Košarka 68

29.4.2024.

0:25

Dalas preokrenuo -31, ali ipak izgubio – tripl-dabl nervoznog Dončića

Los Anđeles Klipersi su savladali Dalas Maverikse rezultatom 116:111 u četvrtoj utakmici prve runde plej-of serije zapadne konferencije NBA lige.

Profimedia

Time je serija izjednačena na 2-2, a tim iz "grada anđela" je ponovo preuzeo prednost domaćeg terena.

Meč je bio spektakularan, tim pre što su Maveriksi uspeli da nadoknade 31 poen zaostatka i preokrenu rezultat, ali ne i da slave trijumf.

Luka Dončić je upisao tripl-dabl, ali uz loše procente šuta i puno nervoze, zbog koje je trpeo ceo tim Dalasa.

Na kraju je imao 29 poena i po 10 skokova i asistencija, ali uz šut za tri poena 1/9 i ukupno iz igre 10/24. Dosta je kuburio sa faulovima i, kao i obično, svađao se sa sudijama.

Da nije bilo Kajrija Irvinga, Dalas bi odavno završio svoje na ovom meču. Ali, magični bek Mavsa je ubacio 40 poena uz sedam skokova i pet asistencija, uz trojke 6/12.

Međutim, na drugoj strani je tandem Džordž-Harden bio jači. Obojica po 33 poena i neke "klač" poene u završnici, kada se dvorana tresla zbog Dončića i Irvinga.

Počelo je, pa blago je reći, katastrofalno za Dalas. Luka Dončić je dobio dve lične greške u prva dva minuta i sebe automatski loše uveo u utakmicu.

To je kasnije prouzrokovalo njegovih 0/7 u šutu za tri poena, ali je ceo tim Maveriksa katastrofalno šutirao na startu – konkretno 0/10 za tri i 20 odsto iz igre u jednom trenutku.

Klipersi su, pak, na drugoj strani zatrpavali koš rivala sa distance. Iz gotovo svih pozicija, šarenoliki broj igrača je pogađao trojke i razlika je rasla iz napada u napad.

Na kraju prve deonice je bilo 16:39, da bi sredinom druge četvrtine na semaforu stajalo - 24:55.

I šta se desilo na 31 poena razlike? Probudio se Kajri Irving, koji je svojom energijom razmrdao kompletnu dvoranu i pokrenuo potencijalno jedan od najvećih preokreta u istoriji NBA plej-ofa.

"Ujka Dru" je vezao 12 poena i probudio takvu energiju u "Amerikan Erlajnz centru" da je voda vrlo brzo "ušla u uši", do tada, fantastičnim Klipersima.

Do poluvremena je Dalas spustio zaostatak na 17 poena (49:66), a u prvim minutima posle velikog odmora je ona spuštena i do 61:71.

Dončić je promašivao, a Irving vukao Dalas, ali i gubio lopte u ogromnim količinama. Samo Kajri ih je imao čak sedam.

Ipak, Klipersi su bili zaustavljeni, a Dalas uspeo da preko Lajvlija uz faul i trojkom Irvinga dođu do 76:78.

Tada Tajron Lu zove tajm-aut, iz kog Klipersi vezuju četiri poena i odbijaju nalet, a početkom poslednje deonice i beže na novu dvocifrenu razliku (84:95).

Naravno, da tu nije bio kraj. Dončić je i dalje promašivao, a nizao faulove (stigao je do pet), dok je novu seriju Dalasa pokrenuo Irving, potom Pi Džej Vošington i zatim trojkom Maksi Kleber za 95:98.

Nadovezala se i dobra odbrana Dalasa, a onda je Luka Dončić pogodio svoju prvu trojku iz osmog pokušaja za 98:98.

Potpuna ludnica u dvorani, ali ni to nije dovoljno, jer Džejms Harden uzima loptu u svoje ruke i pogađa dva puta u dva napada za 100:104.

Džejson Kid je tražio tajm-aut iz kog je Kajri Irving pogodio trojku, pa nestvarno polaganje i doneo preokret Dalasu za 105:104.

Ali, uzvraća Tajron Lu tajm-autom iz kog Pol Džordž ubacuje nestvarnu trojku iz mrtvog ugla, koja je prelomila meč.

Posle toga je Dalas evidentno pao, pre svega mentalno, a Džejms Harden još dva puta lako položio flouterom, sa mnogo osećaja. I tako zadao poslednje udarce.

U penal završnici je pobeda otišla u ruke Klipersa, koji su napravili brejk, izjednačili na 2-2 u seriji i ponovo došli do prednosti domaćeg terena.

Tok meča pratili smo UŽIVO u LIVEBLOGU B92.sport.

To bi bilo sve ove večeri

Hvala što ste ove večeri bili uz B92.sport.

00:30

Harden za pobedu:

00:28

00:25

Klipersi su izjednačili na 2-2

U samom finišu su gosti ipak odoleli i "ukrali brejk".

Prelomio je neverovatan šut iz kornera Pola Džordža, kao i "hladna ruka" i mirna glava Džejmsa Hardena.

Serija se seli u Los Anđeles.

00:21

48' Džejms Harden rešava utakmicu!

Posle trojke Džordža", "brada" je ubacio dva lagana koša i "odlepio" Kliperse, koji su stali u napadu.

Verovatno šokirani onim što je Džordž ubacio i time ih "slomio".

Sada je 107:113, a do kraja još 25 sekundi.

00:17

47' Ma, neverovatno šta je pogodio Pol Džordž!

"Srpski zet" je bio zatvoren u potpunosti od strane Derika Džounsa, a onda je iz kornera ubacio fenomenalan koš.

00:10

46' Dalas vodi prvi put na meču!

A ko drugi, nego, Kajri Irving.

I to na spektakularan način preko trojice igrača na polaganju.

Ma, neverovatan pogodak, za 105:104.

00:09

45' Kajri Irving sa devet metara, može!

Za 103:104 i novu erupciju u dvorani.

00:08

00:08

00:05

00:04

43' Dončiiiiiić!

PRva trojka na meču kada je najvažnije, za 98:98!

23:56

23:52

39' Odgovor Klipersa

Velika serija gostiju, baš kada su domaći prišli na dva poena razlike.

Poenima iz ofanzivnog skoka i u kontri na nepostavljenu odbranu Dalasa, LA Klipersi su ponovo pobegli na dvocifrenu razliku.

Sada je 84:95.

23:40

78:82 – kraj 3/4

Dončić šutira trojke 0/7, promašio je sa zvukom sirene za -1.

Ali, Dalas je na 78:82 pred poslednjih 12 minuta ove fenomenalne utakmice.

23:37

23:35

35' Mavsi od -31 do -2!

Spektakularan preokret je na pomolu!

Kajri Irving asistira za Lajvlija, pa pogađa trojku posle ofanzivnog skoka za 76:78.

23:32

33' Derik Džouns ima sjajnu sekvencu

Igra sjajnu odbranu, iznudio je faul u napadu Pola Džordža, a onda i pogodio trojku za 71:78.

23:28

23:24

31' Čudna odluka sudija

Vošington je povukao za ruku Zubca, ali sudije nisu svirale ništa.

Potom je Džejson Kid tražio "čelendž" i dobio loptu, a potom će biti tajm-aut.

Rezultat je 65:78 u korist Los Anđeles Klipersa.

23:13

28' Kako je Irving lagan na polaganju

Izuzetno elegantan prodor za 61:71.

Tajron Lu mora da zove novi tajm-aut.

U razmaku od devet minuta je ubacio 22 poena.

23:10

26' Dalas nastavlja da topi razliku

Sada je samo 12 poena minusa.

Sjajna atmosfera u dvorani.

22:54

22:51

49:66 – kraj 2/4

Kajri Irving je pokrenuo povratak Dalasa, koji je prepolovio zaostatak koji je imao u jednom trenutku.

Na poluvremenu je "samo" 17 poena razlike.

22:43

22' Irving vezuje 12 poena, a onda i asistira

Dalas je još uvek daleko, ali se atmosfera u potpunosti promenila u "Amerikan Erlajnz centru".

Kajri Irving je protagonista promene raspoloženja svih u dvorani.

22:40

20' Evo serije Dalasa

Probudio se Kajri Irving i ubacio osam vezanih trojki.

Dve uzastopne trojke naterale su Tajrona Lua da zove tajm-aut.

Sada je 33:55 na semaforu.

22:38

22:37

19' Harden preko Dončića

Nova trojka iz "step-beka" za +31 Klipersa!

22:35

18' Klipersi beže na +27

Dalas ništa ne može da odbrani, a trojke šutira 0/10.

Klipersi poentiraju iz svih mogućih pozicija.

22:28

15' Tajron Lu zove tajm-aut na 22 razlike

Dalas je poentirao alej-up akcijom i odmah to "seče" trener Klipersa.

22:27

22:20

16:39 – kraj 1/4

Kada pada, onda pljušti.

Pol Džordž je trojkom doneo +22, a onda je Dončić sa linije penala smanjio na +20.

Međutim Norman Pauel je pogodio još jednu trojku sa zvukom sirene za +23.

Klipersi šutiraju trojke 8/11, a Maveriksi 0/8 i tu je glavna razlika.

22:18

11' Rafalna paljba Klipersa

Pljušte trojke gostiju i sada imaju +14 – 14:33.

22:14

22:11

10' Dalas šutira trojke 0/7

Klipersi to koriste i beže na 10:24.

22:07

8' Dalas tone

Klipersi igraju sjajnu odbranu i iz toga prave lake poene i seriju za 10:18.

22:03

22:00

6' Klipersi preokrenuli pred prvi tajm-aut

Gosti vode 9:8, plus će Men imati dva slobodna bacanja posle pauze.

21:57

3' Dončić i Gaford po četiri poena

Klipersi drže korak, ali Dalas vodi 8:5.

21:54

2' Odmah problemi za Dalas