Blažič presudio u ZG, Zvezda 9-0

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Cedevitu u gostima sa 88:87 u gostima u derbiju devetog kola ABA lige.

Izvor: SO

Ponedeljak, 24.11.2014.

20:20

Odlučujće penale pogodio je Jaka Blažič na pet sekundi do kraja, a u poslednjem napadu Cedevite Ante Delaš promašio je trojku za trijumf.

Crveno-beli sada imaju maksimalni skor 9-0, dok su Zagrepčani na šest pobeda i tri poraza.

Zvezda je odlično počela meč, povela je sa 11:0, ali se Cedevita već do kraja prve četvrtine potpuno vratila.

Zagrepčani su vodili najveći deo drugog perioda, ali je Blažič u potpunosti obeležio treću četvrtinu – u tom intervalu upisao je 13 poena i bio najzaslužniji za +10 posle 30 minuta igre.

Međutim, Cedevita se vratila dobrom odbranom i preciznim šutom za tri poena, čak je u poslednjem minutu i povela posle polaganja Delaša.

Vilijams je poveo poslednji napad Zvezde na 24 sekunde do kraja, udvojen je, a Blažič je igrao jedan na jedan i Ukić ga je faulirao. Slovenac je oba puta bio precizan na pet sekundi do kraja, a u poslednjem napadu Delaš je promašio trojku za trijumf.

Utakmica je počela minutom ćutanja u čast ubijenog Marka Ivkovića, a igrači su držali transparent ’Stop nasilju’

Cedevita je bila bolja u skoku (35-30, 12-7 u ofanzivnim), ali je Zvezda imala sedam više asistencija (23-16).

Najefikasniji je bio Jaka Blažič sa 20 poena (4-5 za tri), uz po 3 skoka i asistencije, a Markus Vilijams imao je 11 poena (1-6 iz igre, 8-10 penali) i 12 asistencija. Luka Mitrović upisao je 12 poena i 10 skokova, a Majk Cirbes dodao je 13 poena.

Trener Radonjić donekle je odmorio neke od nosilaca igre – Vilijams je igrao 27 minuta, Mitrović minut manje, Kalinić 19, a Marjanović samo 14 minuta. Dženkins je zabeležio 5 poena i 5 asistencija, a 6 poena postigao je Tejić.

Kod Cedevite je najbolji bio Fran Pilepić sa 21 poenom (5-8 za tri), Miro Bilan imao je 13 poena, 6 skokova i 4 asistencije, Ante Delaš dao je 12, a Mario Delaš 10 poena.

Tok meča:

Gosti iz Beograda bolje su počeli meč – pogodili su Marjanović i Dangubić, a zatim je poentirao i Tejić na divnu asistenciju Vilijamsa.

Repešin tajm aut nije dao rezultata, pošto je Lazić pogodio trojku i Dangubić je atraktivnim zakucavanjem doneo Zvezdi 11:0. Tek tada, posle tri i po minuta igre, Cedevita se ’upisala’ – trojku je dao Arapović.

Cedevita se potom probudila, mada nije do kraja iskoristila dva promašena zicera i nešto lošiji period Zvezdine igre – 12:9 za goste.

Mitrović i Kalinić vratili su nešto veći plus Zvezdi, ali su domaći iskoristili tehničku grešku koju je zbog prigovora dobio Radonjić i sa linije penala izjednačili su na 17:17 na kraju prve četvrtine.

Četiri primljena poena za manje od minut naterali su Radonjića da odmah zatraži tajm aut – Vilijams je trojkom prekinuo nešto duži post Zvezde, a posle pogotka Dženkinsa s distance gosti su ponovo poveli (24:23).

Nije se igralo u visokom tempu, a Cedevita je preko Bilana i Delaša stvorila pet poena viška. Došli su domaći i do +6, ali su Dženkins lepim prodorom i Lazić trojkom vratili crveno-bele u igru.

Zvezda je i zaigrala nešto bolje u odbrani, pa je na poluvremenu imala dva poena zaostatka – 38:36.

Slično kao u prvom poluvremenu, Zvezda je odlično počela i drugo – Blažič je vezao pet poena, Vilijams je podelio nekoliko lepih asistencija, a pet poena vezao je i Cirbes.
Crveno-beli su bolje počeli da se grade u odbrani, Cedevita nije dolazila do ofanzivnog skoka, a Vilijams je ponovo asistirao za zakucavanje Cirbesa i vođstvo 52:43.

Blažič je trojkom održao Zvezdu na +9, ali su Pilepić i Ukić približili domaće na četiri poena zaostatka u završnci trećeg perioda. Ipak, crveno-beli na najbolji mogući način završavaju četvrtinu – trojku je pogodio Kalinić, usledila je dobra odbrana, a zatim i trojka Blažiča u poslednjoj sekundi za 67:57 posle 30 minuta.

Iako je poslednji period počeo Blažičevom trojkom, Cedevita se vrlo brzo vratila u igru odličnom odbranom iz koje su napravili nekoliko kontri i potpuno se vratil u igru – posle trojke Delaša na pet minuta do kraja bilo je samo +1 za Zvezdu (74:73).

Vilijams i Mitrović vratili su Zvezdu na šest poena viška, ali žilava Cedevita bi se uvek vraćala – ovoga puta trojkama Delaša i Pilepića. Vilijams i Blažič promašili su po trojku, a Cedevita je posle dugo vremena povela, i to u poslednjem minutu posle polaganja Delaša iz teške pozicije – 87:85.

Na drugoj strani je Cirbes bio polovično precizan sa penala, ali je Zvezda odigrala dobru odbranu i Delaš je promašio za tri na 24 sekunde do kraja utakmice.

Vilijams je poveo poslednji napad Zvezde, udvojen je, a Blažič je igrao jedan na jedan i Ukić ga je faulirao. Slovenac je oba puta bio precizan na pet sekundi do kraja, a u poslednjem napadu Delaš je promašio trojku za trijumf.