Vakcine Fajzera i Moderne doživotno štite od kovida 19?

Otkriveno je da su osobe koje su primile obe doze bilo kojeg od tih cepiva razvile snažan i postojan imunološki odgovor na kovid 19.

Zdravlje

Izvor: B92

Utorak, 29.06.2021.

09:20

Vakcine Fajzera i Moderne doživotno štite od kovida 19?
Foto: Shutterstock/Rido

Nova studija objavljena u ponedeljak u časopisu "Nature" sugeriše da je moguće da vakcine protiv kovida 19 koje su napravile kompanije Fajzer i Moderna pružaju doživotnu zaštitu od te bolesti, prenosi "Njujork tajms" (New York Times).

Naučnici su otkrili da su osobe koje su primile obe doze bilo koje od tih vakcina razvile snažan i postojan imunološki odgovor na koronavirus. Uz to, pokazalo se da su antitela koja proizvode cepiva efikasnija u borbi protiv dve varijante koronavirusa SARS-CoV-2.

"Vakcina je efikasna i za to postoje brojni dokazi"

To znači da bi ljudi mogli da imaju dugotrajan imunitet, višegodišnji, pa čak i doživotni, te da se neće morati dodatno imunizovati, čak ni u slučaju da koronavirus mutira u nove varijante.

"Izdržljiva imunost koju stvaraju ove vakcine dobar je znak", rekao je dr Ali Elebedi, imunolog sa Univerziteta Vašington i vodeći autor spomenute studije.
Foto: Shutterstock/Studio Peace
U istraživanju efikasnosti Fajzerove i Modernine vakcine protiv kovida 19 učestvovala je 41 osoba, od kojih je osam prethodno bilo zaraženo kovidom.

Naučnici su u sklopu istraživanja proučavali limfne čvorove, žlezde koje proizvode memorijske limfocite B i imunološki deo koji prepoznaje oboljenje sa kojim se susretao.

Mešanjem ove dve vakcine dobijate bolji imunološki odgovor

Zahvaljujući tom delu, čovekov imunološki sistem može brže diopremiti antitela za ponovnu borbu s tom istom pretnjom. Takođe, ako ponestane antitela, memorijski limfociti B mogu proizvesti još. Memorijski limfociti B krvotokom čoveka mogu cirkulisati godinama, pa čak i decenijama.

Nakon što se osoba vakciniše protiv koronavirusa ili ga preboli, u limfnim čvorovima se stvara germinativni centar - mesto gde se tokom normalne reakcije organizma na infekciju zreli limfociti B uzgajaju, diferenciraju i menjaju geni sopstvenih antitela. Naučnici su iz limfnih čvorova učesnika istraživanja pet puta uzimali uzorke - tri, četiri, pet, sedam i 15 dana nakon primanja prve doze cepiva.

Istraživanje je pokazalo da su germinativni centri učesnika istraživanja bili dosta aktivni i četiri meseca nakon primanja doza, te da broj memorijskih limfocita B koji su zapamtili kovid 19 nije pao.

Germinativni centri su kod većine vakcina najaktivniji tokom dva dana nakon imunizacije, a potom im produktivnost opadne.

Vakcina proizvođača Fajzer i Biontek efikasna protiv delta varijante

"Činjenica da su reagovali i četiri meseca nakon vakcinacije zaista je jako dobar znak", rekao je Elebedi.

Iako su u studiji učestvovale osobe koje su primile Fajzerovu vakcinu, Elebedi je rekao da bi se ista saznanja mogla primeniti i na Moderninu, jer su te dve vakcine napravljene pomoću iste tehnologije.

Studija nije obuhvatila vakcinu kompanije Džonson i Džonson, a Elebedi je rekao da sumnja da bi imunološki odgovor nakon te vakcine bio toliko jak, jer je ona napravljena pomoću sasvim drugačije tehnologije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

129 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski na poternici

Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo se obaveštenje da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na poternici, prenose RIA Novosti.

14:35

4.5.2024.

1 d

Podeli: