Nećemo izneveriti nemačke partnere

Srbija želi da bude iskren i otvoren partner međunarodnoj zajednici, čineći sve što obeća i namerava da obavi svoje zadatke na putu ka EU, izjavio je Vučić.

Izvor: B92

Ponedeljak, 30.06.2014.

11:49

Default images

Potom ostaje da Unija njen učinak i oceni, dodao je on i naglasio da će Srbija u političkom smislu biti nosilac regionalne stabilnosti i da je uveren da nećemo izneveriti nemačke partnere.

Na konferenciji za novinare u okviru panel diskusije "Novi početak prema Briselu - Srbija na putu ka Evropskoj uniji", premijer Aleksandar Vučić je rekao da se novi početak odnosi na iskren odnos, a s obzirom na saznanje da je Nemačka, kako je naveo, sita srpske politike koja se razlikuje zavisno od toga da li je za domaću ili međunarodnu upotrebu.

"Novi početak je zato što znam da su mnoge zemlje site naše priče u kojoj jedno govorimo i drugo radimo. Novi početak je da ono što govorimo i uradimo, mislimo. To je novi početak u odnosima Srbije i svih ostalih u svetu", objasnio je Vučić moto skupa čiji su organizatori Foruma Srbija Nemačka i nemački Savet za spoljnu politiku.

"Ovo je novi početak, jer Srbija danas ima jednu politiku. Mi smo i ljudski i politički ujedinjeni oko pitanja Evropske unije", rekao je Vučić na skupu koji je otvorio ministar diplomatije Nemačke Frank Valter Štajnmajer porukom da se "Srbija vraća kući u srce Evrope".

Premijer je rekao da će Srbija u političkom smislu biti nosilac regionalne stabilnosti i da je uveren da neće izneveriti nemačke partnere.

Prema njegovim rečima, Srbija je pokušala da obezbedi najbolje moguće uslove za investitore, ali ima još mnogo toga što treba popraviti kako bi nemačkim kompanijama bili obezbedjeni najbolji uslovi za ulaganje - kako bi se osećale kao kod kuće.

To drugim rečima znači, dodao je, da ako kaže da će pitati za cenu gasa u Moskvi to će i učiniti, jer je takav pošten i odgovoran pristup, bez skrivenih poruka i loših namera veoma važan za Srbiju.

"Ukoliko Srbija bude uradila ono što je pred njom, svoj domaći zadatak, jer ne tražimo ništa od drugih, već samo da ispunimo što je pred nama, onda od Nemačke i drugih partnera u EU tražimo da krajem 2018, 2019. ili 2020. procene da li je Srbija obavila svoj posao", poručio je premijer.

"Nemačka može da računa na Srbiju kao prijatelja i saveznika, a da li mi na njih možemo da računamo, to zavisi samo od nas", rekao je Vučić.

Srbija, kako je naveo, želi da na jesen otvori nova poglavlja u pregovorima sa EU - zahvaljujući Nemačkoj da otvori poglavlje 32 o finansijskoj kontroli, zatim da početkom iduće godine otvori i poglavlja 23 i 24, dok je u međuvremenu, dodao je, sa 18 skrininga već završen veliki tehnički posao za 35 poglavlja.

Ponovio je i da će otvaranje poglavlja 23 i 24 uticati na veću efikasnost pravosuđa i podsetio na nultu toleranciju vlade u Beogradu prema korupciji, zbog čega je, iako veoma samokritičan po tom pitanju, uveren u napredak, pre svega kroz akcioni plan za borbu protiv korupcije, a uz pomoć nekoliko važnih zakona koje je država usvojila u toj oblasti.

S tim u vezi je podsetio da Srbija očekuje mišljenje iz Brisela o zakonu o uzbunjivačima, za koji kaže da je jedan od najboljih u regionu.

Da je Srbija dobro mesto za investiranje Vučić je ilustrovao podatkom o prošlogodišnjoj razmeni Srbije i Nemačke od tri milijarde evra, što je za 14 odsto više nego 2012, ukazujući pri tome da su povećani i izvoz i uvoz, a da je najviše povećan izvoz proizvoda iz Srbije koje prave nemačke kompanije u Srbiji.

"To pokazuje da je Srbija dobro mesto za investiranje nemačkih kompanija i da mogu da prave jednako kvalitetne proizvode kao i svuda u svetu", ocenio je on.

Navodeći da je u prvom tromesečju izvoz porastao za 21 odsto, te da iznosi 343 miliona,dok je istovremeno uvoz veći za 13,3 odsto i iznosi 443,9 miliona evra, Vučić je konstatovao da je Nemačka investirala 1,35 milijardi evra, a zajedno sa firmama-ćerkama iz Austrije to je gotovo 1,7 milijardi evra. Srbija je, prema njegovim rečima, pokušala da obezbedi najbolje moguće uslove za investitore, ali ima još mnogo toga što treba popraviti kako bi nemačkim kompanijama bili obezbeđeni najbolji uslovi za ulaganje - kako bi se osećale kao kod kuće.

Podsetivši da je poslednji pokušaj donošenja modernog zakona o radu propao 2002. godine, premijer je najavbio da će nova verzija u skupšštini biti ove nedelje, te ocenio da će to biti jedan od najmodernijih zakona.

"Gotovo nikome nije palo na pamet da liberalizuje tržište rada u poslednje 12 godine, a mi smo doneli odluku da idemo u fleksibilnije tržište, da možemo da budemo prijemčiviji za sve investitore", objasnio je on.

Najavljujući usvajanje zakona o privatizaciji i stečaju, kao i o planiranju i izgradnji, Vučić je rekao da će i oni biti usklađeni sa evropskim zakonima te da će zajedno činiti bolji podsticajni paket za investitore, s kojima se složio da su veliki problem postupci koji predugo traju.

Konačno, ocenivši srpsko-nemačke odnose kao nikad bolje, premijer je izrazio spremnost da "uvek prihvatimo različite vrste zamerki od većeg partnera i da saslušamo, ispravimo što je kod nas pogrešno", ali da istovremeno posebno cenimo što je Nemačka spremna uvek da sasluša Srbiju i vidi šta joj je među političkim i ekonomskim interesima prioritet.

"Srbija će u političkom smislu biti nosilac regionalne stabilnosti i uveren sam da nećemo izneveriti nemačke partnere", poručio je Vučić, primetivši da je njegova nedavna poseta Berlinu u Srbiji dobro ocenjena, a on lično da je izuzetno zadovoljan razgovorom s kancelarkom Angelom Merkel.

"Vodimo politiku poštovanja BiH, nisam bio ni pozvan u Sarajevo"

Premijer Vučić ponovio je danas da Srbija vodi politiku poštovanja Bosne i Hercegovine, ali da on na obeležavanje sto godina Prvog svetskog rata u Sarajevu nije bio, jer bi boravkom na toj svečanosti ponizio svoj narod.

"Nisam ni bio pozvan da dođem u Sarajevo. Da sam bio pozvan moguće je da ne bih otišao zbog table na kojoj se govori o srpskoj agresiji, te ne bih mogao da stojim tamo i ponižavam svoj narod", rekao je Vučić.

Inače, umesto u Sarajevu premijer je juče boravio u Andrićgradu, gde je, kako je naveo, govorio o Vidovdanu, miru, kao i dobrim odnosima sa Austrijom i Nemačkom, "o tome kako smo ponosni na svoju istoriju, i da je budućnost Srbije u EU".

U tom smislu, dodao je, uveren je da niko ne može da nađe ijednu reč da mu zameri, podsetivši da je prva njegova poseta na mestu premijera bila upravo Sarajevu, da Srbija vodi politiku poštovanja Bosne i Hercegovine, te da za razliku od prethodnika ni posle 70 dana još nije posetio Republiku Srpsku. Na panel diskusiji o sveobuhvatnim strukturnim reformama u Srbiji govore i potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički i ministar privrede Dušan Vujović, a prisustvuje i Ružica Đinđić, supruga Zorana Đinđića. Ona je ocenila da je saradnja sa Nemačkom veoma bitna, jer nemačko iskustvo može Srbiji puno da pomogne u evropskoj integraciji.

Na skupu, pored predstavnika srpske vlade govori i Bodo Hombah, nekadašnji šef ureda kancelara i Uve Berghajm, član Upravnog odbora nemačke kompanije Falke.

U toku dana, premijer i članovi srpske delegacije - ministri Udovički i Vujović, kao i predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić - razgovaraće sa nemačkim investitorima, na sastanku koji zajednički organizuju Dojče bank i Forum Srbija Nemačka.

Vučić će se sastati i sa bivšim nemačkim kancelarom Gerhardom Šrederom, koji je nedavno boravio u Beogradu i kao počasni gost Foruma Srbija Nemačka prisustvovao zvaničnom početku rada ove institucije, kao i sa predsedavajućim Odbora za EU nemačkog Bundestaga Ginterom Krihbaumom.

U prostorijama Nemačkog saveta za spoljnu politiku posetioci skupa u Berlinu imaće priliku da pogledaju izložbu o nemačko-srpskoj saradnji.

Zdanje u kome se održavaju skup i izložba bilo je do Drugog svetskog rata diplomatsko predstavništvo Kraljevine Jugoslavije, a poslednji diplomatski predstavnik, koji je u njoj boravio, bio je nobelovac Ivo Andrić.

Premijer Vučić i ministar Štajnmajer obišli su sobu u kojoj je radio naš nobelovac tokom svog boravka u Berlinu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

110 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: