Lekoviti bor za zdrava pluća

Bor je drvo koje je rasprostranjeno u celom svetu, a njegova lekovita svojstva su od davnina poznata.

Izvor: B92

Sreda, 26.02.2014.

21:26

Default images

Za lek se upotrebljavaju mladi izdanci i iglice. Iglice bora, kao i sve iglice četinara, valja upotrebljavati, po mogućnosti, neposredno nakon branja, jer se vitamin C gubi sušenjem, tako da iglice koje se čuvaju više od godinu dana potpuno izgube svoja lekovita svojstva

Mladi izdanci bora koriste se u lečenju zastarelih katara disajnih puteva, promuklosti, kašlja, laganijeg bronhitisa, za inhalaciju i sl. Mladi izdanci i iglice koriste se, takođe u lečenju astme i reumatskh bolesti i gihta. Kod grčeva izazvanih žučnim kamencima koristi se tek istekla smola.

Sirup protiv kašlja

Dvesta pedeset grama mladih borovih šišarki (dugih tri do pet santimetara) dobro isprati i staviti da se kuvaju oko pola sata na laganoj vatri u litri vode, poklopljeno. Nakon tog perioda tečnost procediti i pomešati sa 50 ml alkoholnog petnaestoprocentnog rastvora propolisa i jednim kilogramom meda. Nakon toga smesu držati jos petnaestak minuta na potpuno laganoj vatri na temperature od 45 stepeni (najbolje na kraju šporeta) uz mešanje, da se masa pretvori u ujednačen sirup.

Prohlađen sirup izliti u staklene posude i uzimati po kafenu kašiku tri puta dnevno pre jela.

Za hronični bronhitis

Foto: Craig Moulding / Flickr.com
Pedeset grama mladih borovih iglica dobro isprati pa spustiti u pola litre ključale vode. Ostaviti da ključa jos petnaestak minuta na laganoj vatri a zatim skinuti sa vatre i ostaviti poklopljeno da odstoji jos 24 časa. Nakon tog perioda tečnost procediti kroz gazu pa pomešati sa kilogramom meda. Upotrebljava se četiri puta dnevno po jedna supena kašika posle jela.

Melem od borovih iglica

Borovi izdanci se uspešno koriste za bolje izbacivanje šlajma, protiv svih plućnih tegoba, a naročito protiv prehlade i protiv bronhijalne astme.

Potrebno je sakupiti jedan kilogram, po mogučnosti što mlađih borovih izdanaka, dobro ih isprati i poređati na suvu salvetu da se iscede. Borove izdanke zbijeno ređati u veću staklenu teglu, i svaki red zasipati šećerom. Na kilogram izbojaka upotrebiti oko jedan kilogram šećera. Napunjenu teglu treba zatvoriti celofanom i ostaviti da odstoji pet do šest nedelja. Za to vreme će iglice pustiti dosta soka koji nakon tog treba procediti i sipati u staklenu bocu. Ostatak preliti sa dva decilitra prirodne komove rakije, dobro promućkati da se zaostali šećerni sirup rastvori. Još jednom rakiju ocediti i pomešati sa prethodno isceđenim sokom. Ovakav melem može dugo da stoji, a upotrebljava se po pola decilitara (rakijska časica) jednom dnevno, najbolje ujutru.

Izvor: Vijesti.me

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

15 h

Podeli: