Svađa Selaković-DS-LDP o notarima

Skupština Srbije raspravlja o izmenama zakona o javnom beležništvu.Ministar pravde Nikola Selaković kaže da je cilj izmena povećanje nadležnosti budućih notara.

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 25.02.2013.

00:49

Default images

“Notarijat je ekonomski neodrživ, nije se razmišljalo o motivaciji da se pravnici prijave za notarski posao, zbog čega je cilj izmene i povećanje nadležnosti javnih beležnika kako bi ta profesija bila održiva”, rekao je ministar Selaković na sednici Odbora za pravosuđe Skupštine Srbije.

Ukazujući na to da je izmenama predloženo da se početak primene zakona odloži za godinu, Selaković je precizirao da je jedna od novina i to da nadležnost notara bude i overa ugovora u prometu nepokretnosti, jer smatra da u suprotnom notarske kancelarije neće moća da opstanu.

On je rekao da se boji toga da u suprotnom ni novi rok odlaganja primene zakona za godinu neće biti dovoljan i da se broj prijavljenih kandidata neće povećati.

Ministar je objasnio da se tim izmenama odlaže početak primene zakona za 1. mart 2014. godine upravo, jer u prethodnom periodu nije bilo dovoljno kandidata koji su položili notarski ispit, a time nema ni uslova za formiranje javnobeležničke komore.

Do sada je u tri ispitna roka, kako je precizirao Sleaković, javnobeležnički ispit ukupno položilo 55 notara, što je nedovoljno, a jedan od razloga je i težina tog ispita, koji, kako je naglasio, mora da ostane na tom nivou strogosti budući da se notarima poveravaju važna ovlašćenja.

Drugi problem, kako je objasnio, jesu i postojeća zakonska ovlašćenja i najavio je da će u narednoj godini biti izmenjeno dvadesetak zakona, na kojima radna grupa Ministarstva pravde već radi.

Liberali su kritikovali predložene izmene, a poslanica LDP Judita Popović ocenila je da se tim izmenama “degradira veliki broj pravnika, ali i ugrožava advokatura”.

Ona je navela i da se uništava advokatura da bi se spasli notari, kao i da su ispitni rokovi bili dosta kontroverzni i da se nije znalo ko je položio ispit.

Popović je Selakovića kritikovala i da nije ništa uradio od kada je ministar najavio da notari treba da počnu sa radom. Ministar Selaković se saglasio da su prvi ispitni rok pratile kontroverze, ali da to nije slučaj od kada je došla nova vlada i pozvao poslanicu LDP da se ne bavi politikanstvom.

On je naglasio i da je Srbija “crna ovca regiona” budući da jedina nema javnobeležničku službu. Ministar je objasnio da je posao notara posebno važan u sklapanju kupoprodajnih ugovora pošto se u Srbiji često ustanovi da i po pet građana budu vlasnici jednog stana.

“Ovako povećavamo i pravnu sigurnost građana”, naglasio je Selaković i dodao da im je želja da se motivišu najbolji pravnici da se bave profesijom notara.

Poslanik DS Nenad Konstantinović replicirao je ministru naglašavajući da ne koristi “verbalnu agresiju” prema poslanicima.

Konstantinović je ocenio da je suština izmena odlaganje početka primene zakona, kao i da ministarstvo treba da motiviše pravnike da se prijvljuju u većem broju za polaganje javnobeležničkog ispita.

“Kada sam pomenuo politikanstvo, mislio sam da mu nije mesto ovde”, rekao je Selaković i upitao zašto je prethodnom ministru pravosuđa bila potrebna cela godina da organizuje prvi ispit.

Govoreći o komisijama koje prate polaganje ispita, on je objasnio da se njihov broj povećao zbog veće operativnosti, a da je zatekao situaciju da su naknade njihovih članova 2.000 evra, što je smatrao nepristojnim, pa su one sada ujednačene sa drugim sličnim komisijama.

Poslanik SNS Vladimir Cvijan je rekao da ne može ministarstvo biti krivo za to što se za ispite prijavljuje nedovoljno kandidata i što mali broj njih prođe ispit, a predsednik odbora Petar Petrović (JS) je ukazao na to da su poslanici sat i po potrošili na debate o tome kakve je ko rezultate ostvario na tim ispitima, što nije stvar ni Odbora, ni Skupštine Srbije, ni Ministarstva pravde.

“Ajde da se rasplačemo nad sudbinom advokata koji neće moći da uzimaju masne provizije”, rekao je Petrović.

Inače, sednica Odbora trajala je više od sat i po, zbog čega je odložen i početak sednice Skupštine Srbije, na kojoj poslanici takođe treba da debatuju o tim izmenama.

Inače, Zakon o javnom beležništvu je donet u maju 2011. godine, s tim što je bilo predviđeno da njegova primena počne 1. septembra te godine, da bi potom u avgustu 2012. njegova primene bila već jednom odložena.

Izmene Zakona o javnom beležništvu predviđaju odlaganje primene tog propisa za godinu, odnosno do 1. marta 2014. godine, jer je nedovoljan broj ljudi položio javnobeležnički ispit.

To je drugi put da se odlaže početak primene tog zakona. Zakon o javnom beležništvu usvojen je u maju 2011. godine i trebalo je da počne da se primenjuje septembra 2012, ali je njegova primena odložena za 1. mart 2013.

Vlada je u obrazloženju predloženih izmena zakona navela da 1. marta nije moguće obezbediti uslove za primenu zakona, jer je nedovoljan broj osoba položio javnobeležnički ispit, što je uslov za raspisivanje konkursa i imenovanje javnih beležnika, kao i za osnivanje Javnobeležničke komore.

Zakonom o javnom beležništvu, usvojenom u maju 2011. bilo je predviđeno da notari, odnosno javni beležnici, budu uvedeni u Srbiji 2012. godine kao nova pravosudna profesija koja treba da preuzme poslove za koje nije neophodno vođenje sudskog postupka.

Beležnici će moći da overavaju i sastavljaju testamente i druge izjave volje, izdaju isprave i daju njihove prepise.

Notari će moći da overavaju potpise, kao i autentičnost prepisa, prevoda ili izvoda, da čuvaju originale isprava i drugih poverenih dokumenata, novca ili drugih vrednosti, javno potvrđuju činjenice i daju strankama savete.

Na dnevnom redu nove vanredne sednice, pored izmena Zakona o javnom beležništvu, biće još pet tačaka koje se odnose na odluku o sastavu i šefovima stalnih delegacija u međunarodnim parlamentarnim institucijama, kao i na izmenu odluka o izboru članova i zamenika članova skupštinskih odbora.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: