Izvor: RINA

Jedna od najstarijih i najvećih srpskih svetinja ušuškala se u kanjonu reke Mileševke i duhovni je svetionik prijepoljskog kraja već vekovima. Manastir Mileševa zadužbina je kralja Vladislava Nemanjića. Ova božja kuća građena u 13. veku nicala je pod budnim okom Svetog Save, koji je mladom kralju Vladislavu bio desna ruka.

"Znamo to da je Sveti Sava odredio i dao blagoslov svom bratancu kralju Vladislavu da gradi Mileševu, a on je svemu tome prisustvao, a ono što je naslikano na zidovima su ipak bile zrele kompozicije i to je sigurno morao da učini neko ko je to sve znao, a to je zasigurno Sveti Sava", kazala je monahinja Paraskeva za agenciju RINA.

I upravo u ovom manastiru svetiteljeve mošti nalazile su se punih 360 godina. Sve do trenutka kada ih Turci odnose i spaljuju na Vračaru. Ali jedan deo svetiteljevih moštiju ipak je sačuvan i nakon premeštanja iz manastira u manastir, šaka Svetog Save ponovo se nalazi u Mileševi.

Foto: Rina

"Od 2007. godine nalazi se ovde u Mileševi, s tim da je unazad poslednje tri godine kako je izložena ispred oltara", dodaje mati Paraskeva.

Na ovom svetom mestu nalazi se i jedinstvena freska koja je živopisana za vreme svetiteljevog ovozemaljskog života.

"To je najverodostojni lik Svetog Save, jer je rečeno da su oni koji su oslikavali freske u 13. veku imali osećaj za portret i samim tim su slikajući oslikali njegov lik onakav kakav je bio. Zbog toga mi kažemo da je to najverodostojni lik Svetog Save", rekla je monahinja.

Foto: Rina

Nedaleko od Mileševe, podno srednjovekovnog grada Mileševca, u srcu okomite stene nalaze se isposnice u kojima je skromni kaluđer Sava nalazio svoj mir. Hodočasnici ih obilaze uprkos teško pristupačnom terenu, a u jednoj od njih nalazi se i čudotvoran izvor.

"Voda sa ovog izvora je u narodu poznata kao lekovita za slabovide ljude, ali isto tako postoji jedna zanimljiva legenda da se voda prikazuje pred ljudima koji nisu toliko grešni, a da se pred grešnicima povlači i da je ne možete naći", kazala je Dragana Varaklić iz Turističke organizacije Prijepolje.

I nema sumnje da i dan-danas duh Svetog Save živi u svakom delu zemlje, ali ovde u prijepoljskom kraju posebno je očuvan. Od Savinih isposnica, u kojima je pisao knjige, tihovao i molio se Bogu, preko sela Sedobro, za koje kažu da mu je baš on dao ime jer mu se učinilo da je tamo sve dobro, do Savinog Lakta u samom Prijepolju.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.