Izvor: B92

Na prvi pogled Monteviasko izgleda kao jedno od hiljadu sela razbacanih po Alpima. Međutim, pogledate li malo bolje na kartu videćete kako nalikuje ostrvu usred šume.

Uskoro će četiri godine od dana koji je promenio živote stanovnika lepog sela Monteviaska na severu Italije, u Lombardiji.

Tada je, Silvano Delea, zadužen za rad žičare koja je povezivala selo sa "civilizacijom", tragično izgubio život. Od tada se čeka rešenje vlasti koje još uvek nije stiglo u mirno alpsko mesto gde nešto manje od deset ljudi živi odsečeno od ostatka sveta.

Na prvi pogled Monteviasko izgleda kao jedno od hiljadu sela razbacanih po Alpima. No pogledate li malo bolje na kartu videćete kako nalikuje ostrvu usred šume. Do Monteviaska ne vodi ni ulica, a ni železnička pruga. Stanovnicima je na raspolaganju tek vijugava staza od 1442 kamene stepenice koja se spušta sa planine. Iako je u pedesetim godinama prošlog veka u selu živelo 450 ljudi, danas se preostali stanovnici mogu nabrojiti na prste ruku.

U prošlosti su meštani život bez ulice smatrali normalnim, pešačili su magarećom stazom u obližnja sela, na posao, u školu ili prodavnicu. Tek je 1988. izgrađena žičara kojom su stanovnici i turisti mogli doći do sela za nekoliko minuta, umesto za sat hoda.

Kako danas u Monteviasku nema prodavnica, policija snabdeva ljude osnovnim namirnicama. Tri puta nedeljno, mala grupa policajaca hoda natovarena rančevima u kojima su hrana, lekovi i pošta.

Jedini restoran u selu "II Vecchio Circolo" i dalje radi, ali u njega dolaze posetioci kojima nije problem da hodaju oko jedan sat da bi uživali u domaćim jelima od lokalnih sastojaka. Kad bi se vratila žičara, sigurno bi bilo i više gostiju, ali važnije od svega, Monteviasko bi prestao da bude izolovan od sveta.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.