Vučić: "Danas je poseban dan – na ovome radimo šest godina" VIDEO/FOTO
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je ceremoniji otvaranja novog objekta MTU Maintenance Serbia.
Izvor: B92.net/Tanjug
Foto: Predsedništvo Republike Srbije
U njemu će se vršiti popravka delova motora za avione.
"Ovo je velika stvar za našu zemlju", rekao je Vučić.
On je dodao da je danas za Srbiju poseban dan i da se na ovome radilo šest godina.
Vučić je naglasio i da je neverovatan uspeh to što je fabrika izgrađena za samo 11 meseci.
"MTU neće zbog visoke cene gasa i struje otići iz Srbije, ali mnogi drugi hoće i to će biti najveća borba u narednih godinu i po dana, ali o tome ću govoriti više sutra", najavio je Vučić.
On je podvukao da su toj kompaniji i veće plate.
"Već smo danas pričali o proširenju, za ovo smo platili 14,6 miliona, ali će nam doneti mnogo više", rekao je Vučić.
Vučić je tokom obilaska istakao izrazio oduševljenje novim pogodnima i istakao da će ta fabrika biti na ponos Srbije.
"MTU ima ogromno tržište, kada je reč o avionici i svemu što se toga tiče. U narednih 50 ili 60 godina imaju tržiste i odavde neće ići. to je veliki uspeh i za nas, što smo uspeli da napravimo bliske odnose sa njima", naglasio je Vučić.
Predsednik je dodao da otvaranje fabrike MTU u Srbiji menja sve.
Dodao je da će se graditi nova škola u Pazovi u vrednosti od 15 miliona evra, da će grant nemačke KfW banke iznositi 2,5 miliona evra, dok će preostalo finansirati kompanija.
Vučić je dodao da je za MTU veoma važno dualno obrazovanje u Srbiji, pošto će im biti potrebni odgovarajući radnici.
Foto: Predsedništvo Republike Srbije
Vučić se obratio i na ceremoniji otvaranja fabrike.
"Ne postoji lepša i važnija vest za Srbiju od ove danas. Toliko sam ponosan na sve ljude koji su vredno radili na ovome. I bez dualnog obrazovanja ne bismo imali MTU danas ovde", istakao je Vučić tokom.
Kako je dodao, ono što danas, uz cenu energenata, daje prednost Srbiji kada je privlačenje investitora u pitanju, jesu ljudi, pre svega zahvaljujući dualnom obrazovanju.
"Danas vidite ovih 40.000 kvadratnih metara, mislite 'ovo je samo jedan dan, pa se vraćamo', ali ovo je nešto što menja život građana Srbije", rekao je Vučić.
On je naglasio Srbija nikada neće zaboraviti to što su ljudi iz MTU u trenutku kada se digla buka na Srbiju zbog geopolitičkih promena, stali uz Srbiju i nastavili da rade još jače i još snažnije.
Vučić je rekao da će Srbija nastaviti da radi na infrastrukturi u Novoj Pazovi. Predsednik je kazao da je naša zemlja razmišljala i o opciji da postoji posebno ministarstvo za dualno obrazovanje.
"Nastavićemo da radimo na tome. To nam pruža komparativnu prednost u odnosu na sve druge. To je ono što našim ljudima pruža priliku da budu još odgovorniji i posvećeniji. Oni nama postaju resurs za budućnost. Oni su snaga Srbije. Bez njih nema ove fabrike i napretka ove zemlje", izjavio je Vučić.
Svečanosti povodom otvaranja ove nemačke kompanije prisustvovali su i ministarka privrede Anđelka Atanasković, nemačka ambasadorka u Srbiji Anke Konrad, kao i ostali visoki zvaničnici iz Srbije i Nemačke i predstavnici avio-industrije i menadžment nemačke kompanije.
Foto: Predsedništvo Republike Srbije
MTU je vodeći proizvođač motora i jedan od najvećih svetskih dobavljača usluga održavanja avionskih motora.
Oko 30 procenata današnjih aktivnih aviona u upotrebi širom sveta ima MTU komponente.
U sektoru komercijalnog održavanja, kompanija se svrstava među prva tri pružaoca usluga za motore komercijalnih aviona i industrijske gasne turbine, navode iz kompanije.
MTU je i tehnološki lider u oblasti turbina s niskim pritiskom, kompresora sa visokim pritiskom, centralnih okvira turbina kao i procesa proizvodnje i tehnika popravke.
Foto: Predsedništvo Republike Srbije
U okviru svog komercijalnog OEM poslovanja, kompanija igra ključnu ulogu u razvoju, proizvodnji i plasmanu visokotehnoloških komponenti zajedno s međunarodnim partnerima.
U vojnom sektoru, MTU Aero Engines je industrijski lider u Nemačkoj za praktično sve motore koje koriste oružane snage i avijacija te zemlje.
Kompanija je osnovana 1934. godine u Minhenu, a prisutna je u 15 država sveta, među kojima su Velika Britanija, Francuska, Holandija, Poljska, SAD, Kanada...
Foto: Predsedništvo Republike Srbije
Između ostalog bavi se dizajnom, razvojem, proizvodnjom i podrškom za motore za komercijalne i vojne avione.
Inače, MTU ima vodeću ulogu u pružanju usluga održavanja i servisa za motor V2500, motor koji se nalazi u aktuelnom avionu erbas A320.
Kompanija je u julu 2021. u Novoj Pazovi započela je radove na izgradnji fabrike.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Mađarska kompanija MOL i ruski Gasprom su dogovorili osnovne odredbe budućeg kupoprodajnog ugovora za NIS koji će biti upućen američkom OFAK-u na odlučivanje, a Srbija je takođe povećala udeo.
Centralna banka Indije (RBI) predložila je da zemlje organizacije BRIKS povežu svoje digitalne valute kako bi se olakšala prekogranična trgovina i plaćanja u turizmu, što bi moglo da smanji oslanjanje na američki dolar.
U Rafineriji nafte Pančevo započete su startne aktivnosti koje će omogućiti ponovno uspostavljanje komercijalnog rada proizvodnih postrojenja, a prva isporuka naftnih derivata iz rafinerije očekuje se 27. januara.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov nazvao je uzajamno korisnim preliminarni dogovor o prodaji paketa akcija srpske kompanije NIS, koji pripada Gaspromnjeftu, mađarskoj kompaniji MOL.
U Davosu je danas počeo treći dan Svetskog ekonomskog foruma, a Srbiju na forumu predstavlja predsednik Aleksandar Vučić, koji će tokom dana imati brojne bilateralne susrete sa svetskim zvaničnicima.
U Davosu je danas počeo treći dan Svetskog ekonomskog foruma, a Srbiju na forumu predstavlja predsednik Aleksandar Vučić, koji će tokom dana imati brojne bilateralne susrete sa svetskim zvaničnicima.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas u Davosu da su SAD svetski ekonomski motor i da su pre samo godinu dana pod vođstvom "radikalne levice" bile "mrtva zemlja".
Finalizovan je ugovor o uvođenju letećih taksija za EXPO 2027 u Beogradu sa kompanijom Archer, potvrdio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić iz Davosa.
Nigerijska vojska oslobodila je 62 taoca i ubila dvojicu naoružanih militanata u odvojenim operacijama u saveznim državama Kebi i Zamfara, u okviru ofanzive protiv oružanih grupa na severozapadu zemlje.
Rat u Ukrajini 1.448. dan. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da je Rusija izvela masovan napad dronovima i raketama, ostavivši veliki deo domaćinstava bez struje, Kijev optužuje Moskvu da napadima na energetsku infrastrukturu ugrožava bezbednost.
Drugi zapadni okružni vojni sud osudio je Ahmadžona Kurbonova na doživotni zatvor zbog terorističkog napada na načelnika trupa RHBZ, general-potpukovnika Igora Kirilova, javlja dopisnik RIA Novosti.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je danas na Svetskom ekonomskom forumu da je potrebna "promišljena diplomatija" kako bi se rešile tenzije oko Grenlanda, istovremeno priznajući zasluge Donaldu Trampu za povećanje potrošnje za odbranu.
Britanski premijer Kir Starmer odbacio je pritiske iz Vašingtona povodom Grenlanda, poručivši da London neće menjati svoj stav uprkos pretnjama carinama.
Kad konzumiranje kanabisa postaje rizično? Britanska studija izmerila je količinu kanabisa u THC-jedinicama i pokazala od koje nedeljne doze se rizik povećava.
O trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) sedmogodišnjoj devojčici iz Srbije uspešno su istovremeno transplantirani jetra i bubreg na klinici u Italiji.
Američki lekar dr Danijel Pompa, koji ima više od 1,8 miliona pratilaca na Instagramu, u novoj objavi je govorio o ardini, koju naziva jednom od najzdravijih namirnica na svetu.
Četvrta sezona popularne serije "Bridžerton", čiji se prvi deo očekuje krajem januara, fokusiraće se na romansu Benedikta (Luk Tompson) i Sofi Bek, koju će tumačiti nova glumica Jerin Ha.
Dok se Sidni Svini navodno priprema za ulogu OnlyFans modela u predstojećoj sezoni serije Euforija, njeni obožavaoci su otkrili još jednu njenu smelu ulogu iz prošlosti.
Donald Trump, the U.S. President, is set to deliver a speech today at the Davos forum, eagerly awaited by the entire world. Several global officials participating in the World Economic Forum have warned that the world is heading in an uncertain direction.
The President of France, Emmanuel Macron, reportedly wants to increase the military contingent in Greenland by more than 14‑fold, according to Le Canard enchaîné.
Every move by U.S. President Donald Trump is facing closer scrutiny than ever. NATO and other European leaders have created a group chat called the "Washington Group" to analyze his "potentially harmful" actions.
Globalni rast AI industrije stvara ozbiljan pritisak na tržište memorijskih čipova, što dovodi do nestašice RAM-a i rasta cena, upozoravaju analitičari.
Rusija planira da tokom 2026. godine započne serijsku proizvodnju domaće satelitske internet mreže, koja bi trebalo da predstavlja odgovor na američki Starlink.
Komentari 1
Pogledaj komentare