Kultura

Subota, 12.11.2011.

15:25

Zašto je ovo najskuplja fotka

Lepota fotografije „Rajna II“ Andreasa Gurskog, koja je 8. novembra prodata za više od četiri miliona i time postala najskuplja fotografija ikada, krije se u njenoj jednostavnosti koja otkriva vrhunsko umeće fotografije kao umetnosti.

Izvor: B92

Default images

Pravu pometnju koju je fotografija Gurskog izazvala na aukciji održanoj u njujorškom Kristiju, kao i pometnju u javnosti koja je reagovala zbog (ne)opravdane cene od 4,3 miliona dolara, teško je objasniti.

Frencis Autred, šef odseka za postratnu i savremenu umetnost Evrope u Kristiju izjavio je za CBS da je aukcija bila veoma napeta, sa tri potencijalna kupca preko telefona i dva koja su bila prisutna na aukciji.

„Ovo je slika koja se obraća svakom čoveku na mnogo nivoa“, smatra Autred. „U samoj osnovi, to je izvanredna fotografija prirode, koja je takvih razmera i sa detaljima da jednostavno uvlači posmatrača u predeo na način na koji to umetnici vekovima pokušavaju.“ On je naglasio da Gursky nije samo jedan od najvažnijih savremenih umetnika, već i da je odgovoran za poziciju koju fotografija danas zauzima u savremenoj umetnosti.

„Ova fotografija je živa, prelepa i upamtljiva, možda bolje da kažem nezaboravna“, tvrdi Florens Voters urednica redakcije za umetnost britanskog lista „Daily Telegrpah“. Ona dodaje da slika predstavlja savremenu suprotnost svemu onome što su odlike nemačkog žanra čije su teme romantični pejzaži i čovekom odnos prema prirodi. Ali, Andreasovo delo je više od toga, smatra Votersova. Ova fotografija svojom jednostavnošću na najbolji način pokazuje sve odlike fotografisanja kao umetnosti.
Sindi Šerman 'Bez naslova'
U vreme kada je fotografija tek ušla u galerije i stala rame uz rame sa ostalim umetnostima, bila je to hrabra i nova umetnost. „Jednostavnost ove slike pokazuje veliku sigurnost umetnika u to da će njome efektno postići atmosferu, hiperrealističnost predela koji nas uči da na novi način vidimo svet oko nas“, objašnjava Votersova.

Govoreći o celokupnom stvaralaštvu Gurskog, ona dodaje: „Razmere, osećaj za boju i forma njegovih fotografija mogu se čitati kao namerno izazivanje statusa koje slikarstvo kao visoka umetnost ima. Povrh svega, njegove slike su izvanredno tehničko dostignuće, kojem prethodi višemesečno podešavanje i priprema, i zahtevaju dobro poznavanje digiitalne opreme kako bi ispale baš ovakve kakve jesu.“

Fotografija široka tri metra prikazuje obalu reke Rajne, a nastala je 1999. godine. Do sada je rekord držala fotografija „Bez naslova“ čiji je autor Amerikanka Sindi Šerman.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Totalni raspad: Ljudi beže iz Ukrajine

U Lavovoskoj oblasti u Ukrajini na granici sa Poljskom, nastao je pravi kolaps usled saobraćajnih gužva koje čine stotine automobila, prenosi TV kanal Obsšćestvenoe, pozivajući se na predstavnicu lokalnog pograničnog odreda Aleksandru Kučkovsku.

19:58

17.5.2024.

1 d

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

22 h

Podeli: