Preplavilo nas jeftinije bosansko mleko

Da će mleko i mlečni proizvodi iz uvoza biti pretnja našim farmerima znalo se nakon ukidanja proizvodne kvote u Evropi. Mleko iz uvoza jeftinije i do 30 dinara.

Srbija

Izvor: B92

Ponedeljak, 24.08.2015.

10:38

Default images
Foto: Thinkstock.com

Mleka iz uvoza koje je jeftinije od našeg, sve je više na srpskom tržištu. Država je reagovala tako što je u junu donela odluku da uvede prelevmane na uvoz mleka i kiselomlečnih proizvoda kako bi zaštitila domaću proizvodnju od prekomernog uvoza.

I šta se dogodilo? Ništa. Mleka i mlečnih proizvoda iz uvoza i dalje ima, čini se i više nego što ga je bilo, piše novosadski Dnevnik.

Mleko i pavlaka iz uvoza prodaju se i u radnjama i u slobodnoj prodaji - na pijacama. U novosadskim prodavnicama može se naći mleko proizvedeno u Gradačcu u BiH - „milk“, proizvođača „Milk lend“. Litarsko pakovanje (tetrapak) ovog dugotrajnog mleka sa 2,8 odsto mlečne masti košta 69 dinara. Po toj ceni ne može se kupiti dugotrajno mleko proizvedeno u Srbiji. U tom rangu, najjeftinije domaće je neko od robnih marki i košta 80 dinara litar. Redovno mleko proizvođača u Srbiji u tetra-pakovanju i sa pomenutim stepenom masnoće košta 101 dinar i više od 30 dinara po litru je skuplje od bosanskog. Čak se ni domaće mleko u pet ambalaži, sa 2,8 odsto masnoće, ne može kupiti po 69 dinara. Naravno, naši potrošači imaju prilku da kupuju na akcijama, pa se i domaći mlečni proizvodi nađu po povoljnijim uslovima, ali bosansko mleko nije na akciji pa ga treba porediti sa redovnim, a ne sniženim cenama.

Jednaka je situacija i sa tvrdim sirom. Na novosadskim pijacama kilogram „ementalera“ ili nekog sličnog sira mađarskih proizvođača košta oko 500 dinara, dok je u prodavnicama „domaći“ skuplji barem za 200 dinara. Na sve to valja podsetiti na probleme srpskih farmera koji ne jenjavaju i zbog kojih ih sve više stavlja katanac na farme. Kako to onda država pomaže našim stočarima i kakvi su efekti uvedenih prevelmana za uvoz mleka od 10 do 20 dinara, odnosno od 10 do 30 dinara za kiselomlečne proizvode?

U prvih pet meseci ove godine, pre Vladine intervencije zabeležen je veći uvoz ovih proizvoda za oko 3,5 puta u odnosu na isti period prošle godine. Po tvrdnjama nadležnih koji su pri uvođenja prelevmana objašnjavali kako država čini sve da spreči prekomeran uvoz i zaštiti naše proizvođače, čak sedamdeset odsto uvezenog mleka u Srbiju dolazi iz Bosne i Hercegovine, a 30 odsto iz zemalja Evropske unije.

Slovenačka komora za poljoprivredu i hranu (KGZS) očekuje da će cene mleka u Sloveniji nastaviti da padaju. Prosečna cena mleka sa 3,7 i 3,15 mlečne masti po izlasku iz poljoprivrednih gazdinstava iznosila je u junu 28,05 evra za 100 kilograma. Najveći pad cena u EU je u junu zabeležen u Estoniji (29 odsto), zatim u Letoniji i Mađarskoj (po 28 odsto)...

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: