Život

Četvrtak, 23.07.2015.

17:45

Drevni svitak Tore dešifrovan zahvaljujući tehnologiji

Zahvaljujuć savremenoj tehnologiji, dešifrovan je najstariji svitak Tore koji je pronađen od svitaka sa Mrtvog mora, javili su u ponedeljak izraelski i američki naučnici.

Izvor: Tanjug

Default images
Foto: Beta / AP

Ugljenisano parče pergamenta iz VI veka pronađeno je 1970. u pepelu nekadašnje sinagoge u mestu Ein Gedi, na obalama Mrtvog mora, ali je njegov sadržaj stručnjacima do sada bio nedostupan.

"Zahvaljujući najmodernijoj tehnologiji mogli smo da virtuelno odmotamo svitak star oko 1.500 godina", izjavila je Pnina Šor iz Izraelske uprave za antikvitete (IAA). "Posle svitaka sa Mrtvog mora, ovo je najznačajnije otkriće pisane biblije", rekla je ona novinarima.

"Kada smo ga pronašli, bezuspešno smo pokušavali da ga pročitamo", kazao je arheolog Sefi Porat, jedan od članova arheološkog tima koji je radio na iskopinama u Ein Gediju 1970.

"Sa tadašnjom tehnologijom nismo uspeli da saznamo šta se u njemu krilo", dodao je on.

Širok sedam centimetara i nalik parčetu uglja, pergemanet sadrži prvih osam stihova Knjige Levitske, treće knjige Starog Zaveta u kojoj su izneti zakonski propisi o obredima i svešteničkoj službi kao i propisi o prinošenju žrtava i ritualnom očišćenju, objasnila je Šor, direktorka IAA projekta koji se tiču svitaka sa Mrtvog mora.

Čuvan zajedno sa svicima sa Mrtvog mora u mračnim, klimatizovanim sefovima IAA, pergament je bilo nemoguće pročitati sve do prošle godine kada je izraelska kompanija Merkel Teknolodžiz ponudila korišćenje svog mikro CT skenera.

Dobijeni 3D snimci su zatim poslati odseku za kompjutersku nauku Univerziteta u Kentakiju koji je prošle sedmice objavio prve digitalne slike sagorelog svitka.

Šor je ubeđena da je ceo svitak imao ispisanu kompletnu Toru, jevrejsku bibliju, ali profesor Bret Sils sa Univerziteta u Kentakiju smatra da je previše rano da bi se znalo da li se još koji podatak može izvući iz pergamenta iz Ein Gedija.

"Nismo sigurni. To je veliki tehnički izazov", rekao je on na konferenciji za štampu koja je preneta putem video linka.

"Ono u šta smo, međutim, sigurni je da sadrži još nešto", dodao je Sils.

Šor je rekla da je pergament popunio značajni prazninu koja je postojala između svitaka sa Mrtvog mora, napisanih pre više od 2.000 godina i Kodeksa iz Alepa koji datira iz X veku.

Kako prenosi AFP, 870 svitaka sa Mrtvog mora otkriveni su između 1947. i 1956. godine u pećinama Kumran, nadomak Mrtvog mora.

Ovi dokumenti su napisani u periodu od III veka p.n.e. do 70. godine, kada su rimske trupe uništile Drugi jevrejski hram u Jerusalimu.

Kodeks iz Alepa je, pak, napisan u Galileji u X veku, a nazvan je po sirijskom gradu u kom je čuvan od kraja XIV veka pa sve do 1950-ih godina kada je prošvercovan u Izrael.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

21 h

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

1 d

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

1 d

Podeli: