Bramerc: Istorija će biti sudija Miloševiću

Serž Bramerc kaže da će, čak i bez presude, istorija presuditi da je Milošević imao centralnu ulogu u podsticanju etničkog čišćenja.

Izvor: Beta, Tanjug

Sreda, 24.08.2016.

15:52

Bramerc: Istorija će biti sudija Miloševiću
Foto: Tanjug

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc kazao je da će istorija presuditi da je bivši predsednik Srbije Slobodan Milošević imao centralnu ulogu u podsticanju kampanje etničkog čišćenja u celoj bivšoj Jugoslaviji.

On kaže da nisu u pravu oni koji tvrde da ga je Haški tribunal oslobodio krivice presudom Radovanu Karadžiću.

U autorskom tekstu za Al Džazira Balkans, Bramerc je rekao da neki predstavnici vlasti u zemljama regiona "redovno krivo tumače i ignorišu pravne i istorijske dokumente" i podsetio da je prošle sedmice bilo pokušaja da se Milošević oslobodi za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini.

"Neki, uključujući srpskog ministra spoljnih poslova (Ivicu Dačića), tvrde da je ranije tokom godine Međunarodni krivični sud Ujedinjenih nacija za bivšu Jugoslaviju svojom osuđujućom presudom bivšem vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću Miloševića oslobodio krivice. Ovi argumenti ne samo da navode na pogrešan put, nego su i sami pogrešni. Jedina osoba kojoj se sudilo u predmetu Karadžić bio je sam Karadžić", napisao je Bramerc.

Bramerc je dodao da su tužioci Haškog tribunala predočili ogroman broj dokaza ukazujući na navodnu krivičnu odgovornost Miloševića.

"Međutim, iako se Milošević nije suočio s konačnom presudom u sudnici, ostaju činjenice i dokazi. Čak i bez presude u krivičnom postupku, istorija će presuditi da je Milošević imao centralnu ulogu u poticanju kampanje etničkog čišćenja u celoj bivšoj Jugoslaviji", rekao je haški tužilac.

"Đinđić i Mesić radili na pomirenju"

Bramerc je dodao da napredak i pomirenje u regionu zahtevaju prihvatanje jasnih istorijskih činjenica i da "revizionizam i negiranje vode samo u izolaciju i stagnaciju".

"Negiranje genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina su danas skoro sasvim uobičajeni. Osuđeni ratni zločinci javno se slave kao heroji. Nedavne komemoracije tragičnih događaja koriste se za raspaljivanje napetosti i cementiranje podela. Ti trendovi predstavljaju zabrinjavajuću sliku o tome kako ti domaći političari u celom regionu obllikuju javno mnjenje", napisao je Bramerc.

"Države i političari u celoj bivšoj Jugoslaviji moraju izabrati da li će i dalje održavati plamen nacionalizma negiranjem istine i pretvaranjem komšija u predmete straha, ili će prihvatiti da su u prošlosti učinjene velike nepravde, privesti počinioce pravdi i krenuti zajedno napred putem prema solidarnosti i trajnom miru", zaključio je glavni tužilac Haškog tribunala.

Bramerc je ukazao da su posle sukoba potrebne godine teškog rada da se obezbedi mir i red, da je na ovim prostorima postignut napredak u važnim oblastima, ali da su pravda i pomirenje naišli na daleko jači otpor.

"U početku je postignut određeni napredak koji su podržali dalekovidni lideri, kao što su bili pokojni srpski premijer Zoran Đindić i hrvatski predsednik Stjepan Mesić. Međutim, tokom poslednjih nekoliko godina, stanje se u velikoj meri pogoršalo povratkom retorike i politika koje nisu viđene od početka sukoba", naveo je Bramerc.

"Da li namerno ili zbog nemara, odnosi među zemljama zapadnog Balkana su na najnižoj tački tokom zadnjih godina. Nastojanja da se rehabilituju ljudi poput Slobodana Miloševića, ili da se negiraju nepobitni zločini kao sto je srebrenički genocid, više su nego izbledeli ostaci diskreditovanih režima", poručio je glavni haški tužilac.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

11 h

Podeli: