Info

Četvrtak, 08.08.2002.

12:39

U skoli nema demokratije

Izvor: Sandra Dimitrijevic

Default images

"Svaki profesor moze da radi sta hoce"... "Ne postoji normalna komunikacija izmedju ucenika i nastavnika, vise je prisutna tiranija; profesori samo zele da nam pokazu da su glavni"... "Ucenici nemaju pravo da se bune zbog nepravde koju nanose profesori"... "Mi ovde nemamo pravo glasa, sve zavisi od profesora i njihovog raspolozenja"...

Uzasno zvuci, ali ovako je 64 odsto ucenika iz cetiri beogradske srednje skole pojasnilo svoj stav "da u skoli nema demokratije". Ako se tome doda i devet procenata njih koji su rekli da ne znaju koji oblici demokratije postoje u njihovoj skoli, jasno je da bi profesori i direktori morali posle ovih odgovora da stave prst na celo.

Profesori nemaju razumevanja

Dr Snezana Joksimovic, mr Slavica Sevkusic i mr Dragan Janjetovic iz Instituta za pedagoska istrazivanja preuzeli su na sebe odgovornost za "prozivku" i medju ucenicima Medicinske, Geodetsko-tehnicke skole, Trece i Petnaeste beogradske gimnazije uradili istrazivanje na temu stanja demokratije u nasim skolama.

- Podaci pokazuju da su mladi nezadovoljni stanjem u skoli u pogledu razvijenosti demokratije i to posebno u pogledu odnosa nastavnika prema ucenicima. To svakako ukazuje na potrebu edukacije i nastavnika i djaka. Sa druge strane, iz odgovora ucenika se vidi da su oni suvise usmereni ka ostvarivanju odredjenih prava, dok se obaveze gotovo i ne pominju, sto dodatno potvrdjuje vaznost obrazovanja i vaspitanja za demokratiju - smatra dr Snezana Joksimovic.

Mali procenat ucenika koji su ukazali na postojanje demokratije u skoli, navodili su slobodu govora (11 odsto), korektan odnos nastavnika prema ucenicima (pet procenata), ravnopravnost (takodje pet odsto). Veoma mali broj ucenika - svega dva odsto - naveo je mogucnost ucesca ucenika u donosenju odluka i dogovaranju, sto po misljenju istrazivaca, jasno pokazuje da je demokratija nedovoljno zastupljena u skolskoj sredini.

A koje bi demokratske promene beogradski srednjoskolci zeleli u svojim skolama? Na prvom mestu je korektniji odnos nastavnika prema ucenicima (27 odsto) - da profesori budu tolerantniji, korektniji, da ih ne ponizavaju, da ih razumeju i da se prema svim djacima ponasaju isto.

Na drugom mestu, 23 odsto djaka je odgovorilo da bi bilo dobro da se uvedu izborni predmeti, izbace oni koji su manje vazni, da ucestvuju u ocenjivanju i da ocene dobijaju i profesori. Oko 15 odsto ucenika je predlozilo krace trajanje casa, manji broj casova, manji broj predmeta, blaze ocenjivanje...

Protiv privilegovanih djaka

- Direktnu zelju za vecim ucescem u odlucivanju izrazava 15 odsto ucenika. Oni se zalazu za pravo da ucestvuju u donosenju vaznih odluka, izboru profesora i direktora, za ucesce odeljenskih predstavnika na nastavnickim sednicama. Za odsustvo privilegija ("da prema svim djacima bude isti kriterijum", "da ne bude privilegija i podmicivanja") zalaze se devet odsto djaka - objasnjavaju istrazivaci.

Iako smatraju da je mogucnost slobodnog izrazavanja misljenja malo prisutna u skolskoj realnosti, za to se zalaze samo sedam odsto ispitanika, sto po misljenju saradnika Instituta govori da ova bitna karakteristika demokratije zauzima vrlo nisko mesto u hijerarhiji vrednosti mladih.

Jedan od ciljeva ovog ispitivanja bio je da se sazna misljenje ucenika o najboljem nacinu ucenja demokratije u skoli. Od tri ponudjene mogucnosti, 36 odsto je izabralo ucenje kroz postojece skolske predmete, 30 procenata seminare i kurseve a 24 odsto je za uvodjenje posebnog, fakultativnog predmeta. Samo sest odsto smatra da ucenje o demokratiji ne treba uvoditi u skole.

Istrazivace je na kraju interesovalo iz kojih izvora su mladi najvise saznali o demokratiji. Pokazalo se da su mediji najvazniji izvor saznanja (59 odsto), zatim roditelji (29 procenata), udzbenici i licno iskustvo (po 13 odsto). Najmanje je onih koji su o demokratiji saznali od nastavnika (devet odsto), sto je razumljivo kada se ima u vidu podatak da se korektan odnos profesora retko navodi kao pokazatelj demokratskih odnosa u skoli i da svaki cetvrti ispitanik zeli da odnos nastavnika prema ucenicima bude bolji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

1 d

Svet

Totalni raspad: Ljudi beže iz Ukrajine

U Lavovoskoj oblasti u Ukrajini na granici sa Poljskom, nastao je pravi kolaps usled saobraćajnih gužva koje čine stotine automobila, prenosi TV kanal Obsšćestvenoe, pozivajući se na predstavnicu lokalnog pograničnog odreda Aleksandru Kučkovsku.

19:58

17.5.2024.

1 d

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

9 h

Podeli: