Prošao sporazum s EU, važi od 2016.

Ukrajinski i Evropski parlament ratifikovao je sporazum o pridruživanju Ukrajine EU. Međutim, taj ugovor će stupiti na snagu tek 1. januara 2016. godine.

Izvor: B92, Beta

Utorak, 16.09.2014.

08:50

Default images

Ukrajinci su hteli da sporazum stupi na snagu već u novembru, ali odlaganje do početka 2016. godine je posledica dogovora Brisela i Moskve.

Naime, ruski predsednik Vladimir Putin i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo sinoć su dogovorili odlaganje sprovođenja Sporazuma o pridruživanju Ukrajine EU do 1. januara 2016.

Putin i nemačka kancelarka Angela Merkel rekli su da je dobro odlaganje sprovođenja Sporazuma, dogovoreno na nedavnom ministarskom sastanku Rusije, EU i Ukrajine u Briselu.

Bivši ukrajinski predsednik Viktor Janukovič suspendovao je potpisivanja Sporazuma o pridruživanju s EU u novembru 2013. godine, nakon čega su usledili masovni protesti u Kijevu, koji su zatim eskalirali u oružane sukobe koji doveli do državnog udara u februaru ove godine.

Sporazum o pridruživanju Ukrajine s EU 27. juna je potpisao novoizabrani predsednik Ukrajine Petro Porošenko.

Poslanici ukrajinskog i evropskog parlamenta ratifikovali su 1.200 strana političkog i ekonomskog sporazuma s EU. Takođe je i Evropski parlament danas većinom glasova ratifikovao sporazum o pridruživanju Ukrajine Evropskoj uniji, dok su povezani video-linkom u isto vreme i poslanici ukrajinskog parlamenta ratifikovali isti dokument.

"Ovo je istorijski trenutak", izjavio je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc poslanicima u Strazburu, preneo je AFP.

Za ratifikaciju sporazuma o pridruživanju Ukrajine EU glasalo je 535 poslanika, 127 njih je bilo protiv toga, dok je 35 bilo uzdržanih. Predsednik Ukrajine izjavio je da je to "prvi, važan korak" prema članstvu Ukrajine u Evropskoj uniji.

"Sporazum o političkoj i privrednoj saradnji"

Potpisivanje sporazuma s Ukrajinom bilo je najpre predviđeno u novembru 2013. godine, ali je tadašnji predsednik Viktor Janukovič odlučio da se okrene Rusiji da bi dobio ekonomsku pomoć. Ta odluka je izazvala proteste koji su doveli do pada Janukoviča s vlasti, a potom je usledila ruska aneksija Krima i pobuna na istoku Ukrajine.

Ovim istorijskim partnerstvom učvršćuju se veze Ukrajine s Evropskom unijom, ali se ne otvara perspektiva ulaska u Uniju.

Sporazum omogućuje okvir za političku i privrednu saradnju, posebno u oblasti energetike, pravosuđa i spoljne politike.

"Evropska unija priznaje evropske težnje Ukrajine i pozdravlja njen evropski izbor, uključujući obavezivanje na izgradnju trajne demokratije i tržišne privrede", piše u tekstu.

Potpisujući taj sporazum, Ukrajina se obavezala da će poštovati pravnu državu i da će se boriti protiv korupcije.

Sporazum uključuje i sporazum o slobodnoj trgovini između članica EU i Ukrajine što će Kijevu omogućiti slobodan pristup unutrašnjem tržištu EU.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

25 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: