Izvor: B92

Bez pomoći države ”Železnicama Srbije” do kraja godine preti kolaps! Nerealizovan program finansijske konsolidacije, drastičan pad transportnih prihoda zbog ekonomske krize i znatno smanjenje budžetskih subvencija mogu da dovedu do ozbiljnih potresa, pa bi čak i odvijanje saobraćaja moglo da dođe pod znak pitanja.

Za normalno i redovno funkcionisanje ovog javnog preduzeća iz budžeta bi trebalo da se izdvoji 14,3 milijarde dinara. Iz državne kase je prvo bilo predviđeno deset milijardi (deset odsto manje nego lane), a potom je rebalansom skinuto još 500 miliona dinara.
Preduzeće po osnovu poslovanja iz prethodnog perioda duguje dobavljačima oko tri i po milijarde dinara, a istovremeno ima i obaveze po osnovu sudskih utuženja od 4,4 milijarde dinara.

Novac iz državne kase ove godine pokriva svega 31 odsto troškova, a prihodi ”Železnica” još 33 odsto. To, praktično, znači da za pruge nedostaje 3,7 milijardi dinara. Kada se tome dodaju neizmirene obaveze iz prethodnog perioda, srpskim železnicama za poslovanje u ovoj godini nedostaje čak 8,8 milijardi dinara.

Istovremeno, nelikvidnost srpskih železnica odraziće se i na poslovanje i finansijski položaj velikog dela srpske privrede. Naime, srpske železnice imaju poslovne odnose sa više od 2.000 domaćih preduzeća, a nekoliko stotina hiljada zaposlenih u Srbiji direktno ili indirektno zavisi od poslovanja i funkcionisanja ”Železnica”.

LAGANE VOŽNjE

MreŽa železničkih pruga u Srbiji, duga 3.809 kilometara, stara je više od jednog veka. Vozovi na polovini srpskih pruga saobraćaju brzinom manjom od 60 kilometara na sat, a na samo 95 kilometara mogu da se kreću brzinom većom od 100 kilometara na sat. S obzirom na ovakvo stanje železničke infrastrukture, uvedene su takozvane lagane vožnje, sa brzinama između 10 i 30 kilometara na sat, na 585 kilometara pruge.

11 milijardi dinara dobile su prošle godine ”Železnice Srbije” kroz subvencije iz budžeta, a samo na ime poreza i doprinosa na zarade državi je vraćeno 4,5 milijardi.

(Izvor: Večernje novosti)

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.