Neće EU i SAD- Arapi ulažu u Afriku

Kompanije iz bogatih arapskih zemalja sve više investiraju u ogromna prostranstva i neiskorišćene potencijale Afrike, u odnosu na raniji trend, prenosi Rojters.

Svet

Izvor: B92

Subota, 12.01.2013.

13:58

Default images

Jedan od razloga za takvu promenu su dužnički problemi na tržištima SAD i Evrope, pa ti regioni nisu više atraktivni za neke arapske investitore kao što su bili do pre par godina.

Međutim, postoji i niz pozitivnih motiva, uključujući brz privredni rast u Africi, rast srednje klase na tom kontinentu sa preko 900 miliona ljudi i osećaj da je njegov veći deo politički sve stabilniji. Afrika, takođe, ima dve posebne atrakcije za klimatski manje pogodne zemlje Bliskog istoka - ona je izvor hrane i obradivog zemljišta, uz ubrzan razvoj infrastrukture, sličan onom koji se odvijao u arapskim zemljama u protekloj deceniji, naveo je Rojters.

Iskustvo bliskoistočnih zemalja u brzoj izgradnji aerodroma, luka i komunikacionih mreža može biti iskorišćeno u Africi, a priliv arapskog novca na kontinent, ubrzan tokom 2012, mogao bi da postane važan činilac tamošnjeg privrednog rasta. Vreme u kome se dešava afrički ekonomski procvat veoma je povoljno za bliskoistočne zemlje, koje, zahvaljujući rastu cena nafte, imaju na raspolaganju dosta novca za investiranje.

Međunarodni monetarni fond procenjuje da su arapske zemlje izvoznice nafte u 2012. ostvarile ukupan suficit u trgovini robom i uslugama od oko 400 milijardi dolara.

Većina tog novca otišla je u devizne rezerve, ali je dobar deo otišao i na kupovinu sredstava kao što su američke državne obvenice.
Godišnja trgovina između Bliskog istoka i Afrike je u poslednjoj deceniji porasla petostruko, na 49 milijardi dolara u odnosu na 10 milijardi iz 2002, pokazali su podaci banke "Standard Čarterd". U prošlosti je većina arapskih investicija odlazila na sever Afrike, zbog lingvističkih, kulturoloških i političkih veza. Sada se, međutim, ulagači sa Bliskog istoka sve više okreću podsaharskoj Africi, a u nekim slučajevima severni deo kontinenta koriste kao bazu za takve poduhvate.

Arapske kompanije pokazuju najveće interesovanje za poslove u oblasti osiguranja, infrastrukture i telekomunikacija, a još jedna od oblasti za koju su zainteresovani je poljoprivreda.

Države poput Saudijske Arabije i Katara kupuju velike obradive površine u inostranstvu, da bi osigurale dostupnost zaliha hrane.

U istraživanju objavljenom krajem 2011, "Standard Čarterd" navodi da su arapske zemlje usredsredile investicije u poljoprivredne sektore sedam zemalja - Sudana, Mozambika, Etiopije, Tanzanije, Kenije, Malija i Senegala.

Banka, međutim, napominje da se u datim zemljama vodi debata o ulozi stranih investitora.

"Transparentnost, održivost i korist za lokalne zajednice biće osnovni elementi" koje ulagači moraju da poštuju, navodi se u izveštaju.
Sve dok afričke privrede budu rasle značajno bržim tempom u odnosi na ostatak sveta, trend rasta arapskih investicija u date zemlje će biti održan, zaključio je Rojters.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: