Remont vagona: Ništa bez Vlade

Železnice Srbije pomoći će državnim organima u istrazi o remontu železničkih voznih sredstava, kako je utvrdio Savet za borbu protiv korupcije.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 17.04.2015.

11:15

Default images
Foto: Tanjug

"Železnice Srbije imaju puno poverenje u rad državnih organa i uvereni smo da će na osnovu činjenica i raspoložive dokumentacije u kratkom roku biti utvrđeno da li je u navedenim poslovima bilo zloupotreba ili odgovornosti zaposlenih u srpskim železnicama", izjavio generalni direktor Želznica Srbije Miroslav Stojčić.

Kako je saopšteno, on je to rekao povodom izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije u kojem se navodi da je na projektima remonta železničkih voznih sredstava, koje finasirala država, u prethodnoj deceniji državni budžet oštećen za više desetina miliona evra.

Poslovodstvo Železnice Srbije, prema rečima Stojčića, podržavaju sve aktivnosti nadležnih organa na utvrđivanju zakonitosti rada srpskih železnica i potpuno su otvorene i spremne za saradnju sa svim državnim i istražnim organima naše zemlje.

"U skladu sa tim pružamo i punu podršku aktivnostima Saveta za borbu protiv korupcije", istako je generalni direktor srpske železenice.

Prema njegovim rečima, upravo na zahtev Saveta za borbu protiv korupcije krajem januara, novoimenovano poslovodstvo srpskih železnica dostavilo je informaciju o stanju šinskih vozila u periodu od 2007. do 2014. godine.

"Železnice Srbije danas su na putu sveobuhvatne modernizacije, podstaknute projektnim zadatkom Svetske banke i aranžmanom koji je Vlada Srbije potpisala sa Medjunarodnim monetarnim fondom (MMF) u realizaciji procesa reforme srpskih železnica", istakao je Stojčić.

Pri tome, dodao je, mora se imati u vidu da je reč o izuzetno obimnoj i složenoj dokumentaciji, kao i da je u tim poslovima učestvovao veliki broj učesnika.

"Ni jednu od odluka u vezi sa remontom voznih sredstava železnica nije samostalno donosila, već na osnovu zaključaka Vlade Srbije. Program remonta voznih sredstava, uključujući spisak remontera, vrstu i broj voznih sredstava koje treba remontovati, kao i iznos finansijskih sredstava svojim zaključkom utvrdjivala je Vlada", rekao je Stojčić.

Kako je istakao, taj zaključak bio je obavezujući za sve. "Samim tim, ni ugovori sa remonterima nisu mogli biti potpisani bez saglasnosti države, jer je poslovanje srpskih železnica definisano Programom poslovanja i državnim budžetom, uz saglasnost Vlade i Skupštine Srbije", rekao je genralni direktor Železnice.

Prema navodima Stojčića, čitav projekat državne pomoći vagonogradnji je 2009. bio godine zamišljen kao program oživljavanja srpske vagonogradnje.

"Važno je još istaći da finansijska sredstva za podsticanje domaće zelezničke industrije iz Fonda za razvoj, o kojima govori Savet za borbu protiv korupcije, nisu isplaćivale Železnice Srbije, već su ona uplaćivana remontnim preduzećima iz budžeta. Medjutim, ovaj program se očito veoma brzo umesto podsticajnog pretvorio u program socijalne zaštite remontera", rekao je on.

Dodao je da ni sredstva koja su na ovaj način bila izdvajana za remont voznih sredstava nisu bila dovoljna za ozbiljniju obnovu kolskog parka železnice.

"Samo da bi se broj teretnih vagona u saobraćaju očuvao na postojećem nivou od oko četiri hiljade, neophodno je godišnje remontovati između 800 i 1.000 teretnih vagona", rekao je generalni direktor Železnica Srbije Miroslav Stojičić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

8 h

Podeli: