Na pomolu "pilula za pamet"?

Naučnici sa Stenforda su otkrili način kako da mozak životinja vrate u takozvano "plastično" stanje, nalik dečjem, čime se pospešuje učenje novih veština.

Zdravlje

Izvor: B92

Sreda, 12.11.2014.

11:20

Default images

Kako piše britanski "Inedependent", istraživanje zvuči kao nešto iz naučno-fantastičnih filmova, ali praktično znači da je pronađen način da se životinje (naučnici se nadaju, kasnije i ljudi) načine "pametnijim".

Tim naučnika je eksperimentisao sa proteinom PirB, koji omogućava životinjskim moždanim ćelijama da se lakše podsete ranije naučenih veština, ali i otežava mogućnost da se nauče nove veštine.

Uočeno je da kada se veštački smanji lučenje tog proteina, receptori drugačije funkcionišu i mozak stvara brže veze.

Tim koji predvodi profesorka Karla Šac radio je sa životinjama koje imaju "lenjo oko" i ustanovio da se primerci kod kojih je "prigušeno" lučenje proteina lakše prilagođavaju takvoj situaciji i životom sa samo jednim okom.

Kako piše "Independent", tim je ustanovio da je uvođenje mozga u tzv. "plastično" stanje, dovelo do toga da bar jedan deo mozga postaje prilagodljiviji, što znači da bi mogao da se lakše oporavlja od oštećenja, da se "prespoji", ali i usvaja nove veštine.

Istraživanje je značajno jer bi moglo znatno da pomogne prilikom lečenja povreda mozga, moždanih udara i drugih neuroloških problema. Takođe, neki od rezultata istraživanja značiće i u borbi protiv Alchajmera.

Sledeća prepreka za naučnike je to što ljudi nemaju PirB već više verzija sličnog proteine od LilrB2 do LirB5.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

1 d

Podeli: