Velika promena od 6. jula: Koji će sve sistemi biti obavezni u novim modelima
Najkontroverzniji je takozvani ISA sistem, odnosno ili "inteligentno prilagođavanje brzine".
Foto: Greentellect Studio/Shutterstock
Od 6. jula ove godine u sve nove modele automobila, kamiona i autobusa koji se prodaju u Evropskoj uniji biće ugrađen veći broj novih sistema, odnosno oni će biti obavezni. Cilj uredbe EU je da automobili budu bezbedniji.
Ova godina označava početak prelaznog perioda u kome će modeli predstavljeni pre ovog roka imati mogućnost adaptacije, ali će od 2024. svi novi automobili morati da budu opremljeni ovim tehnologijama.
Najkontroverzniji je takozvani ISA sistem (Intelligent Speed Assistant). Ovo je sistem pomoći vozaču koji upozorava na najveću dozvoljenu brzinu. Sistem bi trebalo da, prateći znakove na putu ili navigaciji, automatski smanji snagu motora, ali i da omogući preticanje, odnosno da se isključi kada vozač pritisne papučicu gasa.
Iako se sistem može deaktivirati u meniju svakog vozila, on će ponovo biti aktivan svaki put kada se vozilo pokrene. Kako će to funkcionisati u praksi? Videćemo... Posebno je izazovan deo o dopuštanju i prepoznavanju pretjecanja.
Foto: VanderWolf Images/Shutterstock
Osim toga, sva vozila će biti opremljena crnom kutijom ili zvanično EDR-om. Ovaj sistem, koji je već prisutan u mnogim novim automobilima, čuva podatke nekoliko sekundi pre nesreće.
Snimaju se informacije o brzini, položaju upravljača i da li automobil ima upaljene farove. Ovim podacima za sada mogu pristupiti samo državni organi i proizvođači automobila, a nisu dostupni osiguravačima.
Mnogi nezavisni stručnjaci protestovali su protiv postavljanja crnih kutija jer misle da su proizvođači automobila lobirali za njih zbog svojih interesa.
Foto: hxdbzxy/Shutterstock
Takođe, od 6. jula svi automobili će biti opremljeni zadnjim kamerama, automatskim kočenjem u slučaju nužde, parking senzorima, sistemima za upozorenje na napuštanje trake, sistemima za upozorenje na umor i pripremom za ugradnju uređaja "alcolock", tj. sistema koji bi se mogao ugraditi u vozila sa višestrukim prestupnicima.
Tu se misli na vozače koji su više puta vozili pod dejstvom alkohola i koji su pritom izazvali saobraćajne nezgode. "Alcolock" im ne bi dozvolio da voze ako su pod dejstvom alkohola. Za sada, "alcolock" uređaji će se posebno tretirati u svakom nacionalnom zakonodavstvu.
Na kraju, kombi, kamioni i autobusi moraju biti opremljeni sistemom za nadzor pritiska u gumama. Putnički automobili imaju ovu funkciju od 2014. godine.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sedam godina nakon kupovine, kojoj su prethodile najmanje dve godine pregovora sa Sjedinjenim Državama, Poljska je objavila da je njen sistem protivvazdušne i raketne odbrane, zasnovan na američkom sistemu Patriot, dostigao punu operativnu spremnost.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov uputio je oštro upozorenje evropskim političarima, rekavši da će ruski odgovor na bilo kakav napad biti razarajući.
Rat u Ukrajini – 1.403. dan. Komandanti trupa Centar i Istok obavestili su predsednika Vladimira Putina da su gradovi Dimitrov u DNR i Guljajpolje u Zaporoškoj oblasti pod kontrolom ruske vojske. Ukrajinci su ubrzo demantovali tu vest.
Gael Monfis je govorio o dominaciji Karlosa Alkaraza i Janika Sinera, istakavši da njihova najveća prednost nije samo kvalitet igre, već mentalna sposobnost da stalno pronalaze rešenja i pobeđuju u najrazličitijim okolnostima.
Stotine izraelskih policajaca, uključujući pripadnike Granične policije, upalo je u beduinsko selo Tarabin al-Sana na jugu Izraela gde su upotrebili vatreno oružje, saopštila je danas izraelska policija.
Danas je 1.405. dan rata u Ukrajini, koja je u nedelju bila glavna tema razgovora na Floridi, gde su se sastali američki i ukrajinski predsednik. Prethodno je Donald Tramp razgovarao i s ruskim kolegom Vladimirom Putinom.
Švedska carinska uprava nije zaplenila nijednu ručnu bombu tokom cele 2025. godine, uprkos eksplozivnom porastu nasilja kriminalnih bandi i više od stotinu incidenata sa granatama, piše portal "Srpski ugao".
Niški studenti-blokaderi tvrde da su u okviru akcije „Raspiši pobedu“, za svega pet sati i na pet lokacija, prikupili više od 17.000 potpisa za raspuštanje Narodne skupštine i vanredne parlamentarne izbore, pišu mediji.
Francuska glumica Brižit Bardo biće sahranjena na groblju sa pogledom na Sredozemno more u Sen Tropeu gde već počivaju njeni roditelji, saopšteno je danas iz gradske skupštine Sen Tropea, ali još nije preciziran datum sahrane.
Andro Marijanović, advokat pevača Marka Perkovića Tompsona, najavio je krivične prijave protiv gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića i direktora zagrebačke Arene Sretana Šarića zbog uskraćivanje dozvole za drugi drugi koncert.
Obožavaoci legendarne francuske glumice Brižit Bardo, koja je juče preminula u 91. godini, ne prestaju da polažu cveće i ostavljaju emotivne poruke ispred njene vile Madrag (La Madrague) u Sen Tropeu, gde je i preminula.
Međunarodna federacija za dijabetes zvanično je ove godine priznala dijabetes tipa 5, manje poznat, ali ozbiljan oblik bolesti, prenosi danas portal Sajens Alert.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
The Vice President of the United States, JD Vance, is most likely the first candidate who could succeed current President Donald Trump as the Republican Party’s candidate in the 2028 presidential election.
Prime Minister Prof. Dr. Djuro Macut assessed that the victory of the Serb List is very important for Serbs in Kosovo and Metohija because, as he said, it protects their identity and existence.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced today that meetings with representatives of the Russian Federation may be possible in the near future.
The Democrats will regain the majority in the U.S. House of Representatives in the 2026 midterm elections, confidently predicted former House Speaker Nancy Pelosi, reports The Guardian.
Upotreba alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji u Evropi brzo raste, ali razlike među državama i dalje su izražene, pokazuju najnoviji podaci Eurostata.
Komentari 16
Pogledaj komentare