Automobili

Ponedeljak, 10.02.2020.

11:00

Holanđani novi evropski lideri po kupovini električnih automobila

U zemlji koja broji 17,4 miliona stanovnika, prošle godine je prodato 67.695 EV, čime je ova zemlja nadmašila čak i Nemačku koja ima preko 82 miliona ljudi, a u 2019. prodato je 63.491 električni automobil.

Autor: Izvor: B92, Tanjug

Holanđani novi evropski lideri po kupovini električnih automobila
Električni Mercedes EQC (Foto: Meredes promo)

Holandija, sa 67.695 prodatih vozila, i Nemačka, sa 63.491 jedinice, bili su najveća evropska tržišta električnih automobila u 2019. godini.

Iako nije najveće tržište po broju prodatih električnih vozila, Norveška se može pohvaliti najvećim tržišnim udelom elektičnih vozila u ukupnoj prošlogodišnjoj prodaji novih automobila, a koji je iznosio 42,4 procenta.

Analitičari kažu da bi taj udeo ove godine mogao da poraste na do 60 odsto.

Najprodavaniji alektrični automobil u Norveškoj je za sada Tesla Model 3.

Inače, u Evropskoj uniji je prošle godine prodato više od 290 hiljada električnih automobila, što je gotovo dvostruko više nego 2018, pokazuju podaci Evropskog udruženja proizvođača automobila (ACEA). Prodaja je porasla za 93,8 odsto, na 290.923 vozila na godišnjem nivou, saopštila je ACEA, a prenosi portal Independent onlajn.
Ioniq Hybrid (Foto: Hyundai promo)
Prema podacima ACEA-e, prodaja hibridnih vozila je u 2019. porasla za gotovo 50 posto, na 465.026 primeraka, a prodaja "plag-in" hibridnih automobila čije se baterije mogu dopunjavati na strujnom priključku, povećala se za 13,9 procenata, na 174.103 jedinice.

Vozila sa alternativnim pogonom, koja koriste kao gorivo tečni naftni gas (TNG) i prirodni gas - metan, imala su udeo od 10,7 posto u ukupnoj prodaji automobila u EU 2019. godine, što je porast u odnosu na učešće od 7,5 procenata godinu ranije.

Istovremeno, prodaja dizelaša pala je za 13,9 posto, na 4,65 miliona jedinica, a njihov tržišni udeo je potonuo na 30,5 posto.

Benzinci su i dalje daleko najpopularnija vozila u EU, pri čemu je njihova prodaja porasla za 5,2 posto, na 8,96 miliona, a tržišni udeo se povećao za više od dva odsto, na 58,9 procenata.
Prius Plug-in Hybrid (Foto: Toyota promo)

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

1 d

Evropa na udaru

Temperatura ide i do -10 stepeni: Stiže sibirska hladnoća

Dok Nemačka i Austrija očekuju prvi sneg, u Srbiji će praznični dani proteći u znatno stabilnijem i toplijem vremenu. Meteorolozi najavljuju dolazak hladnog vazduha sa istoka u Evropu, dok će kod nas biti toplo vreme, uz jutarnji mraz i povremenu maglu.

18:00

17.12.2025.

1 d

Svet

Putinu ističe vreme; Sprema se udar bez presedana

Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da je od suštinskog značaja da Evropska unija finalizuje zajam za reparacije kako bi koristila zamrznutu rusku imovinu za finansiranje odbrane Ukrajine, ističući da bi takav potez poslao "jasnu poruku" Moskvi.

17:36

17.12.2025.

1 d

Podeli: