Odluka o datumu krajem juna

Suzana Grubješić kaže da će 27. ili 28. juna, na samitu šefova država ili vlada članica EU, biti poznato da li će Srbija dobiti datum za početak pregovora.

Izvor: B92

Utorak, 23.04.2013.

11:00

Default images

"Da li ćemo dobiti datum u junu ili ne, saznaćemo na samitu šefova država ili vlada 27. ili 28. juna", rekla je potpredsednica Vlade za evropske integracije u jutarnjem programu TV Pink.

Grubješićeva je rekla da bi tada bio određen datum za početak pregovora, ali da to ne znači da bi pregovori počeli tog dana, već bi taj proces mogao da potraje tri do šest meseci - u decembru, u martu ili junu sledeće godine.

"Bitno je da imamo vremensku odrednicu da bi se naša administracija i svi kapaciteti pripremili za početak pregovora, da bi se iznašao pregovarački okvir, formirao pregovarački tim i otvorila prva najteža poglavlja 23. i 24. koje se odnose na pravosuđe i bezbednost", rekla je Grubješićeva.

Na pitanje kada bi Srbija najranije mogla da postane članica EU, ona je rekla da hrvatski primer pokazuje da su pregovori trajali pet godina, dve godine su bile potrebne za ratifikaciju, što znači ukupno sedam godina.

Grubješićeva je istakla da je za Srbiju ocenjeno da je napravila ogroman iskorak i ubrzanje u reformama u svim oblastima koje EK posmatra.

Reč je oblastima, počev od vladavine prava, reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije, unapređenja poslovnog okruženja, reformi u oblasti ekonomije, ljudskih i manjinskih i prava LGBT populacije, a u pripremi su i medijski zakoni, navela je Grubješićeva.

Grubješićeva je najavila da će u najskorije vreme, danas, sutra ili prekosutra biti formirana radna grupa koja će raditi akcioni plan za implementaciju sporazuma Beograda i Prištine.

"Na to ćemo se sada fokusirati", najavila je Grubješićeva i dodala da je sada vreme za to da "unutrašnje reforme stavimo na prvo mesto".

Prema njenim rečima, od Srbije se očekuje da pokaže volju, nameru i da počne implementaciju. Ona je dodala da Srbiju očekuje nastavak dijaloga i da na dnevni red dolaze životna pitanja povratka Srba na Kosovo, njihove i imovine države Srbije i da se mora razgovarati i postići sporazum o telekomunikaciji i energetici.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: