Počelo saslušanje zbog Azotare

U istrazi Višeg suda u Beogradu počelo je saslušanje sedmoro uhapšenih zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja ostetili pančevačku Azotaru.

Izvor: B92, Tanjug

Utorak, 24.04.2012.

08:24

Default images

To je izjavila portparolka suda Dušica Ristić.

Istraga se traži protiv bivšeg generalnog direktora "Azotare Pančevo" Vujadina Jankovića (1952), člana vlasničkog konzorcijuma Dušana Stupara (1947), bivše direktorke Centra za kontrolu privatizacije Julijane Vučković(1958) i Čedomira Ivkovića(1949) iz "Servo Mihalj inženjeringa".

Takođe se traži istraga protiv tri projektanta za procenu vrednosti - Jovana Udickog, Jelice Ivković i Milana Cvetićanina.

Istražni sudija saslušaće njihove odbrane povodom zahteva tužilaštva da se protiv njih pokrene istraga i da im se odredi pritvor.

Pošto ih sasluša, istražni sudija će odlučiti o zahtevima tužilaštva.

Za dvojicom stranih državljana Vitmandisom Kučinkasom i Simonasom Kašusom, koji su obuhvaćeni zahtevom za istragu, a nisu još dostupni pravosudnim organima Srbije, trebalo bi da bude raspisana poternica, ali će odluku o tome takođe doneti Viši sud u Beogradu.

Oni su juče uhapšeni u akciji koju su sproveli pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala MUP-a Srbije, po nalogu Republičkog i Višeg tužilastva.

Osumnjičeni se terete za zloupotrebe prilikom privatizacije "Azotare" u Pančevu i to deo koji se odnosi na prodaju proizvodnog pogona Karbamid dva.

Na teret im se stavlja produženo krivično delo zloupotrebe službenog položaja iz koga je naneta šteta budžetu Republike Srbije blizu milijardu dinara, odnosno oko 8,3 miliona evra. Za to delo preti im kazna do 12 godina zatvora.

Sumnja se da su sebi pribavili protivpravni imovinski korist od oko 5,4 miliona dinara.

U Agenciji za privatizaciju tvrde da su sve radili kako treba, Antikorupcijski savet pisao je Vladi da je nepravilnosti bilo i onda kad je država preuzela ovu fabriku.

Prodali su deo fabrike po ceni tri puta većoj od one po kojoj su kupili celu, pa im je policija odredila zadržavanje u pritvoru. Iako im je jedna službenica u pritvoru, u Agenciji za privatizaciju kažu da su sve radili po zakonu, a za Insajder objašnjavaju da Azotara nije prodata u bescenje.

“Mi prodajemo firmu koja se bavi nekom delatnošću, mi ne prodajemo njene zgrade i njenu opremu, mi prodajemo kapital, odnosno mogućnost da ta firma posluje i nastavi da posluje u budućnosti”, kaže Vladislav Cvetković iz Agencije za privatizaciju.

A posle konzorcijuma koji je uhapšen, Azotaru je preuzela država preko Srbijagasa, koja je, po istraživanju Insajdera, uvećala dugove tri puta - čak do 300 miliona evra. Ovakve nalaze od Antikorupcijskog saveta dobila je i Vlada, ali odgovora nije bilo. “Pravo je čudo da se tu, mada je imao velika potraživanja, upleo Srbijagas i naravno da sada treba preispitivati ulogu Srbijagasa i svih onih koji su se upleli u sve te poslove. Savet je mogao da vidi, konstatovao je i to poslao Vladi da je pšenica pozajmljivana po većoj ceni, a posle prodavana po znatno nižoj ceni. Znači, firma je direktno terana u gubitke”, kaže Danilo Šuković iz Saveta za borbu protiv korupcije.

Raskinuta privatizacija, enorman gubitak, česti štrajkovi pred kapijom - sve to zna i eventualni strani investitor koji bi došao u Pančevo.

“Bolje bi bilo da se pod dobrim ugovorima pronađu kvalitetni upravljači koji bi to preduzeće stavili u koliko-toliko kvalitetan položaj, pa da onda se nastavi privatizacija”, smatra Milan Kovačević, savetnik za strana ulaganja.

“Ovde ne treba samo govoriti o ceni po kojoj se može prodati - sve se može prodati pa i za jedan evro, ali ako dođe loš gazda, koji loše upravlja, e onda je bolje da niste ništa radili”, dodaje on.

Zanimljivo je da, iako formalno Srbijagas upravlja Azotarom, do danas formalno nije sproveden ovaj zaključak vlade, pa je na sajtu Agencije za privredne registre kao vlasnik 68% Azotare upisana Agencija za privatizaciju, a preostali procenat i dalje pripada ljudima koji su pritvoreni ili su u bekstvu.

Zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja oštetili pančevačku Azotaru za gotovo milijardu dinara u ponedeljak je uhapšeno sedam osumnjičenih, dok se za dvojicom još traga.

Dušan Stupar negirao optužbe

Član vlasničkog konzorcijuma "Azotare" u Pančevu Dušan Stupar, koji je krajem osamdesetih bio načlenik Resora državne bezbednosti, negirao je u policiji da je sa saradnicima oštetio "Azotaru"u Pančevu.

"Tokom saslučanja u policiji u prisustvu javnog tužioca moj branjenik je dao izjavu i osporio sve što mu se stavlja na teret", izjavio je danas Tanjugu njegov branilac Zoran Ateljević.

Advokat je naglasio da će na saslušanju kod istražnog sudije, koje se očekuje da tokom večeri, Stupar takođe izložiti odbranu u odnosu na tvrdnje tužilaštva da je zloupotrebio službeni položaj povodom privatizacije Azotare.

Stupar je vlasnik "Univerzal holdinga" - dela konzorcijuma kom je, kako se sumnja, nezakonito prodata "Azotara" 2006. godine.

Stupar je bio načelnik Resora državne bezbednosti u vreme osme sednice CK SK, posle koje je Slobodan Milošević došao na vlast, a Stupar smenjen.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

52 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

1 d

Podeli: