Šta bi se desilo da nas pogodi asteroid 2032. godine?

Početkom meseca astronomi iz Ukrajine došli su do prilično velikog otkrića – asteroida prečnika 400 metara, da budemo precizni.

Život

Izvor: Qz.com

Ponedeljak, 28.10.2013.

20:40

Default images

Iz njihovih inicijalnih kalkulacija, astronomi su saznali da će relativno veliki, nikada do sada viđen, asteroid nazvan 2013 TV135 proći prilično blizu pored Zemlje 26. avgusta 2032. godine.

Ovo je bilo dovoljno da se ovaj asteroid nađe na samom vrhu Nasine liste za praćenje asteroida koji se nalaze u blizini Zemlje.

Međutim, NASA je takođe rešila da do kraja ispita celu stvar i došla do zaključka da ovaj asteroid ne preti Zemlji i da su šanse da dođe do udara jedna u 63.000 hiljade.

Iako su u pitanju prilično male šanse, skoro neverovatne, koliko bismo zaista trebali da budemo zabrinuti u vezi sa ovom svemirskom stenom?

Sudeći po programu Efekti udara na Zemlju, zajedničkog projekta Kraljevskog koledža u Londonu i Univerziteta Perdju, da je asteroid udario Zemlju 2013. godine to bi učinio energijom 3.300 megatona TNT-a. To je otprilike identično detonaciji 60 odsto svih nuklearnih oružja na planeti u isto vreme, na istom mestu.

Rezultati ovakve eksplozije sasvim sigurno bi bili impresivni. Krater bi bio skoro duplo veći od Menhetna. Više od 100 miliona kubnih metara stena bi nestalo pri udaru koji bi izazvao zemljotres magnitude 7.0,

Ukoliko biste se nalazili na udaljenosti od 100 kilometara od mesta udara, za dva minuta bili biste zasuti fragmentima eksplozije veličine 5 centimetara. Za pet minuta bi vazdušni udar, koji bi generisala toplota udara, stvorio vetrove poput uragana koji bi sasvim sigurno polupali sve prozore na zgradama.

Ukoliko biste se nalazili na udaljenosti od 30 kilometara – efekti udara bi bili znatno ozbiljniji.

Prosečna veličina fragmenta bil bila identična mašine za pranje sudova i za 90 sekundi brzian vetra iznosila bi 800 kilometara na sat. Skoro 90 odsto drveća, zgrada, mostova bi bilo uništeno.

Ovakvi događaji dešavaju se jednom u svakih 100.000 godina, i na svu sreću, u slučaju da NASA ipak ne može da isključi mogućnost udara u potpunosti, imamo 20 godina da se spremimo i preusmerimo asteroid.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

28 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: