“Večiti“ na prodaju bez stadiona

Partizan i Crvena zvezda biće posebno zaštićeni kroz kupoprodajne ugovore, ali je već poznato je da će iz procesa privatizacije biti izuzeti njihovi stadioni.

Izvor: B92

Petak, 23.04.2010.

01:04

Default images

Zakon o privatizaciji sportskih klubova je u završnoj proceduri u Vladi i još se samo čeka mišljenje Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo. Kako navodi Blic, u Ministarstvo omladine i sporta, koje je stalo iza ovog zakona, stigla su mišljenja svih 25 ministarstava i može se očekivati da se u najskorije vreme nađe na izglasavanju u Vladi.

Ipak, problem bi moglo da napravi Ministarstvo finansija, koje zahteva da klubovi plate procenu vrednosti njihovog kapitala, dok u Ministarstvu sporta smatraju da bi to trebalo da učini država. Inače, za procenu vrednosti klubova nadležna je Direkcija za imovinu, koja još nije ni započela ovaj posao.

Iako se od ovog zakona očekivalo da će njime biti definisana vlasnička struktura klubova, pogotovo Crvene zvezde i Partizana, novi propisi će tek načelno regulisati njihov status.

Blic piše i da u zakonu koji bi uskoro trebalo da bude usvojen u Vladi stoji da će klubovi biti otvorena akcionarska društva, a određenje vlasničke strukture biće rešeno za svaki klub pojedinačno. Dakle, ni posle usvajanja ovog zakona neće se precizno znati da li će vlasnik fudbalskih klubova Crvene zvezde i Partizana biti pojedinac ili će udeo u njima imati država, grad Beograd i zaslužni sportisti. „Vlasničku strukturu nismo mogli odrediti jer će privatizacijom biti obuhvaćen veliki broj klubova, i košarkaških i fudbalskih, a udeo u vlasništvu za sve njih ne može biti isti“, kaže izvor Blica iz Vlade Srbije.

Ipak, poznato je da će iz privatizacije biti izuzeti stadioni koji su u vlasništvu fudbalskih klubova i sportskih društava, koji nad njima imaju pravo korišćenja, ali ne i raspolaganja. Tako na primer, stadion FK Crvena zvezda nalazi se u vlasništvu kluba, dok stadion Partizana pripada sportskom društvu.

Stadionima će upravljati država ili gradovi. To će naknadno biti definisano zakonom o javnoj svojini. Ni sada klubovi ne mogu sami da odluče šta će da rade s njima. Oni mogu samo da ih koriste“, kaže izvor Blica.

Brendovi poput klubova Crvena zvezda i Partizan biće posebno zaštićeni, ali ne zakonom o privatizaciji. Država namerava da ih zaštiti kroz kupoprodajne ugovore u kojima će stajati da se njihovo ime ne može menjati, kao ni namena.

„Dakle, onaj ko kupi Zvezdu i Partizan neće moći da ima samo seniorski tim. Kao i do sada, biće u obavezi da trenira sve kategorije, od petlića, preko kadeta i juniora, do seniora“, navodi izvor tog lista.

Zakonom neće biti definisano ni kako će se klubovi prodavati, već će to biti učinjeno kao i sa svim ostalim preduzećima, odnosno na način kako je predvideo zakon o privatizaciji. Dakle, država neće uvek biti u obavezi da raspiše tender.

Mada se najviše priča o prodaji Zvezde i Partizana i licitira se s imenima potencijalnih vlasnika, u nadležno ministarstvo do sada nije stigla nijedna konkretna ponuda. Interesovanje je daleko veće za lokalne klubove, kakav je na primer fudbalski klub iz Pirota, koji zajedno žele da kupe jedan biznismen i bivši fudbaler.

Bez komentara klubova i saveza

U Fudbalskom savezu Srbije teško je pronaći kompetentnog sagovornika o privatizaciji. Prvi čovek FSS Tomislav Karadžić rekao je nedavno da će privatizacija doneti svež novac i jasnije odnose u srpskom fudbalu, ali je posle telefonskih pretnji predsednika Crvene zvezde Vladana Lukića odustao od izjava na ovu temu. Nagovestio je samo da će, po njegovim saznanjima, ovaj proces započeti posle završetka Svetskog prvenstva.

Darko Grubor, generalni sekretar Partizana, rekao je da će crno-beli tek zauzeti stav. „Mi taj dokument nismo dobili, ali na osnovu ovoga što ste mi rekli očigledno je da se na svakih šest meseci menja koncept i da se ne zna krajnja intencija. Ne mogu da komentarišem pet osnovnih načela jer ne govorim u svoje ime, već zastupam Partizan, a kod nas se odluke donose zajednički. Dakle, prvo će se, kad vidimo o čemu se radi, sastati Upravni odbor fudbalskog kluba, naravno i sportsko društvo će zauzeti stav“, istakao je Grubor.

U Crvenoj zvezdi su ostali dosledni stavu koji su zastupali i proteklih meseci, da o privatizaciji ne govore dok ne vide konkretna rešenja. Ipak, nisu krili šta ih posebno interesuje. Kako će se klubovi zaštititi od promene namene, ako postoji izuzetak koji kaže ’osim u slučaju opravdanog interesa’, koji određuje budući vlasnik, rekao je portparol crveno-belih Marko Nikolovski.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

30 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: