Gašić: Bolja saradnja, ali ne i ulazak u NATO

Ministar odbrane izjavio je da potvrđivanje Sporazuma između NATO-a i država učesnica "Partnerstva za mir" ne znači približavanje ulasku Srbije u NATO.

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 06.07.2015.

11:48

Default images
Foto: Tanjug

On je dodao da Srbija ostaje vojno neutralna.

Gašić je u Skupštini Srbije, obrazlažući predloženi sporazum, rekao da će potvrđivanje Sporazuma olakšati odlazak u međunarodne mirovne misije i brojne vojne vežbe.

Kako je dodao, obezbediće se nesmetano funkcionisanje i podizanje operativnih i funkcionalnih sposobnosti Vojske Srbije zajedničkim angažovanjem sa drugim potpisnicama tog sporazuma u multinacionalnim operacijama.

Doprineće i ispunjenju međunarodnih obaveza Srbije prema konceptu operativnih sposobnosti u cilju priprema sopstvenih snaga za aktivan doprinos jačanju evropske spoljne i bezbednosne politike, rekao je ministar.

On je naveo da novi momenat u saradnji Srbije i NATO-a predstavlja otvaranje Misije pri NATO-u i Vojnog predstavništva u njenom sastavu, kao i sve intenzivnija saradnja sa NATO komitetima i radnim grupama.

"S tim u vezi može se zaključiti da je saradnja Srbije sa NATO-om pod okriljem programa 'Partnerstva za mir' sve intenzivnija i sadržajnija", rekao je Gašić.

"Strani vojnici u Srbiju samo uz naš poziv"

Podršku sporazumu država članica Severnoatlantskog ugovora i ostalih država učesnica u “Partnerstvu za mir” o statusu njihovih snaga su najavile stranke vladajuće većine i opozicione DS i SDS, a ministar odbrane Bratislav Gašić i poslanici su tokom rasprave poručili da nijedna strana vojska neće moći da koristi kapacitete naše vojske, niti da prolazi kroz našu teritoriju bez poziva Srbije.

Bez poziva Srbije i Vojske Srbije niko ne može da koristi nikakav potencijal na teritoriji Srbije, niti da prolazi kroz teritoriju Srbije”, rekao je Gašić, koji je, predstavljajući predloženi zakon, rekao i da je saradnja Srbije i NATO sve sadržajnija i intezivnija, ali da ratifikacija tog sporazuma ne znači ulazak, niti približavanje Srbije NATO.

Ministar je precizirao i da država neće isporučivati pripadnika vojske državi u kojoj je protiv njega izrečena smrtna kazna, budući da smrtna kazna ne postoji u pravnom sistemu Srbije.

Poslanica SNS Marija Obradović rekla je da je vrlo važno da Srbija bude uključena u sve mehanizme u okviru Programa “Partnerstvo za mir” i da Srbija radi na što detaljnijem preciziranju sadržaja aktivnosti, a da naša zemlja potvrđivanjem ovog sporazuma prihvata primarni mehanizam kojim su definisane privilegije, angažovanje, imunitet pripadnika jedne članice sporazuma na teritoriji druge članice.

Dubravka Filipovski iz NS rekla je da će se ratifikacijom sporazuma omogućiti nesmetana vojna saradnja među zemljama potpisnicama, a pre svega u pogledu pripreme i realizacije vojnih vežbi, učešća u multinacionalnim operacijama, kao i da je sporazum, pored ostalog, važan zbog imenovanja oficira Vojske Srbije na pozicije Štabnih elemenata partnerstava.

Srbija je vojno neutralna i ne teži članstvu NATO, ali vidi prostor za saradnju u okviru programa 'Partnerstvo za mir'”, rekla je Filipovski, dodajući da je Srbija tokom 2014. godine u 11 operacija UN i EU uputila 539 pripadnika Ministarstva odbrane i VS.

Na važnost ratifikacije sporazuma ukazao je i poslanik DS i nekadašnji ministar odbrane Dragan Šutanovac, navodeći da se kroz njega podiže operativna sposobnost naše vojske, a da Srbija time pravi i dodatni korak, pored ranijih među kojima je i učešće u mirovnim misijama, na lakšem otvaranju poglavlja.

Šutanovac je naveo i da je neophodno naglasiti da vojske članica sporazuma neće moći da imaju slobodno kretanje kroz Srbiju ukoliko nemaju poziv Srbije, te napomenuo da će i pripadnici VS imati prava i obaveze kakve budu imali pripadnici stranih vojski.

Goran Bogdanović iz SDS podseća da je saradnja sa NATO započela za vreme mandata Borisa Tadića, te da je pristupanje Srbije ovom sporazumu korisno za Srbiju i da on omogućava optimalni obim saradnje sa NATO u okviru reforme sistema odbrane.

SDS smatra da pristupanje ovom sporazumu omogućava viši nivo međunarodne vojne saradnje, podizanje operativnih i funkcionalnih sposobnosti VS u multinacionalnim operacijama, čime aktivno doprinosi spoljnoj i bezbednosnoj politici i iz tog razloga SDS će podržati ratifikaciju ovog sporazuma”, rekao je Bogdanović.

Poslanik SPO-DHS S Aleksandar Čotrić rekao je da je vreme da se povede rasprava o eventualnom članstvu Srbije u NATO i da ne treba razdvajati ulazak Srbije u EU i u NATO, jer većina zemalja koje se nalaze u NATO su i članice EU.

Mi u SPO smatramo da bi pristupanje ovom zapadnom savezu kolektivne bezbednosti trebalo da bude cilj Srbije, s obzirom i na situaciju u našem okruženju”, rekao je Čotrić, doajući da bi eventualnim ulaskom Srbije u NATO Rusija dobila samo jednog prijatelja i saveznika više, a nipošto protivnika.

Poslanik SDPS Vladimir Marinković rekao je da će sporazum doprineti modernizaciji naše vojske po nižoj ceni, borbu protiv kriminala i korupcije, ali i da ubedimo strane investitore da je njihov novac siguran u Srbiji.

"Čak i da ovaj sporazum ide u prilog tome da se približavamo NATO alijansi, ja lično kao poslank SDPS ne bih imao ništa protiv toga, jer smatram da bi pored vojnih i bezbednosnih benefita imali i ekonomske i fenefite kojie se tiču javne diplomatije i generalno boljeg pozicioniranja naše države u svetu", rekao je Marinković.

Podršku ratifikaciji sporazuma uskratiće poslanik Preokreta za Srbiju Janko Veselinović, a kao razloge za to naveo je najavu Mađarske, članice NATO, o podizanju zida na granici sa Srbijom, čime će Srbija biti izolovana od ostatka sveta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

1 d

Svet

Kina i Francuska se dogovorile: "Dozvolićemo"

Kina će dozvoliti uvoz proteinske hrane svinjskog porekla iz Francuske, kao i uvoz svinjskih iznutrica iz te evropske zemlje, navodi se u današnjim odvojenim saopštenjima kineske carine i francuskog ministarstva poljoprivrede.

19:05

7.5.2024.

1 d

Podeli: