Udar meteora najjači u poslednjih 100 godina

Meteor koji je jutros eksplodirao iznad Rusije bio je najveći zabeleženi objekat koji je udario u Zemlju u periodu od poslednjih 100 godina, kažu naučnici.

Život

Izvor: B92

Petak, 15.02.2013.

17:52

Default images

Infrazvučne analize pokazale su da je današnji udar oslobodio na stotine kilotona enerije. To znači da je udar bio moćniji od nuklearnog oružja koje je pre samo nekoliko dana testirala Severna Koreja, ali ne i od udara meterora u Tungusku oblast u Sibiru 1908.

“Bio je veoma moćan”, kaže Margaret Kempbel Braun, astronom Univerziteta u Zapadnom Ontariju koja je proučavala podatke prikupljene u blizini mesta udara.

Njeni proračuni pokazuju da je meteoroid bio 15 metara u prečniku kada je ušao u atmosferu i da je imao masu od 40 tona. “To znači da je to bio najveći zabeleženi objekat koji je udario u Zemlju, još od Tunguskog udara”, kaže ona.

Meteor se pojavio u 9.25 sati po lokalnom vremena u Čeliabinsku u blizini Urala.

Uprkos velikim dimenzijama, objekat je bio neprimećen sve dok nije ušao u atmosferu.

“Ne znam da je iko bio svestan njegovog dolaska”, kaže Hajner Klinkrad iz Evropske svemirske agencije u Operacionom centru u Darmštatu. Iako mreža teleskopa prati asteroide koji bi mogli da udare u Zemlju, oni su fokusirani samo na velike objekte – između 100 metara i jednog kilometra u prečniku.

“Tela poput ovog potpuno je nemoguće videti sve do dan – dva pre udara”, direktor Centra za manje planete u Kembridžu (Masačusets) koji prati asteroide i manja nebeska tela.

Koliko on zna, njegov centar takođe nije primetio dolazeći meteor.
Drveæe u Tunguskoj oblasti fotografisano 45 godina od udara 1908. (Foto: Beta / AP)
Sam meteoroid najverovatnije je stena, ali je moguće da ima i nikla i gvožđa u svom sastavu i da je došao iz pojasa asteroida, regije u svemiru koja sadrži na stotine hiljada kamenih nebeskih tela između Marsa i Jupitera.

ESA ne veruje da je meteor povezan sa mnogo većim asteridom poznatim kao DA14 koji će kasnije danas proći na oko 20.000 kilometara od zemlje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

47 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: