Uhapšen bivši direktor "Kolubare"

Policija uhapsila biveg direktora Rudarskog basena "Kolubara" Nebojšu Ćerana. Uhapšen i Radoslav Savatijević Kene.

Izvor: B92

Ponedeljak, 09.09.2013.

08:52

Default images

Uhapšen je i bivši finansijski direktor Kolubare Ljubiša Mekić, bivši načelnik službe za eksproprijaciju zemljišta Saša Radanović, veštak Željko Vuković, pravnik u službi Zoran Živković. Kako nezvanično saznajemo, oni se sumnjiče za pronevere pri eksproprijaciji zemljišta u naselju Vreoci.

Oni se sumnjiče da su od 2009. do 2010. godine Savatijeviću omogućili sticanje protivpravne imovinske koristi od blizu 119 miliona dinara.

Direktor policije Milorad Veljović je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je Ćeranu, Savatijeviću i još petorici osumnjičenih određeno policijsko zadržavanje do 48 sati, posle čega će biti privredeni istražnom sudiji Višeg suda u Beogradu. On je rekao i da u vezi sa ovim hapšenjem uprava kriminalističke policije radi na tom predmetu više od godinu dana.

Ćeran inače obavlja funkciju vršioca dužnosti direktora Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd, od kraja septembra 2012. Pre te funkcije Ćeran je bio na čelu "Kolubare", a na to mesto ga je postavila vlada Mirka Cvetkovića.

Kako je Insajder objavio u serijalu "Prevara veka" Ćeran je uspeo da drstično smanji troškove za zakup pomoćne mehanizacije od privatnih firmi koje su bile angažovane u "Kolubari". Objavljeno je međutim i to da je "Kolubara" za vreme Ćeranovog mandata nastavila da zakupljuje mašine od lica, između ostalih, poveznaih sa Radosavom Savatijevićem Kenetom i Draganom Markovićem Palmom.

Ministarka energetike Zorana Mihajlović je početkom 2013. kazala da se istražni organi bave "Kolubarom" jer su u tom preduzeću isplaćivane zarade nepostojećim ljudima, precizirajući da je na taj način isplaćeno između 1.000 i 1.500 zarada. "Kolubara je bilo preduzeće ogrezlo u kriminalu i korupciji", kazala je ministarka energetike i istakla da je oprema za to preduzeće nabavljana po cenama "tri, četiri i šest puta većim od normalnih". Dodala je su gubici "Kolubare" bili 11 miliijardi dinara, a da su samo u 2012. godini, do formiranja nove vlade, uvećani za još 3,6 milijardi.

Reagujući na ovakve tvrdnje, tadašnji direktor "Kolubare" Nebojša Ćeran, koji je inače funkcioner Demokratske stranke, poslao je saopštenje medijima u kom je naveo da je za tri godine, koliko je bio direktor RB "Kolubara", sprečio pljačku u vrednosti od sto miliona evra, koliko bi iznosio najam mašina od privatnika na način kako je to rađeno u godinama pre njegovog dolaska.

"U skladu sa odlukom Vlade Vojislava Koštunice iz 2007. godine je izvršena eksproprijacija celog naselja Vreoci. Takav Program je donet i pored činjenice da zona eksploatacije ne pokriva celo naselje zato što su stanovnici u ranijim pokušajima, protestima i blokadama zahtevali da preseljenje važi za sve. Opravdanje za taj zahtev građana Vreoca su temeljili na premeštanju groblja koje je bilo prvo na udaru radova, kao i na ekološkoj ugroženosti delova naselja koji bi eventualno ostali nakon proširenja i otvaranja novih kopova", navodi Ćeran u saopštenju.

Prema njegovim rečima, programom koji je usvojila Vlada Srbije, predviđeno je da se na početku svim domaćinstvima isplati avans u iznosu od 35 odsto, a zatim, u godini eksproprijacije, konačan iznos. Procenu vrednosti su vršili veštaci "Kolubare", a na osnovu nje je građanima isplaćivan avans dok bi konačni obračun vršili veštaci Gradskog zavoda za veštačenje, dodaje se u saopštenju.

"Zahvaljujući činjenici da je na efikasan način eksproprisano naselje i premešteno groblje u Vreocima, Kolubara će već ove godine biti u prilici da iz zone groblja iskopa tri miliona tona uglja i na taj način spreči uvoz struje i napravi uštedu od 80 do sto miliona evra. Zona Vreoca obuhvata minimum 350 miliona tona uglja što znači da će 'Kolubara' sa tog prostora, u narednim decenijama eksploatisati ugalj koji će pretvaranjem u struju omogućiti energetsku stabilnost zemlje, a vrednost te struje će iznositi minimum 10 milijardi evra", kazao je tada Ćeran u saopštenju.

Ime biznismena Radosava Savatijevića Keneta dovodi se u vezu sa nekoliko zlupotreba u kojima je država oštećena za višemilionske iznose. Prvi put je uhapšen početkom maja 2011, kada je počela istraga oko zloupotreba u "Putevima Srbije", ali mu je ubrzo određen kućni pritvor.

Međutim, pet meseci kasnije pokrenuta je nova istraga u vezi sa malverzacijama u "Kolubari", zbog čega je vraćen u beogradski Centralni zatvor. Pritvor mu je ukinut u avgustu 2012. godine.

Dolaskom SNS- na vlast, ministarka energetike Zorana Mihajlović, otkriva da je Rudarski basen Kolubara, 2010. godine Savatijeviću na ime eksproprijaciju, za kuću u Vreocima isplatio milion i 200 hiljada evra, iako ta kuća nije bila predviđena za rušenje, niti je u zoni širenja kopa. Kene je tada demantovao da je bio privilegovan i da je jedini dobio novac za zemljište.

U DS su tada naveli da je plan eksproprijacije usvojen 2007. godine za vreme vlade Vojislava Koštunice, kada je direktor "Kolubare" bio Dragan Tomic, funckioner DSS-a koji je takođe hapšen zbog zloupotreba u "Kolubari" i pušten da se brani sa slobode.

Funkcionera DS-a Nebojsu Ćerana na mesto direktora "Kolubare" imenovala je Vlada Mirka Cvetkovica 2008. godine. Po dolasku na funkciju drastično je smanjio troskove za zakup mehanizacije od privatnih firmi. Međutim, u serijalu "Insajder" "Prevara veka", objavljeno je da je u vreme kada je bio na čelu "Kolubare", to preduzeće nastavilo da iznajmljuje mašine od lica povezanih sa članom Upravnog odbora EPS-a Radosavom Savatijevicem Kenetom, kao i sa liderom Jedinstvene Srbije Draganom Markovicem Palmom.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

168 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

21 h

Podeli: