iPad iz 2003. godine?

Izgleda da će Apple ponovo ući u probleme zbog toga što je za svoj proizvod odabrao jednostavno ime, a nije se dovoljno raspitao da li ga koristi još neko.

Izvor: Mikro

Tehnopolis

Izvor: B92

Ponedeljak, 01.02.2010.

10:37

Default images

Pre tri godine sukobio se s kompanijom Cisco Systems kad je svoj novi telefon nazvao iPhone. Ove godine nazire se sukob sa kompanijom Fujitsu koja je još 2002. na američkom tržištu ponudila svoj iPad – tanak multifunkcionalni mobilni uređaj s ekranom osetljivim na dodir, koji prodavcima pomaže da provere cene i stanje u magacinu i zaključe prodaju u hodu.

Fujitsu je još 2003. podneo zahtev da naziv iPad registruje kao robnu marku i pošto je bio prvi verovatno će krenuti u bitku oko imena uređaja koji Apple namerava da pusti u prodaju krajem marta.

Zvanični predstavnik Fujitsua izjavio je u četvrtak da njegova kompanija smatra da je ime iPad njihovo. Pošto su znali da Apple planira da prodaje svoju tablu pod imenom iPad, već se dogovaraju s pravnicima oko koraka koje će preduzeti po ovom pitanju.

Fujitsuov iPad koristi operativni sistem Microsoft CE.NET, ima kolor ekran od 8,9 cm (3,5 inča) osetljiv na dodir, Intelov procesor, Wi-fi i Bluetooth povezivanje i podržava telefoniranje preko interneta (VoIP).

Aludirajući na Džobsovu konstataciju izrečenu u sredu, tokom predstavljanja nove table, da je reč „mobilno“ ključna za njegovu kompaniju (jer je Apple najveći proizvođač mobilnih uređaja na svetu), predstavnik Fujitsua je rekao da je reč „mobilno“ ključna reč i za njihov iPad, jer prodavci ne moraju da odlaze do računara pošto im je sve na dohvat prstiju.

Apple doduše ima jednu prednost – cenu. Fujitsuov iPad košta preko 2000 dolara, dok osnovni model Appleovog iPada košta bar četiri puta manje (500 dolara).

Fujitsuov zahtev za registraciju imena iPad se „izgubio u prevodu“ odnosno zaglavio u postupku, jer je kalifornijska IT kompanija Magtek isti takav zahtev podnela pre njega, za svoj ručni uređaj za šifrovanje.

Američki Biro za patente i robne marke vodi Fujitsuov zahtev kao napušten početkom 2009, ali ga je Fujitsu obnovio u junu. Mesec dana kasnije Apple je preko posrednika prijavio zahtev za registraciju imena iPad kao svoje robne marke. U međuvremenu je podneo Birou još nekoliko molbi u kojima traži dodatno vreme kako bi se suprotstavio Fujitsuovom zahtevu. Rok za donošenje odluke da li će se supristaviti traženju Fujitsua isteći će 28. februara.

I dok se Fujitsu i Apple raspravljaju u SAD, valja znati da po svetu ima još nekoliko proizvoda s imenom iPad. Nemački konglomerat Siemens koristi ovo ime za mašine i motore, a kanadski proizvođač donjeg veša, Coconut Grove Pads, ima pravo da imenom iPad označava svoje proizvode.

Apple je sukob s kompanijom Cisco rešio tako što je dogovorio poravnanje. Kako će izaći na kraj s Fujitsuom ostaje da se vidi.

Recimo još za kraj da se u rečniku može naći da reč „pad“ ima sledeća značenja – jastuk, štitnik, mekana podloga, uložak, jastuče za pečat, otisak šape, soba ili stan, sastajalište narkomana i – sitna vest (za popunjavanje praznina u novinama).

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Podeli: