Aktuelno 0

02.11.2024.

14:17

Kad treba jesti bademe, a kada semenke od bundeve: Jedno čuva srce, drugo prostatu

Od brojnih orašastih plodova i semenki, koje svakodnevno konzumiramo zbog njihovih potencijalnih dobrobiti za zdravlje, ističu se dve koje su nutritivno najbogatije: bademi i semenke bundeve.

Izvor: Jutarnji list

Kad treba jesti bademe, a kada semenke od bundeve: Jedno čuva srce, drugo prostatu
Shuterstock/artem evdokimov

Podeli:

Za razliku od nezdravih, semenke od bundeve i bademi su grickalice, koje bi trebalo što češće jesti.

Semenke bundeve su bogate proteinima, omega 6 masnim kiselinama i esencijalnim mineralima, poput magnezijuma i cinka, koji čuvaju zdravlje srca i kostiju.

Bademi obiluju vitaminom E, vlaknima i jednostruko nezasićenim mastima, odlični su za kožu, kosu, zdravlje srca i regulaciju nivoa šećera u krvi. Drugim rečima, obe namirnice su, što se zdravlja tiče, pun pogodak. Ali, jeste li se ikada zapitali koja je od te dve namirnice hranljivija i zdravija?

Semenke bundeve su prava nutritivna bomba. Samo 28 grama sadrži čak 151 kaloriju, 7 grama proteina, 13 grama masti i do 2 grama vlakana. Uz to, sadrže i esencijalne minerale, poput magnezijum, dvožđa, bakra i mangana, kao i antioksidanse poput vitamina E. Odličan su izvor omega 6 masnih kiselina koje su korisne za zdravlje srca, pod uslovom da se konzumiraju u ravnoteži s omega 3 masnim kiselinama.


Bademi su bogati antiaging vitaminom E

I bademi obiluju nutrijentima i imaju brojne, nešto drugačije zdravstvene dobrobiti. Pritom, 28 grama badema sadrži 164 kalorije, 14 g masti, 6 g proteina i više od 3 grama vlakana. Bademi su izuzetno bogati vitaminom E te imaju skroman udeo proteina i razne minerale, poput magnezija i kalcijuma.


Semenke bundev dobre su za zdravlje prostate

Moćan su izvor antioksidansa, uključujući karotenoide i vitamin E. To je korisno za prevenciju hroničnih bolesti poput srčanih bolesti i nekih vrsta raka. Za muškarce, semenke bundeve su naročito korisne zbog visokog udela cinka koji ima ključnu ulogu u zdravlju prostate.

Studije su pokazale da konzumiranje semenki bundeve može pomoći u smanjenju rizika za dobroćudnu hiperplaziju prostate, bolest koja uzrokuje povećanje prostate. Sadrže i triptofan, amino kiselinu koja se u telu pretvara u serotonin i potom u melatonin. To pomaže u regulisanju ciklusa sna i budnog stanja, što ove semenke čini odličnim prirodnim sredstvom za poboljšanje kvaliteta sna. Obiluju i magnezijumm, esencijalnim mineralom koji pomaže u regulisanju krvnog pritiska, funkcija srca i nivou šećera u krvi.

Zbog visokog udela magnezijuma semenke bundeve doprinose i zdravlju kostiju. Naime, magnezijum je ključan za izgradnju kostiju i pomaže u očuvanje njihove gustine u starijoj dobi, pa tako smanjuje rizik za osteoporozu.

Poznato je da visok udeo vitamina E u bademima hrani kožu i štiti je od oksidacijskih oštećenja uzrokovanih suncem i drugim faktorima. Vitamin E ima važnu ulogu i u zdravlju kose, čini je čvršćom i sjajnijom poboljšavajući cirkulaciju i smanjujući upalu.

Bademi su bogati jednostruko nezasićenim kiselinama, koje se smatraju zdravim mastima za srce. One pomažu u snižavanju lošeg ili LDL holesterola i održavanju ili povećanju vrednosti dobrog ili HDL holesterola i tako smanjuju rizik za razvoj srčanih bolesti.


Sadrže i značajnu količinu vitamina E, antioksidansa, koji takođe "podupire" zdravlje srca sprečavajući oksidacijsko oštećenje ćelija. Bademi imaju nizak glikemijski indeks i obiluju vlaknima, proteinima i zdravim mastima i zato predstavljaju odličan izbor za regulisanje nivoa šećera u krvi.

Jedenje badema uz obroke može usporiti apsorpciju glukoze, što ih čini idealnim grickalicama za osobe s dijabetesom tip 2 ili za one koji pokušavaju da stabilizuju vrednosti šećera u krvi.

Uz to, bademi sadrže obilje vlakana i proteina, koji povećavaju osećaj sitosti i smanjuju unos kalorija.

Uprkos tome što su kalorijski gusti, studije su pokazale da bademi mogu pomoći u regulisanju telesne težine, ako se jedu u umerenoj količini. Udeo vlakana u njima čuva zdravlje organa za varenje, može da spreči prejedanje i pospeši osećaj sitosti.

Bademi sadrže i značajnu količinu kalcijuma, minerala esencijalnog za zdravlje kostiju. U kombinaciji s magnezijumom i fosforom, bademi doprinose očuvanju i razvoju čvrstih kostiju, što pomaže u prevenciji osteoporoze.


Šta onda odabrati: bademe ili bučine sjemenke?

Želite li povećati unos magnezijuma i cinka za bolje zdravlje srca, kostiju i prostate ili ako želite da poboljšate kvalitet sna na prirodan način, ako vam je potreban međuobrok s niskim udelom ugljenih hidrata i visokim udelom proteina koji je ujedno bogat antioksidansima, birajte semenke bundeve. Imajte na umu da one obiluju omega 6 masnim kiselinama koje su esencijalne masne kiseline, ali njihov prekomeran unos može da izazove upalu ako nije usklađen s unosom omega 3 masnih kiselina. Za optimalno zdravlje važno je osigurati dobru ravnotežu između te dve masne kiseline.

Ako želite međuobrok koji je zdrav za srce, bogat jednostruko nezasićenim mastima i vitaminom E, ako želite da regulišete nivo šećera u krvi, ako želite da očuvate ili postignete optimalnu telesnu težinu uz pomoć osećaja sitosti, koji će vam pružiti vlakna i proteini i ako želite da poboljšate zdravlje i izgled kože i kose, onda su bademi najbolji izbor.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: