Zdravlje

Četvrtak, 15.12.2016.

11:07

Toplota ili led: Šta pomaže u ublažavanju bolova

Kada osećamo bol, ponekad postoji dilema da li treba odabrati tople ili hladne obloge, a mnogi od nas su neretko pogrešili u izboru i pogoršali situaciju. Međutim, postoje uputstva koja će sprečiti greške u budućnosti.

Izvor: klix.ba

Toplota ili led: Šta pomaže u ublažavanju bolova
Foto: Thinkstock

Toplota je bolja kada je reč o dugotrajnim i hroničnim bolovima, obično onim koji traju više od šest nedelja. Artritis dovodi do trošenja i oštećenja hrskavice u zglobovima, a u ovim slučajevima se preporučuju tople obloge, jer toplota opušta zglobove i mišiće.

Led je efikasan kod bola izazvanog svežim povredama i smanjuje upale. Kada osoba ima glavobolju, bol se javlja u nervima i krvnim žilama u mozgu, a olakšanje donosi primena hladnih obloga, bilo da se radi o ledu ili hladnim peškirima.

Ljudi često prave grešku i koriste hladne obloge kako bi smanjili bol koji izaziva ukočenost vrata. Ispravno je koristiti toplotu za opuštanje mišića.

Ukoliko istegnete mišić ili povredite tetive, potrebno je da nanesete hladne obloge kako biste ublažili upalu i bol. Međutim, kada prođe upala, mišići mogu biti kruti, tako da za njihovo opuštanje treba koristiti tople obloge.

Slično je i pri istegnuću ili kidanju ligamenata u zglobovima. Prvo se koriste hladne, a potom tople obloge.

Tendinitis je stanje upale tkiva koja povezuju mišiće i kosti. Sebi možete pomoći nanošenjem leda.

Tendinoza je stanje hroničnog tendinitisa u kojem su tetive oštećene na ćelijskom nivou. Kao što je slučaj sa ostalim hroničnim stanjima, ovde pomaže primena toplote.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

1 d

Podeli: