"Nećemo za KiM sudbinu Srba iz RSK"

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je u Skupštini da neće dozvoliti da Srbi na Kosovu i Metohiji dožive sudbinu Srba iz bivše Republike Srpske Krajine.

Izvor: Beta, Tanjug

Petak, 26.04.2013.

22:38

Default images

Na kraju skupštinske rasprave o vladinom izveštaju o dijalogu sa Prištinom, Dačić je rekao da sa Prištinom predstoje razgovori o privatnoj i javnoj imovini, statusu Srpske pravoslavne crkve i telekomunikacijama.

Premijer Dačić poručio je u petak veče da je ova vlada spremna da sa onima koji dele viziju jake i stabilne Srbije gradi jaku i stabilnu Srbiju u interesu naroda, bilo da on živi u centralnoj Srbiji, na Kosovu, ili van granica zemlje.

Dačić je istakao da je potrebno jedinstvo i da koncepcija vlade nije da napadne Srbe sa severa Kosova da bi opravdala prihvatanje tog dokumenta.

Osvrćući se na pitanja koja su poslanici tokom skoro 11-satne rasprave postavili, premijer je rekao da pregovarački tim nije pregovarao sa NATO u smislu pismenih garancija i međusobnih odnosa: “Sa (Ketrin) Ešton smo učestovali u razmeni pisama Tačiija i NATO gde je Kosovo preuzelo obavezu, a obevestio ih je pismom (generalni sekretar NATO Anders Fog) Rasmusen, da ne mogu da dolaze na teritoriju severa bez saglasnosti Kfora i to samo u slučaju prirodnih katastrofa, uz konsultaciju srpskih lokalnih lidera”.

Premijer je ukazao da za to postoje razmenjena pisma i da je prvi put neko garantovao da kosovska vojska neće doći na sever.

Dačić je, takođe, poručio da treba da se zaboravi Ahtisari, 2005-ta, kada je Tači bio na poternici, kao i Agim Čeku.

“Vi ste tada pregovarali sa njim. Kako sada odjednom ne može da se pregovara sa onim na poternici, što kaže i SPC, a i oni pregovaraju sa predstavnicima kosovskih vlasti - da bi preživeli". Dačić je upitao i zašto neko ima više prava da opstane, a neko ne, govoreći o opstanku Srbije, o deci, budućnosti.

Dačić je dodao da su mu i tokom rasprave stizale SMS poruke, da će mu život posle ovoga biti kratak… “Zar je to Srbija za koju se vi borite”, upitao je Dačić.

Dačić je, takođe, negirao da će Kancelarija za Kosovo biti ukinuta, rekavši da je njen direktor Aleksandar Vulin odigrao veliku ulogu, ali da se lično ne slaže sa sporazumom.

“Ali to nije lično pitanje bilo koga od nas, ni Vučić ni ja nemamo pravo na lični pristup. Mi smo preuzeli odgovornost. Zar smo računali na popularnost, popularan sam što sam se 10 puta rukovao sa Tačijem, a vi ste bežali kao od kuge”, rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, situacija na terenu će zavisiti od “nas samih”.

U na momente konfuznom govoru, Dačić se sa skupštinske govornice obraćao pojedinim poslanicima poimence, navodeći da je poslanik Nikola Tulimirović, koji je protiv sporazuma, izabran na manjinskoj listi kao predstavnik vlaške manjine iako sa Vlasima nema mnogo veze.

"Šta ste uradili za interese Vlaha u Srbiji?", upitao je Dačić poslanika Tulimirovića.

Pomenuo je i poslanika Gorana Bogdanovića koga je podsetio da je bio ministar u kosovskoj vladi, a da sada njega (Dačića) kritikuje zbog sporazuma.

Dačić je rekao i da nije reč samo o jednom sporazumu već o određivanju pravca kojim se Srbija kreće i da tvrdnje kako će Srbi napustiti Kosovo zbog briselskog sporazuma nisu tačne, jer Srbi južno od Ibra već 14 godina žive po kosovskim zakonima. "Što nisu otišli iz Gračanice i Štrpca? Vekovima su bili turski zakoni, pa nismo napuštali Kosovo, ovo nije zajednica koja se tiče samo severa, imaće 10 opština”, podsetio je premijer, napomenuvši da će na severu biti četiri.

"Ne možemo više da imamo politiku odbijanja, jer ćemo onda ostati i bez teritorije i naroda i nećemo više imati potrebe da raspravljamo o Kosovu i Metohiji u ovom parlamentu, kao što više ne raspravljamo o Republici Srpskoj Krajini", rekao je Dačić.

Dačić je upitao da li neko od poslanika stvarno misli da je Srbija 1999. godine pobedila NATO i podsetio poslanike da je Srbija povukla svoju vojsku i policiju sa Kosova posle Kumanovskog sporazuma.

"Ne želimo i nećemo nikad prihvatiti nezavisno Kosovo, ali ne možemo imati samo odbijajuće odgovore na svaki predlog ako želimo da odlučujemo o nečemu", naglasio je premijer.

Dačić je rekao da ne želi da se Srbima sa Kosova i Metohije dogodi ono što se desilo Srbima u Republici Srpskoj Krajini, koji su odbili sporazum Z-4, a potom je usledila akcija hrvatske vojske "Oluja" i Srbi su proterani.

"Ja mislim i da je opstanak Republike Srpske mnogo važniji nacionalni i državni interes nego opstanak Kosova i Metohije u okviru Srbije zato što tamo (u Republici Srpskoj) živi više od milion Srba", rekao je Dačić.

Premijer je rekao da konstatacije kako vladajuća koalicija sprema srpsku decu sa Kosova u Žutu kuću pokazuje da je takav način govora sramota i zlo Srbije i da to ne sme da bude državna politika.

Ukazujući na problem niskog nataliteta u Srbiji, Dačić je rekao da Srbija mora da sledeću godinu proglasi "godinom porodice, jer će u suprotnom ostati bez stanovništva".

Dačić je dodao da je Vlada podnela celovit izveštaj o učinku pregovaračkog tima od kada u njima pregovara Evropska unija, kao i da su prikazani rezultati pregovora koje je vodila i prošla vlada.

Premijer je svojim govorom danas otvorio sednicu, i tom prilikom poručio da su pregovori u Briselu "svakako bili najteži politički pregovori o KiM, jer su bili prvi pregovori koji su vođeni posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, kao i posle činjenice da je jedan značajan broj zemalja priznao tako jednostrano i nelegalno proglašenu nezavisnost". Taj govor prekidan je povicima, ali i aplauzom.

O toku sednice čitajte u odvojenoj vesti.

Sve partije u Skupštini Srbije, osim DSS, najavile su ranije da će prihvatiti vladin izveštaj o sporazumu s Prištinom.

Oštra polemika lidera Jedinstvene Srbije sa poslanicima LDP-a u jednom momentu zasenila je današnju raspravu o briselskom sporazumu.

Ništa manje žučna nije bila ni rasprava DSS i naprednjaka.

Uoči početka današnje sednice, ispred zgrade Skupštine, održan je protest desničarskih organizacija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

51 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: