B92 IMAO UVID U SOLANIN PREDLOG

Izvor: B92

Nedelja, 24.02.2002.

19:00

Default images
Buduca Unija Srbije i Crne Gore bila bi konstintuisana na bazi suverene i ravnopravne odluke dveju republika, stoji u predlogu koji je visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana ponudio kao resenje problema preuredjenja jugoslovenske federacije. U ovom dokumentu, u koji je RTV B92 imala uvid, predlazu se mehanizmi zastite Crne Gore, akko ne bi bila sistemski nadglasana u parlamentu Unije, s obzirom da »poptpuni paritet izmedju republika u pogledu mesta u parlamentu ne bi bio moguc«. Dve trecine predstavnika izabranih iz jedne republike u Vece republika mogli bi da daju izjavu u kojoj bi obrazlozili da bi predlozene odluke Savezne skupstine ugrozile vitalne interese republika iz koje dolaze. Takva odluka bi zahtevala dvotrecinsku vecinu. Ukoliko bi postojalo samo jedno vece, Srbija bi imala vise poslanickih mesta nego Crna Gora, ali bi za donosenje odluka bila potrebna polovina glasova iz svake republike.

Sud Unije, prema ovom predlogu, objedinio bi funkcije Ustavnog i Vrhovnog suda i bio bi konstituisan na principu pariteta, a bio bi lociran u podgorici. Nadleznosti Republika Srbije i Crne Gore bile bi ojacane, a zajednicke nadleznosti bi bile uze nego sto je predvidjeno Ustavom SRJ. Republike bi imale ustavnu mogucnost da zakljucuju medjunarodne sporazume i da odrzavaju medjunarodne odnose. Na nivou Unije o donosenju zajednickih odluka u spoljnoj politici bilo bi ustanovljeno koordinaciono telo.

Predlozena je jedna stolica u Ujedinjenim nacijama, sa rotacijama na 6 meseci. Ni jedna republika ne bi bila obavezna da odustane od reformi koje je preuzela kako bi ispunila evropske standarde. Unija bi bila preispitana nakon, u dokumentu jos uvek neodredjenog, broja godina. U tom momentu svaka republika bi imala pravo da okonca ovo resenje i da se opredeli za nezavisnost.

Izvor televizije B92 iz Evropeke unije tvrdi da predsednik Crne Gore od Havijera Solane zahteva jos neke ustupke, koje se u EU tretiraju jos uvek kao otvorene tacke, ali da je u do sada formiranom predlogu Solana uvazio Djukanoviceve sugestije. Naime, Djukanovic zahtreva da Crna Gora zadrzi Evro, kao i svoje carinske stope i poreski sistem, a takodje i da zadrzi svoj visoko liberalni spoljnotrgovinski sistem. Djukanovic ove zahteve obrazlaze potrebom da nastavi napred sa reformama, a ne da se vraca unazad.

Umesto savezne vlade, predsednik CG zahteva komisiju ili vece ministara kojim bi predsedavao predsednik Unije Srbije i Crne Gore, a koje bi cinili ministar ekonomije, minitar finasija i spoljnih poslova koji bi se neizmenicno menjali iz Srbije i Crne Gore. Takodje, postojao bi i ministar odbrane i sekretarijat veca zaduzen za integraciju Unije Srbije i CG u Evrospku uniju. Sekretarijat veca imao bi dve podkomisije. Nas izvor navodi da Djukanovic zahteva dve podkomisije jer su srpska i crnogorska pozicija razlicite u smislu integracije u EU.

Kako navodi izvor TV B92, predsednik Crne Gore je po pitanju statusa vojske Jugoslavije zahtevao da se odmah pristupi njenoj racionalizaciji i redukciji za 30 odsto i da se sve odluke oVJ donose konsenzusom.

Djukanovic je trazio i da regruti iz Crne Gore sluze vojsku samo u Crnoj Gori. Djukanovic je Havijeru Solani rekao da je jedini razuman rok za opstanak Unije godinu dana a ne, kako je prvobitno Solana predlagao, pet ili tri godine.

Interesantno je da se srpska i jugoslovenska strana u pregovorima sa Solanom ponasaju pasivno, tvrdi nas izvor. Izmedju predsednika Kostunice i Solane uglavnom posreduje francuski ambasador Gabrijel Keler. Solana zeli da njegova misija uspe i da sto pre ima papir sa potpisima Srbije, Crne Gore i predstavnika Jugoslavije. Medjutim, kako tvrdi nas izvor, sadrzaj Solaninog predloga ukazuje da bi Crna Gora mogla da blokira sve sto pozeli, ukljucujuci i odlucivanje u Vojsci jugoslavije. Predlog je sacinjen tako da bi, ukoliko ga srpska strana odbije, krivac pred celiim svetom bio DOS a ne, kako je to do sada izgledalo, Djukanovic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: