Sreda, 04.03.2015.

10:32

"Rast podzemnih voda i padavine"

"Vode Vojvodine" pozvale su građane da probleme na kanalskoj mreži prijave nadležnima zbog očekivanog rasta nivoa podzemnih voda i novih padavina.

Izvor: Tanjug

Default images
ilustracija: Tanjug

Problemi su najveći na području srednjeg Banata, sa mnoštvom njiva na kojima su se formirali vodoleži, ali i u dvorištima i baštama u pojedinim selima, poput Ečke kod Zrenjanina, koja su poplavljena poslednjih nedelja, piše novosadski "Dnevnik".

Vode ugrožavaju jesenje useve, ali i ne tako daleku prolećnu setvu, pa ne čudi što je mehanizacija danonoćno na terenu. Prokopavaju se i čiste odvodni kanali u atarima oko naseljenih mesta da bi se ubrzalo oticanje.

Vlasnici i korisnici poljoprivrednog zemljišta u Banatskom Dvoru, uplašeni najavama novih obilnijih padavina, kao preventivnu meru zaštite od poplava preduzimaju takozvano šlicovanje, odnosno iskopavanje sezonskih kanala koji vodu iz vodoleža formiranih u depresijama na poljoprivrednom zemljištu odvode u obližnje kanale sistema za odvodnjavanje.

Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine", koje se brine o 21.000 kilometara kanala za odvodnjavanje, upozorilo je na to da ogroman problem radnicima na terenu predstavljaju velike količine smeća u kanalskoj mreži.

Otpad koji završi u kanalu stvara čepove i usporava ili potpuno blokira oticanje vode, što znatno umanjuje funkcionalnost sistema za odvodnjavanje.

Usled visokog nivoa podzemnih voda i atmosferske vode, problemi i nezadovoljstvo vojvođanskih ratara se gomilaju. Po rečima kaćkog poljoprivrednika Vojislava Maleševa, pšenica posejana na nižim terenima se prosto "davi" u vodi, pa su i očekivani prinosi pod znakom pitanja.

"Kanali namenjeni za odvodnjavanje su većinom neočišćeni, a tamo gde se i čistilo, situacija bude pod kontrolom dve-tri godine, pa se problem javlja ponovo", tvrdi Malešev.

Problema ima i na severu Vojvodine, u opštinama Kanjiža, Čoka i Novi Kneževac. Tamo njive plivaju ne samo ovih dana, već problemi traju duže, te na pojedinim parcelama paori nisu uspeli ni da oberu kukuruz, niti da izvade šećernu repu.

U potiskim opštinama najgore je na nižim terenima gde se voda dugo zadržava na površini i gde često ni intervencije vodoprivrednih preduzeća ne pomažu.

Zaštita od štetnog dejstva voda na teritoriji Vojvodine pokriva površinu od 21.505 kvadratnih kilometara, sa oko dva miliona stanovnika. Oko 46 odsto teritorije pokrajine je ispod nivoa velikih voda u rekama, a 1.840.000 hektara, ili 85 odsto ukupnog zemljišta, ugroženo je spoljnim, površinskim i podzemnim vodama.

Od velike vode (nivo vode s verovatnoćom pojave jednom u 100 godina) stalno je ugroženo oko milion hektara plodnog zemljišta, naselja sa oko 1,2 miliona stanovnika, kao i veliki broj industrijskih, istorijskih i kulturnih objekata, piše "Dnevnik".

Ukupna dužina odbrambenih nasipa koji se nalaze u Operativnom planu za 2015. godinu je 1.450 kilometara, na kojima je registrovano više od 100 lokaliteta s negativnim pojavama, a najveći broj slabih mesta nastaje upravo kao posledica devastiranja i nesavesnog korišćenja nasipa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: