećih ustaških zločina koji je sproveden pre sistematskog genocida u Jasenovcu, Jadovnu i Staroj Gradiški", piše u prihvaćenom predlogu građana naselja Kotež, preneo je Beoinfo.

Komisija je, kako se navodi, prihvatila predloge koje je podneo zamenik gradonačelnika Goran Vesić "u svojstvu građanina" da se podignu spomenici nekadašnjim gradonačelnicima Branku Pešiću, Vladi Iliću i Milošu Savčiću "na mestima koja su značajno uticala na njihov život i rad".

Vesić je predložio da spomenik Branku Pešiću (1922-1986), gradonačelniku Beograda 1964-1974. godine, bude ispred zgrade Opštine Zemun, na Masarikovom trgu.

Obrazložio je da su u Pešićevo vreme izgrađeni Palata "Beograd" (Beograđanka), auto-put kroz Beograd s Mostarskom petljom i mostom "Gazela", Terazijski tunel, osnovani su festivali kulture "Fest" i "Bitef".

Naveo je da je na predlog Pešića Skupština Grada Beograda privatila "plan spuštanja Beograda na reke", plan izgradnje Beogradskog železničkog čvora i Beogradskog metroa.

Spomenik Vladi Iliću (1882-1952) bi, po Vesićevom predlogu, bio preko puta njegove vile, u Venizelosovoj ulici.

Za mandata Ilića počela je izgradnja Hrama Svetog Save, visećeg "Mosta kralja Aleksandra Karađorđevića" preko Save, na čijim je stubovima danas "Most bratstva i jedinstva" ("Brankov most").

Zatim, izgrađen je "Most kralja Petra" preko Dunava ("Pančevački most"), Beogradski sajam, Zoološki vrt, više desetina škola, bolnica i drugih javnih zgrada, naveo je Vesić, koji je Ilića nazvao "jednim od najvećih srpskih privrednika i dobrotvora".

Kako je podsetio, Ilić je "umro u najvećoj nemaštini" te će podizanjem spomenika Beograd "vratiti deo duga Vladi Iliću, kazati 'Izvini!' za ono što su mu učinili neki naši sunarodnici u ime Beograda i Srbije i 'Hvala!' za sve što je učinio i pružio srpskom narodu, našoj prestonici i Beograđanima".

Spomenik Milošu Savčiću (1865-1941) biće na uglu Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića i Vojvode Putnika.

Savčić je, naveo je Vesić, bio jedan od najbogatijih Evropljana između dva svetska rata, a gradonačelnik Beograda kratko - od 1929. do 1930. godine, ali je za tu jednu godinu mandata "rešio veliki broj problema Beograđana, kao i same opštine Beograd".

Bio je i ministar građevinarstva i osnivač Prvog srpskog osiguravajućeg društva.

Na Kosovu je otvorio tada jedan od najmodernijih evropskih rudnika - "Trepču", pokrenuo izgradnju pruge Niš-Knjaževac, investirao u izgradnju kompleksa "Dedinje" i jedne strane Knez Mihailove ulice, naveo je Vesić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

15 h

Podeli: