Odbojka

Četvrtak, 10.09.2009.

20:43

Pobeda Srbije za plasman na EP 2011

Odbojkaška reprezentacija Srbije savladala je Holandiju u poslednjoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Turskoj i tako je izborila plasman na naredni šampionat.

Srpski odbojkaši su do trijumfa došli rezultatom 3:1, po setovima 25:20, 25:23, 21:25, 25:23, što im je bilo dovoljno da zauzmu treće mesto u F četvrtfinalnoj grupi, iza Rusije i Bugarske, ali i da dođu do petog mesta na prvenstvu 'starog kontinenta', koje im osigurava direktan plasman na šampionat 2011. godine, koji se igra u Austriji i Češkoj.

Izabranici selektora Igora Kolakovića su od starta krenuli ofanzivno i vrlo brzo su došli do prednosti od tri poena (6:3), koje su održavali do polovine prvog seta, kada su je povećali i došli do vođstva od šest poena (19:13), koje su održavali do trenutka kada su došli do set lopte (24:18). Ipak, 'orlovi' su iskoristili tek treću set loptu i do vođstva od 1:0 u setovima su došli rezultatom 25:20.

U drugom setu viđeno je više neizvestnosti, pošto su se Srbija i Holandija smenjivale u vođstvu, dok Holanđanini nisu preuzeli inicijativu i na drugi tehnički tajm aut otišli s prednošću od 16:14. Potom su povećali prednost na tri poena (19:16), ali su se srpski odbojkaši vratili u igru i izjednačili na 20:20, a zatim prešli u vođstvo i sa 25:23 došli do prednosti od 2:0.

Početkom trećeg seta usledio je pad u igri Srbije, što su Holanđani iskoristili i već od starta poveli sa 6:1. 'Orlovi' su uspeli da se vrate i smanje na 7:6, a zatim i posle vođstva Holandije od 14:11 izjednače, ali su Holanđani od tada zaigrali agresivno i nijednog trenutka srpskim odbojkašima nisu dopustili da se vrate u set i smanjili su na 2:1 u setovima.

Ono što se desilo u trećem setu ponovilo se i u četvrtom, jer Holandija je povela 5:2, a potom samo uvećavala prednost do maksimalnih šest poena (15:9), ali su srpski odbojkaši uspeli da se vrate, i iako se igralo poen za poen, iskoristili su to i sa 25:23 u poslednjem setu došli do plasmana na Evropsko prvenstvo 2011. godine, čiji će domaćini biti Austrija i Češka.

Pored Srbije plasman na naredni Šampionat 'starog kontinenta' izborili su i Rusija, Bugarska, Poljska i Francuska.

Srbija: Kovačević 18, Janić 6, Petković, Samardžić, Grbić 2, Nikić 1, Rosić, Gerić, Miljković 24, Starović, Petrić 4, Podraščanin 9. Treneri: Igor Kolaković i Željko Bulatović.

Holandija: Van Gent, Van Harskamp 4, Horstink 17, Van Dajk 7, Tromel, Rauverdink 12, Snipe, Koistra 2, Klapvajk 12, Lorshajd 6, Bontje 8, Man. Treneri: Peter Blanže i Arnold Van Re.