Kurs dinara sutra će prekinuti petodnevnu tendenciju pada vrednosti i ojačaće za 10 para ili 0,1 odsto, pa će zvanični srednji kurs biti 97,3274 dinara za evro.
Izvor: B92, Tanjug
Kurs dinara je od Nove godine do danas bio u neprekidnom padu prema evru i NBS je prošle nedelje dva puta intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu, prodajom ukupno 37 miliona evra, da bi sprečila preveliku dnevnu oscilaciju kursa.
Evro je pethodno danas oborio rekord i vredeo 97,43 dinara, što je najviše od 2002. godine, kada je uvedena zajednička evropska moneta. I dok se nadležni prepucavaju ko je kriv za novonastalu situaciju, građani će platiti još jedan danak poigravanja (ma ko to i iz kojih razloga činio), pre svega kroz povećane rate za sve kredite i naravno obezvređivanja plata i penzija.
Odgovornost za novonastalu situaciju sa sebe skidaju i NBS i Vlada Srbije. Država ističe da nije ni kupovala ni prodavala evre na deviznom tržištu već da su samo evri pretvoreni u dinare, kod Centralne banke, kojima su isplaćena zaostala potraživanja. U NBS očekuju da će se do kraja januara stabilizovati situacija na tržištu deviza, jer je su na nestabilnost jednokratno uticala zaostala plaćanja iz budžeta, po obavezama države, iz prethodne godine.
Pojedini stručnjaci smatraju da konverzija deviza dobijenih od EU i MMF nikako nije mogla da obori dinar. Tako, Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, kaže da je to nelogično i neutemeljeno objašnjenje. Jer, povećana ponuda evra trebalo bi da dovede do jačanja, a ne do slabljenja dinara.
„Treba očekivati da se nastavi trend smanjivanja vrednosti domaće valute, pošto je spuštanjem referentne kamatne stope NBS suzila prostor bankama za zaradu na hartijama od vrednosti, pa one iznose dinare na devizno tržište, što stvara pritisak na kurs“, smatra Nikolić i dodaje da će se to „nastaviti, a ovakav trend ukazuje na to da bi već na proleće kurs mogao da dostigne 100 dinara za evro“.
U NBS smatraju da se bespotrebno diže tenzija oko kursa, jer je dinar za poslednje dve nedelje oslabio tek 1,5 odsto, što nikako ne može da bude alarmantno.
„Imamo visoke devizne rezerve kojima možemo da održimo stabilnost dinara, a štampanja para bez pokrića nije bilo“. kaže Bojan Marković, viceguverner NBS, i dodaje da je „od početka godine centralna banka prodala 37 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu, kako bi sprečila prevelike dnevne oscilacija kursa“.
Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta, smatra da bi NBS trebalo snažnije da interveniše, ukoliko se ova tendencija na deviznom tržištu nastavi, kako ne bi došlo do većeg pada dinara, pre svega zbog kreiranja psihoze straha.
NBS ima velike devizne rezerve i ne bi trebalo da se ustručava da ih koristi za sprečavanje prevelikih oscilacija ne samo na dnevnom nego i na nedeljnom nivou. Kako ističe Fabris, dinar bi tokom ove godine mogao da izgubi od pet do deset odsto svoje vrednosti, ali bi zbog sprečavanja pojave straha, koja može da pogura kurs dinara nadole, NBS kratkoročno morala da reaguje većim intervencijama.
Poslodavci traže stabilnost ili evro
Predsednik Skupštine Unije poslodavaca Srbije Stevan Avramović kaže da oscilacije kursa dinara negativno utiču na poslovanje i dodaje da je za privredu u Srbiji najbitnije da dinar bude stabilan.
“Privreda mora da zna i kad se zadužuje i razdužuje i kada vraća kredite bankama – po kojem kursu vraća i po kom se kursu zadužuje. Izvoznicima odgovara da dinar slabi, da bi dobili što više dinara za evro kada izvoze, ali opet ne odgovara uvoznicima. Ali, bez obzira na oba bloka, privredi je potrebno da je dinar stabilan”, kaže Avramović.
Avramović podseća da je oscilacija kursa jedan od razloga što je Unija poslodavaca još pre tri godine predložila da se u Srbiji uvede evro kao zvanična valuta.
“Samim tim što ulazimo u Evropsku uniju, da se uvede evro i u Srbiji. Bilo bi mnogo lakše i za računanje, za korigovanje sa cenama i paritetu u EU, ali država ovog puta mora reagovati da dinar bude stabilan. Kao što inflacija mora biti stabilna, i dinar mora biti stabilan. To je neki privredni ambijent u kom se mora raditi”, naveo je on.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Bugarska je ove godine preuzela titulu najjeftinije all-inclusive destinacije za letovanje, a na vrhu liste našla se regija Burgasa na obali Crnog mora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Rat u Ukrajini ušao je u 1.566. dan, a ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je teško komentarisati izglede za pregovore o mirovnom rešenju u Ukrajini u ovom trenutku.
Sukob na Bliskom istoku ušao je u 102. dan, a iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči kaže da su oružane snage te zemlje u stalnoj pripravnosti zbog mogućeg narušavanja teritorijalnog integriteta Irana.
U epidemiji kolere koja je izbila početkom maja na severoistoku Nigerije preminulo je najmanje 74 osoba, a zaraženo je više od 7.800 ljudi, saopštila je danas organizacija Lekari bez granica.
Pedesettrogodišnji klinički mrtav čovek postao je prva osoba koja je dobila dva bubrega i celu jetru od genetski modifikovane svinje. Opreacija je izvedena u Kini.
Saša Zverev je osvojio titulu na Rolan Garosu pobedom u finalu protiv Flavija Kobolija. Ovaj trijumf ima istorijsku težinu jer teniser od malena boluje od dijabetesa tip 1, što ovaj uspeh čini posebnim.
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, a njihov zadatak je neprekidno filtriranje toksina i održavanje ravnoteže tečnosti. Iako često ne razmišljamo o njihovom zdravlju dok se ne pojave problemi, svakodnevna ishrana može imati značajan uticaj.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić is welcoming the President of the Republic of Angola, João Manuel Gonçalves Lourenço, who is on an official visit to Serbia from June 8 to June 10.
A powerful storm has hit Wellington, the capital of New Zealand, bringing waves of up to nine meters, cancelled flights and ferry services, road closures, and evacuations of residents.
Russia and Belarus are ready to use all available means, including nuclear weapons, to protect the Union State, said Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The death toll from the 7.8-magnitude earthquake on the Richter scale that struck the Sarangani area on the Philippine island of Mindanao on Monday has risen to 37, the Office of Civil Defense (OCD) said.
Kineski humanoidni roboti dominiraju globalnim tržištem i privlače ogromnu pažnju svetske javnosti, ali neki eksperti upozoravaju da stvarna tražnja i dalje zaostaje za proizvodnim kapacitetima.
Gubitak pristupa GPS navigaciji bi napravio potpuni haos u vojnim manevrima. Upravo to bi moglo da objasni zašto Rusija, kako se čini, testira način za ometanje GPS signala širom Evrope.
Kompanija Anthropic, jedna od vodećih svetskih firmi kada je reč o razvoju veštačke inteligencije (AI), podnela je poverljivu prijavu za inicijalnu javnu ponudu akcija (IPO) u SAD.
Plan kompanije OpenAI je da u roku od nekoliko nedelja transformiše ChatGPT u takozvanu "superaplikaciju", prenosi FT pozivajući se na anonimne izvore.
Nakon što je na WWDC 2026 konferenciji premijerno prikazao iOS 27, macOS 27 Golden Gate, iPadOS 27 i watchOS 27, Apple je zvanično potvrdio i listu podržanih uređaja.
Dok pojedini proizvođači automobila, kao što su Volkswagen, Audij, Mercedes i Hyundai, vraćaju fizičke komande u kabinu, američki Rivian ide u potpuno suprotnom smeru.
Opel će da uloži više od milijardu evra u Nemačkoj do 2030. godine, saopštio je Stellantis, a cilj je ojačati proizvodnju i razvoj novih omdela na evropskom tržištu.
Stellantis je opozvao više od 1,3 miliona vozila marke Jeep širom sveta zbog rizika od požara i pozvao vlasnike da parkiraju vozila dalje od objekata i drugih automobila dok se ne sprovede popravka.
Komentari 17
Pogledaj komentare