Vratio se u Srbiju i pokrenuo biznis: Jedini u Evropi će praviti eko-ploče od stakla FOTO
Pavle Milošević nakon završenih studija u Kini vratio se u rodni Čačak i sa suprugom Marijom rešio da započne privatan biznis.
Izvor: RINA
Foto: RINA
Dva mlada inovatora odlučila su se za jedinstven ekološki projekat, proizvodnju ploča od stakla koje se koriste u građevinskoj industriji i mogu da zamene uobičajene materijale kao što su mermer, drvo ili granit.
"Eko-ploče će biti prvi ovakav proizvod napravljen u Srbiji, ali i u Evropi. Slična proizvodnja postoji još samo u jednoj američkoj kompaniji. Ovaj proizvod napravljen je od stakla i cementa i potpuno je ekološki. Ideja je potekla od supruge koja se bavila proizvodnjom saksija kombinacijom upravo ovih materijala. Trenutno smo u fazi testiranja uzoraka, jer je jako bitno kako će međusobno reagovati dve komponente. Ukoliko to prođe kako treba, od sledeće godine bi mogli krenuti sa proizvodnjom", rekao je Pavle za RINU.
Eko-ploče, specifičnog dizajna do 70 odsto napravljene su od otpadnog stakla, koje se melje i meša sa cementom, a potom suši, peče i polira. Ovakav proces će imati višestruki značaj za lokalnu zajednicu, jer velike količine stakla završavaju zakopane na sanitarnim deponijama, a vrlo mali procenat bude recikliran.
"Uključeni smo u proces cirkularne ekonomije, tako što staklo koje je završilo na otpadu ponovo vraćamo u proizvodni proces. Na taj način smanjuje se i kolilčina otpada, ali i produžava vek deponije jer staklo je izuzetno kabasto i teško se razgrađuje. Već smo skolopili dogovor sa javnim konunalnim preduzećem iz Čačka od kog uzimamo otpad", rekao je Pavle.
Foto: RINA
Veliku podršku ovom mladom bračnom paru pružio je Naučno-tehnoločki park u Čačku koji će im obezebediti uslove za pilot proizvodnju, ali i brojne kontakte sa tehnolozima i stručnjacima.
"Osim kancelarija koje smo dobili, obezbeđena nam je i izuzetno skupa mašina koju ne bi mogli da finansiramo iz ličnih sredstava. Brojne kontakte smo dobili upravo ovde i zaista su nam mnogo pomogli, kako bi naš ekološki projekat, koji je jedinstven u Evropi uspeo. Ulaganja su velika, ali nadamo se da će se isplatiti i da će ova ideja biti uspešno sprovedena u delo", rekao je mladi inovator iz Čačka.
Naglašava da će eko-ploče imati cenu sličnu ceni mermera, jer sva svojstva koja imaju podsećaju na ovaj građevisnki materijal. Zbog svoje specifičnosti biće namenjene za evropsko i tržište Azije.
"Odlučili smo da privatni biznis pokrenemo u svojoj zemlji, jer bilo gde u inostranstvu ako ste stranac i ukoliko niste izuzetno visoko obrazovani postajete običan šljaker. Srbija nam pruža dobre mogućnosti, kao i pristup fondovima, ima dobre međunardone ekonomske veze i iako nismo deo EU, proizvodi mogu pronaći svoje mesto na njihovom tržištu", rekao je Pavle.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
U Davosu je završen treći dan Svetskog ekonomskog foruma, a Srbiju na forumu predstavlja predsednik Aleksandar Vučić, koji je tokom dana imao brojne bilateralne susrete sa svetskim zvaničnicima.
Kreće gradnja megafabrike za proizvodnju litijum-gvožđe-fosfatnih (LFP) baterija u Subotici nakon što je kompanija ElevenEs dobila građevinsku dozvolu za pripremne radove.
Najveća japanska elektroenergetska kompanija po prvi put će pokrenuti neku nuklearnu elektranu od katastrofe u Fukušimi 2011. godine, što predstavlja prelomni trenutak u globalnom povratku atomskoj energiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom svog boravka na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, da je uveren da je zatvorena jedna stranica i da se istorija od sutra piše drugačije.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov nazvao je uzajamno korisnim preliminarni dogovor o prodaji paketa akcija srpske kompanije NIS, koji pripada Gaspromnjeftu, mađarskoj kompaniji MOL.
Luksuzni proizvođači automobila sve ozbiljnije ulaze u svet arhitekture. Nakon nebodera u Majamiju i tornja u Dubaiju, Mercedes‑Benz sada ide korak dalje: u saradnji s developerom Binghatti učestvuje u gradnji čak 12 novih nebodera u Dubaiju.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da je Vlada Srbije poslala pismo američkoj administraciji u kojem je podržala NIS-ov zahtev za produženje operativne licence i moguću transakciju između MOL-a i Gaspromnjefta.
Američki predsednik Donald Tramp najavio je da odustaje od uvođenja carina evropskim zemaljama, nakon što je NATO razgovarao o "budućem sporazumu" sa Grenlandom.
Najveća japanska elektroenergetska kompanija po prvi put će pokrenuti neku nuklearnu elektranu od katastrofe u Fukušimi 2011. godine, što predstavlja prelomni trenutak u globalnom povratku atomskoj energiji.
Njujork Tajms je u svom izveštaju sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu zabeležio i kako presednik Srbije Aleksandar Vučić pažljivo prati obraćanje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa.
Bivši posebni izaslanik američkog predsednika za Ukrajinu, Kit Kelog, izjavio je da će, ako Ukrajina preživi ovu zimu, prednost u ratu biti na njenoj strani, a ne na strani Rusije.
Rat u Ukrajini 1.429. dan Ruske trupe su tokom noći izvele napade dronova na Krivi Rog, Pavlograd i okruge Sineljniki i Nikopolj u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajina je uništila ruski protivvazdušni raketni sistem Strela-10.
Jedna od bivših devojaka Bruklina Bekama, pevačica Talija Storm, javno je stala na njegovu stranu nakon što je izneo niz optužbi na račun svojih roditelja, Dejvida i Viktorije Bekam.
Generalni direktor avio-kompanije Rajaner Majkl O'Liri izazvao je milijardera i vlasnika kompanije SpejsEks i mreže Starlink Ilona Maska na obaranje ruku, kako bi, kako je naveo, rešili spor.
Na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, gde se svake godine ukrštaju globalna politika, ekonomija i tehnologija, jedno od ključnih pitanja bilo je – može li veštačka inteligencija ugroziti ljudsku kreativnost.
Papa Lav XIV odlučio je da ne primi Emanuela Makrona u audijenciju, javlja italijanski list "Il Tempo", pozivajući se na izvore unutar Državnog sekretarijata Vatikana i nadbiskupa Đovanija Čezarea Pagacija.
Eksperimentalna vakcina protiv raka kože, razvijena u saradnji farmaceutskih kompanija Moderna i Merk, pokazuje snažne i trajne antitumorske efekte kod pacijenata sa uznapredovalim melanomom.
Grejpfrut se često ističe kao dobar izvor vitamina C – jedna šolja sadrži oko 72 miligrama, što pokriva približno 96 odsto preporučenog dnevnog unosa za žene i oko 80 odsto za muškarce.
Kruške su jedno od onih voća koje podsećaju na mirise doma, sveže pečene kolače i jednostavne, sezonske užitke. Njihova sočna tekstura i prirodna slatkoća osvajaju već pri prvom zalogaju, ali iza prijatnog ukusa krije se mnogo više.
Kad konzumiranje kanabisa postaje rizično? Britanska studija izmerila je količinu kanabisa u THC-jedinicama i pokazala od koje nedeljne doze se rizik povećava.
Uloga Timotija Basfilda je digitalno izbrisana iz predstojeće romantične komedije "You Deserve Each Other" studija Amazon MGM, nakon optužbi da je seksualno zlostavljao decu.
The proposed Greenland agreement by U.S. President Donald Trump does not include the sale of the island to the United States, The Telegraph reported, citing well-informed sources.
U.S. President Donald Trump stated that he reached a framework agreement on Greenland with NATO Secretary-General Mark Rutte, which includes joint work on the “Golden Dome” missile defense system and rights to the island’s mineral resources.
One of the largest and most extreme winter storms in recent years will hit more than half of the United States by the end of the week, bringing heavy snowfall, freezing rain, extremely low temperatures, and major disruptions to transportation.
U.S. President Donald Trump said, speaking at the World Economic Forum in Davos, that “no nation or group of nations is in a position to secure Greenland except the United States,” adding that he would not use force.
Donald Trump, the U.S. President, is set to deliver a speech today at the Davos forum, eagerly awaited by the entire world. Several global officials participating in the World Economic Forum have warned that the world is heading in an uncertain direction.
Honor Magic 8 Pro je ostavio vrlo pozitivan utisak, pa je na red za recenziju došao i njegov "mlađi brat" Honor Magic 8 Lite. U nastavku pogledajte kako se pokazao.
Instagram testira promenu koja bi mogla iz korena da izmeni način na koji koristimo ovu aplikaciju. Fokus više nije na broju pratilaca, već na onome što Meta naziva "stvarnim vezama".
Ako ne možete da se odlučite između Sony, Microsoft ili Nintendo tabora, jedna kineska jutjuberka ima rešenje koje će vas oduševiti, pod uslovom da ste vešti sa lemilicom.
Ford Puma ostavio je vrlo pozitivan utisak na testu pre par meseci. Tad smo vozili čistog benzinca, a sada potpuno električnu verziju koja se zove Ford Puma Gen-E. Da vidimo po čemu se sve razlikuju.
Komentari 27
Pogledaj komentare