Izvor: B92

Oko 300 km istočno od Mumbaja, u udaljenom indijskom selu Šani Šingnapur, kriminal je toliko stran koncept da su seljani prestali da čuvaju svoje kuće, imovinu i dragocenosti.

Niko više ne zaključava svoje automobile i motore, prodavci ostavljaju gotovinu u otvorenim fiokama, a domaćice čuvaju svoj nakit u otključanim kutijicama, unutar kuća koja uopšte nemaju vrata, već samo drveni okvir za njih, iza koga stoji zavesa.

Stanovnici ovog sela ponašaju se na ovaj način jer bezgranično veruju u nebeskog zaštitnika, lorda Šanija, za koga veruju da ih štiti od lopova. Verovanje da će ko god ukrade bilo šta u ovom mestu navući na sebe gnev lorda Šanija, hinduističkog boga poznatog po svojoj prekoj naravi i sklonosti osveti, udaljilo je loše ljude od Šani Šingnapura već 300 godina. Tako bar glasi predanje.

Legenda kaže da je pre više stotina godina, nakon perioda intenzivnih kiša i poplava, na obali reke koja protiče kroz selo pronađena teška ploča od crnog kamena. Kada su meštani dotakli kamen, priča se da je iz njega počela da curi krv.

Onda je jedne noći starešina sela usnio san u kojem mu se lord Šani obratio i otkrio da je ploča, u stvari, sam bog. Šani je dao instrukcije seljanima da kamen zadrže u selu jer je želio da tu ostane i da zaštiti njegove stanovnike. On im je napomenuo i da drže ploču na otvorenom kako bi on mogao da nadgleda selo. Sutradan su seljani odvukli kamen na suvo i postavili ga na platformu bez krova u centru sela. Takođe su odlučili da sklone sva vrata i brave na svojim kućama. Pošto ih Gospod čuva, vrata im više nisu bila potrebna. Od tog trenutka datira ova neobična tradicija.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.