Kultura

Četvrtak, 03.06.2010.

16:19

Muhai Tang dirigent Filharmonije

Šef-dirigent Beogradske filharmonije od septembra 2010. godine biće proslavljeni kineski dirigent Muhai Tang (61).

Izvor: B92

Default images

Jedna od najuspešnijih svetskih koncertnih agencija, IMG je prenela izjavu novoimenovanog šefa-dirigenta i njegovo zadovoljstvo što će „u svojoj novoj ulozi imati priliku da gradi saradnju sa fantastičnim muzičarima Beogradske filharmonije“.

Novoimenovani šef-dirigen je izjavio da je posle svog debitanskog koncerta sa muzičarima Beogradske filharmonije, u decembru 2008. godine, odmah osetio snažnu vezu sa orkestrom „koji ima fantastičan ton i izuzetan nivo entuzijazma i angažovanosti“ i da sa „nestrpljenjem očekuje buduće godine rada u ovom dinamičnom okruženju, u kojima će pomoći orkestru da ide korak dalje u svojim umetničkim ambicijama“.

IMG je takođe prenela i izjavu Roberta Bokora, umetničkog direktora i predsednika međunarodnog umetničkog borda Beogradske filharmonije, da je Filharmonija ponosna što je uspela da zainteresuje Muhaja Tanga za poziciju šefa-dirigenta.

Čestitajući orkestru na sjajnom izboru, Bokor je Tangovo angažovanje ocenio kao odličnu priliku za muzičare da još više razviju svoje profesionalne ambicije.“ Bokor je izjavio da će Muhai Tang započeti saradnju sa Beogradskom filharmonijom trogodišnjim ugovorom i da će u sledećoj sezoni imati minimum šest koncerata.

Paralelno sa svojim angažmanom u Beogradskoj filharmoniji, Muhai Tang ostaje na mestu šefa-dirigenta Ciriškog kamernog orkestra, stalnog gostujućeg dirigenta Hamburškog simfonijskog orkestra i umetničkog direktora Šangajske filharmonije.
Muhai Tang je postao umetnički direktor i šef dirigent Ciriškog kamernog orkestra u septembru 2006. U sezoni 2009/2010. postao je umetnički direktor Šangajskog filharmonijskog orkestra i umetnički direktor Simfonijskog orkestra Dženđang u Kini. Od septembra 2009. godine preuzima ulogu glavnog gostujujućeg dirigenta Hamburškog simfonijskog orkestra.

Tang je sin čuvenog kineskog filmskog režisera, te ga je uvek privlačila scenska muzika; radio je kao operski dirigent na nekoliko kontinenata. Bio je šef dirigent Finske nacionalne opere u Helsinkiju gde je dirigovao veoma uspešne nove operske produkcije: “Žena bez senke“, “Turandot“, „Kavaljer s ružom“, “Pikova dama“, kao i “Madam Baterflaj“, “Toska“, “Boris Godunov“, “Figarova ženidba“, “Travijata“, “Seviljski berberin“ i “Otelo“. U njegov rad sa orkestrom u polju baleta spada visoko ocenjena produkcija “Posvećenja proleća“ i nova produkcija “Labudovog jezera“. U 2007. godini dirigovao je scenske postavke opere “Čaj“ kineskog kompozitora Tena Dana sa Stokholmskom kraljevskom filharmonijom.

Međunarodno je priznat kada ga je Herbert fon Karajan pozvao da diriguje pretplatnički ciklus koncerata Berlinske filharmonije 1983. godine. Ovaj uspeh doveo je do ponovnih nastupa sa Berlinskom filharmonijom i poziva velikog broja vodećih svetskih orkestara kao što su Londonska filharmonija, Gevandhaus iz Lajpciga, Državna kapela iz Drezdena, Orkestar Bavarskog radija, Pariski orkestar, Francuski nacionalni orkestar, Sanktpeterburška filharmonija, Sidnejski simfonijski orkestar i Simfonijski orkestar San Franciska.

Od tada, Muhai Tang se pojavljuje kao gostujući dirigent na četiri kontinenta i muzičkim festivalima u Pragu, Berlinu, Edinburgu, Veroni, Bergenu i Pekingu. Omiljen je i među publikom i među muzičarima zahvaljujući živosti na bini i svojoj gracioznoj i prirodnoj tehnici. Radio je sa mnogim istaknutim umetnicima među kojima su Mstislav Rostropovič, Jehudi Menjuhin, Icak Perlman, Žan Pjer Rampal, Marta Argerič, i Ane Sofi Muter.
Muhai Tang diriguje neobično širok repertoar – od Baha do savremenih kompozitora, a mesto umetničkog direktora i šefa dirigenta Ciriškog kamernog orkestra pružilo mu je mogućnost za istraživanje kamernog repertoara koji mu je oduvek bio blizak. Muhai Tang je dobio velika priznanja za izvođenje dela kompozitora Jozefa Hajdna.

Takođe je bio i glavni dirigent Kraljevske filharmonije Flandrije, Kineskog nacionalnog simfonijskog orkestra, Kvinslendskog orkestra iz Australije (tamo i drži mesto počasnog dirigenta i umetničkog direktora) i Orkestra Gulbenkijan iz Lisabona. U Orkestru Gulbenkijan radio je 12 godina, od 1987. do 2000, a za to vreme je uspeo da podigne reputaciju Orkestra zahvaljujući međunarodnim turnejama i snimcima.

U 2005. i 2006. dirigovao je Orkestrom Šangajskog konzervatorijuma, gde se i sam školovao, u okviru evropskog muzičkog festivala mladih Young Euro Classic u Berlinu, na kojem tokom 17 dana nastupa 17 mladih orkestara. U avgustu 2007. bio je inicijator saradnje studenata Šangajskog konzervatorijuma sa Nemačkim orkestrom mladih. Projekat je rezultirao nastupima u berlinskom Koncerthausu, a zatim i turnejom u šest najvećih kineskih gradova. Nakon ovoga usledila je Turneja kamernog orkestra 2009. godine. Muhai Tang je 2007. godine postavljen za šefa Katedre za dirigovanje i profesora dirigovanja na Šangajskom konzervatorijumu, a od 2007. radi i kao umetnički direktor koncertne dvorane u Šangaju. Tang je nosilac titule počasnog dirigenta Kineskog nacionalnog simfonijskog orkestra.

Među brojnim snimcima Muhaija Tanga, koncerti za gitaru Tena Dana i Kristofera Rauza sa Šaron Izbin i Orkestrom Gulbenkijan, za diskografsku kuću Teldek, nagrađeni su Gremijem 2002. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina besna: "Tražite rat – dobićete ga"

Ministarstvo trgovine Kine objavilo je danas da se oštro protivi povećanju carina na kinesku robu u Sjedinjenim Američkim Državama i najavilo da će preduzeti odlučne mere da odbrani svoja prava i interese.

17:18

14.5.2024.

1 d

Podeli: