Da bismo odgovorili na pitanje zašto dinar gubi na vrednosti moramo se vratiti nekoliko godina unazad, u period pre nego što je došlo do opadanja vrednosti domaće valute. Tako je u periodu od septembra 2005. do septembar 2008. godine ukupan rast cena na malo iznosio oko 30 odsto, dok je u te tri godine kurs dinara u odnosu na evro ojačao za oko 10 procenata. Dolazi se do toga da je u tom periodu napravljen jaz između kretanja inflacije i kursa dinara od oko 40 odsto. Kako iza ove razlike nije stajala jaka privreda, jasno je da je bilo samo pitanje trenutka kada bi došlo do njegovog „peglanja“.
Autor: Nikola Fabris
Takođe, u uslovima dugoročno visokog deficita tekućeg računa platnog bilansa, nužno je da pre ili kasnije dođe do depresijacije kursa dinara. Da nije bilo globalne finansijske krize, izvesno je da bi se ovaj jaz u dužem vremenskom periodu i postepeno smanjivao, a tekuća globalna finansijska kriza je uticala da dinar brže gubi vrednost. Povremene intervencije Narodne banke Srbije su uticale na usporavanje depresijacije domaće valute.
Zbog toga se kod mnogih ekonomista pojavila dilema da li je centralna banka trebalo da interveniše. Smatram, bez ikakve dileme, da je intervencija NBS bila nužna. Da je nije bilo, devizni kurs bi bio značajno viši, verovatno bi se u potpunosti ispeglao jaz iz prethodnog perioda između inflacije i kretanja deviznog kursa, tako da bi dinar izgubio možda i više od polovine svoje vrednosti u vrlo kratkom roku.
U takvim uslovima bi došlo do drastičnog rasta inflatornih očekivanja, prekida kreditiranja u dinarima, rasta sive ekonomije, teškoća u poslovanju banaka, odlaganja domaćih i stranih investicija i drugih problema. Posledica bi bili i značajni socijalni problemi, jer je najveći deo odobrenih kredita indeksiran u stranoj valuti, što bi dovelo do drastičnog rasta rata za zajmove.
Značajan deo stanovništva i privrede sigurno da tako uvećane rate ne bi mogao da plaća, što bi dovelo do rasta neperformansne aktive u bankarskom sistemu (teško naplativa potraživanja).
Njihov rast bi uticao na pogoršanje likvidnosti banaka, koje bi morale da drastično smanjenje kreditiranje i još više da povećaju kamatne stope. Smanjeno kreditiranje privrede uvek vodi pogoršanoj likvidnosti privrede i naročito bi bilo opasno stvaranje lanca nelikvidnosti.
Zemlje sa izrazito nestabilnom valutom strani investitori zaobilaze „u širokom luku“, jer naglo gubljenje vrednosti domaće valute može u potpunosti istopiti njihov profit. Zato bi priliv stranih direktnih investicija (SDI) bio dodatno umanjen, pored izvesno većeg smanjenja po osnovu globalne finansijske krize.
Slabljenje dinara, ukoliko se nastavi, nužno bi dovelo do daljeg poskupljenja uvoznih roba, što bi bila još jedna karika u kreiranju inflatorne spirale. Verovatno da bi bio u pitanju nešto blaži oblik scenarija monetarnih udara sa kojima smo se često susretali tokom devedesetih prošlog veka. Takav scenario se upravo desio u Islandu u prethodnoj godini.
Manja ponuda i veća tražnja
U režimu ciljane inflacije devizni kurs je fleksibilan i njega određuje kretanje ponude i tražnje. U tekućim uslovima na kretanje kursa je negativno uticala i ponuda, koja se smanjila, kao i povećana tražnja.
Na smanjenje ponude uticao je manji priliv po osnovu SDI, manji priliv po osnovu međubankarskog kreditiranja (krediti na relaciji „majka banka – kćerka banka“) usporavanje procesa privatizacije, povlačenja više od milijarede evra depozita iz bankarskog sistema, otežan izvoz, manje doznake radnika iz inostranstva,...
Sa druge strane na povećanje tražnje uticalo je povlačenje dela stranih portfolio investitora (konvertuju dinarske hartije od vrednosti u stranu valutu i povlače sredstva), ubrzano oslobađanje viška dinara stanovništva i privrede (višak dinara se konvertuje u stranu valutu zbog straha da će dinar brzo gubiti na vrednosti).
Takođe, globalna kriza dovela je do nepoverenja na međunarodnom tržištu, tako da se ranija plaćanja na odloženo sada rade trenutno ili u vrlo kratkim rokovima. Zato uvoznici traže veću količinu deviza, a i banke polako izlaze iz dinarskih hartija od vrednosti zbog straha da će dinar nastaviti da slabi.
Ova situacija pokazuje da dinar nije trajno povratio kredibilitet i da su na prve naznake teškoća stanovništvo i privreda počeli masovno da se oslobađaju domaće valute što je u uslovima povećane tražnje i smanjene ponude evra dodatno oslabilo kurs dinara.
Gde će se zaustaviti kurs dinara u ovom trenutku niko ne može pouzdano da prognozira. Izvesno je da će tendencija povećane tražnje za evrom biti nastavljena i, ukoliko se formiranje deviznog kursa prepusti slobodnom tržištu, dinar će nastaviti da gubi na vrednosti, ukoliko ne bude intervenisala NBS.
U ovom trenutku, i pored određenog smanjenja, NBS raspolaže dovoljnim količinama deviznih rezervi da može da održava kurs na nivou koji smatra poželjnim. To znači da će se kurs dinara verovatno zaustaviti na onom nivou za koji centralna banka proceni da predstavlja kritičan prag i preko kojeg se ne sme dopustiti dalje gubljenje vrednosti domaće valute.
Promena politike NBS?
U teoriji se često sreće gledište da u režimu inflacionog targetiranja centralna banka ne može imati nijedan drugi cilj, osim cenovne stabilnosti. To znači da je u ovom režimu nužno voditi politiku fleksibilnog deviznog kursa. Međutim, takvo glediše je pogrešno. Naime, moguće je da zemlja ima i ciljanu stopu inflacije i targetirani nivo deviznog kursa.
Međutim, bitno je da ciljani nivo deviznog kursa bude konzistentan sa targetiranom stopom inflacije. U praksi postoje zemlje koje su vodile ovakvu politiku, poput Čilea i Izraela.
Smatram da NBS mora da napravi zaokret u tekućoj politici i da umesto targetiranja inflacije doda još jedno nominalno sidro u vidu deviznog kursa, koje bi ojačalo kredibilitet sistema. To svakako ne bi trebalo da znači politiku fiksnog deviznog kursa, već neki od oblika rukovođenog upravljanja koji ne bi dozvoljavao veće oscilacije deviznog kursa od nivoa koji odgovara razlici u inflaciji između Srbije i Evropske monetarne unije.
Javno objavljivanje dva targeta bi uticalo na povećanje kredibiliteta režima, a sa druge strane devizne rezerve NBS su dovoljne da obezbede njegovo nesmetano funkcionisanje.
Ova godina će sigurno biti značajno nepovoljnija, jer će pod uticajem globalne krize, a i zakasnelog prestrukutriranja srpske privrede, biti prisutni brojni pritisci na rast inflacije i deviznog kursa u vidu - smanjenjog priliva kapitala, rastućih inflacionih očekivanja, prevelikog nivoa javne potrošnje, smanjene likvidnosti banaka i privrede i drugih.
I makroekonomski ambijent će biti nepovoljan imajući u vidu očekivano usporavanje ekonomskog rasta, rasta nezaposlenosti, opadanja investicija, povećanog broja transakcija u stranoj valuti,... U takvim uslovima, malo je verovatno da referentna kamatna stopa na dvonedeljene repo operacije može biti dovoljno snažan instrument za stabilizaciju monetarnih kretanja.
Takođe, trebalo bi imati u vidu da je u dužem vremenskom periodu kontinuirano povećavanja referentne kamatne stope, tako da je ona već dostigla prilično visok nivo. To znači da će u narednom periodu biti smanjene mogućnosti vođenja restriktivne monetarne politike preko porasta nivoa osnovne kamate NBS, jer se njen nivo ne može podizati neograničeno, a ona je u tekućem režimu osnovni instrument monetarne politike.
Ukoliko se ovaj trend nastavi i domaća valuta nastavi da slabi nedeljno za dva do tri dinara, vrlo brzo će doći do panike i evro će još više skočiti. Ipak, ne verujem da će NBS to dozvoliti i verujem da će intervenisati većim iznosima ukoliko to bude nužno. Naime, tu se postavlja pitanje nagodbe između održavanja makroekonomske stabilnosti po cenu gubitka dela deviznih rezervi ili dozvoliti „klizanje“ dinara, ali sačuvati devizne rezerve.
Ta dilema za mene ne postoji. Smatram da je neuporedivo bolje, u uslovima globalne krize, opadanja proizvodnje, otpuštanja radnika i smanjenog priliva stranih investicija, prioritet dati održavanju stabilnosti kursa i žrtvovati deo rezervi.
U suprotnom, ukoliko se nastavi rast inflatornih očekivanja, to bi moglo da bude veoma loše, jer bismo se suočili sa opasnošću da uđemo u inflatornu spiralu, sa svim negativnim posledicama koje ona može nositi.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nemački trgovinski lanac Mac Geiz u Nemačkoj suočava se sa velikim preokretom. U okviru stečajnog postupka očekuje se zatvaranje oko 50 prodavnica – nekoliko radnika već je ostalo bez posla“, pišu nemački mediji.
Indija u skorije vreme neće kupovati nove ruske borbene avione iz porodice Suhoj, uključujući Su-57, izjavio je sekretar Ministarstva odbrane Radžesh Kumar Singh.
Sirija se saglasila da drastično smanji uvoz ruske nafte, kao deo razgovora sa SAD o ukidanju poslednjih velikih sankcija Damasku, preneo je danas Rojters pozivajući se na neimenovane izvore.
Iranska strategija da se vojnoj moći SAD i saveznika suprotstavi nanošenjem ekonomske štete razotkrila je osetljivu tačku globalne ekonomije – centre podataka za veštačku inteligenciju, piše CNN.
Alarmantni podaci Savezne mrežne agencije (Bundesnetzagentur) i savetovališta za zaštitu potrošača pokazuju da se sve veći broj domaćinstava u Nemačkoj suočava sa isključenjem struje i gasa.
Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava u cilju unapređenja lokalnog ekonomskog razvoja kroz razvoj preduzetništva, a za te namene opredeljeno je ukupno 31 milion dinara.
Nemački trgovinski lanac Mac Geiz u Nemačkoj suočava se sa velikim preokretom. U okviru stečajnog postupka očekuje se zatvaranje oko 50 prodavnica – nekoliko radnika već je ostalo bez posla“, pišu nemački mediji.
Nemačka finansijsko-tehnološka kompanija Mos (Moss) dostigla je danas novu prekretnicu pošto je prvi put procenjena na milijardu evra, čime je postala takozvani "jednorog", odnosno privatna tehnološka kompanija čija vrednost prelazi milijardu dolara ili evra.
Francuska ubrzava razvoj domaće proizvodnje vojnih dronova uključivanjem automobilske industrije, a početka godine predstavljeno je najmanje šest partnerstava između proizvođača automobila, dobavljača auto-delova i odbrambenih kompanija.
Tanker koji je plovio kroz Ormuski moreuz kod obale Omana prijavio je da su se čule dve eksplozije, saopštio je danas britanski Centar za pomorske trgovačke operacije, navodeći da su brod i posada bezbedni i da nije prijavljena šteta po životnu sredinu.
Predsednik SAD Donald Tramp oštro je kritikovao američkog ministra odbrane Pita Hegseta zbog iscrpljenih zaliha ključne municije, koje ograničavaju vojne opcije Vašingtona u sukobu sa Iranom, objavio je list WP, pozivajući se na izvore upoznate sa razgovorom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće danas dočeku pripadnika Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, koji su bili upućeni u Kraljevinu Španiju radi pomoći u gašenju požara.
Prema informacijama Uprave granične Policije u 5.15 časova zadržavanja za putnička vozila zabeležena su samo na graničnom prelazu Horgoš, gde na izlazu i ulazu čekaju 45 minuta, saopštio je danas AMSS i upozorio na pojačan intenzitet saobraćaja tokom dana.
Reč je o delu rakete Falkon 9, visokom približno kao petospratnica, koji je u januaru 2025. godine lansirao dva komercijalna lendera ka Mesecu - američki i japanski.
Arheolozi su pronašli mozaik sa prikazom delfina, ribe, jastoga i raka koji okružuju veliku dvostruku posudu, kao i ostatke oslikanog plafona ukrašenog velikim crvenim i plavim krugovima.
"Moj srčani udar bio je najbolja stvar koja mi se ikada dogodila. Kao da mi je neko stavio naočare da konačno vidim stvarnost koju ranije nisam primećivao", rekao je Banderas.
Pogrešno uverenje da su antidepresivi "brzo rešenj" za stres, anksioznost ili loše raspoloženje dovode do toga da pojedini mladi posežu za terapijom na svoju ruk
Među njima su različiti tipovi virusa herpesa, citomegalovirus, virus Epštajn-Bar, kao i pojedini virusi iz porodice Aneloviridae, čiji su nosioci, prema procenama, i do 90 odsto svetske populacije.
U Univerzitetskom kliničkom centru Srbije izvedena je prva minimalno invazivna ugradnja specijalizovanog venskog stenta kod pacijenta sa hroničnim teškim glavoboljama.
Kreatori sadržaja na TokToku će dobiti pristup sadržajima iz stotina naslova i franšiza, uključujući Marvel, Ratove zvezda, Piksar i druge Diznijeve brendove.
Hoće li mu se na beogradskom spektaklu pridružiti i slavna partnerka ostaje misterija o kojoj svi bruje, ali jedno je sigurno - 8. oktobra Beogradska Arena biće centar svetskog džet-seta i najluđeg provoda u ovom delu Evrope!
Festival umetničke muzike BupBap (Beogradska umetnička platforma) održava se od 29. septembra do 15. oktobra na više lokacija u Beogradu, a program obuhvata koncerte, premijere, edukativne sadržaje, muzičke razgovore i programe posvećene terapiji zvukom.
The first minimally invasive implantation of a specialized venous stent in Serbia was performed at the University Clinical Center of Serbia on a patient suffering from chronic, severe headaches.
New wave of migrants that hit Spanish enclaves of Ceuta and Melilla last week has again raised questions about the security of these territories and increased Madrid's concerns over Morocco's long-standing claims to annex them, Brussels-based Politico reports.
All rear services of the Russian Ministry of Defense have been consolidated under a new unified structure, Russian President Vladimir Putin said today, adding that General Valery Solodchuk has been appointed to lead the new service.
The President of the Municipality of Danilovgrad, Aleksandar Grgurović, expressed serious concern over the issuing of a construction permit for a 67-megawatt solar power plant near Ostrog Monastery.
The Ministry of Environmental Protection announced today that, after receiving information about the fire that affected the "Stara Planina" Nature Park, all relevant services responded urgently and are now working to extinguish the blaze.
Microsoft navodno radi na novoj Xbox konzoli pod kodnim nazivom Project Helix, koja bi mogla da ponudi najveću biblioteku igara u istoriji ove platforme.
Pentagon je uklonio neklasifikovane izveštaje o višegodišnjem testiranju američkog oružja, uz obrazloženje da bi protivnici mogli da koriste AI za otkrivanje slabosti američke odbrane.
Toyota priprema veliku promenu za svoje hibride. Legendarne NiMH baterije, koje su decenijama pokretale Prius i druge modele, odlaze u istoriju, a zamenjuju ih efikasnije i jeftinije litijum-jonske baterije.
Rastuća tražnja za električnim automobilima dovela je do smanjenja popusta u salonima. Kupci sada dobijaju manje pogodnosti, dok razlika u ceni između električnih i klasičnih modela ponovo raste.
Lamborghini je u prvoj polovini 2026. isporučio manje automobila nego u istom periodu prošle godine, ali je uprkos tome povećao prihode i profit. Italijanski proizvođač pokazao je da luksuzni segment i dalje odoleva krizi.
Komentari 33
Pogledaj komentare