Skupština: Nema debate radi debate

Poslanici republičkog parlamenta nastavili rad, a sednici ne prisustvuju poslanici opozicionih LDP, SRS, SNS, DSS i NS. Opozicija tražila raspravu o Kosovu.

Izvor: B92, Tanjug

Četvrtak, 20.10.2011.

11:28

Default images

Rukovodstvo skupštine je zahtev odbilo,a pre pauze koju je dala predsedavajuća Gordana Čomić bilo 12 poslanika.

Poslanici LDP, SRS, DSS i NS zatražili su, povodom najnovijih događaja na Kosovu da hitno bude sazvana sednica skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost. Predstavnici Demokratske stranke optužili su opoziciju za političku zloupotrebu Kosova.

Poslanici opozicije smatraju da parlament danas, imajući u vidu da je Kfor počeo sa uklanjanjem barikada, ne treba da raspravlja o predloženom zakonu o zabrani bakteriološkog i toksičkog oružja.

Na insistiranje poslanika opozicionih stranaka da parlament ne raspravlja o predloženom zakonu, već o situaciji na Kosovu i Metohiji, predsedavajuća sednicom Gordana Čomić saopštila je da će sednica teći onako kako je planirano.

Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić zatražio zakazivanje vanredne sednice parlamenta o aktuelnim dešavanjima na severu Kosova i Metohije, kojoj bi prisustvovala Vlada Srbije.

"Umesto da imamo vanrednu sednicu skupštine, na koju bi došla cela vlada, kao i ministri odbrane i policije, pa da vidimo kako treba da se postupi, vladajuća većina u parlamentu se ponaša kao da se ništa ne dešava", rekao je on.

Ilić je je dodao i da bi predsednik države Boris Tadić i premijer Mirko Cvetković trebalo da se saopšte javnosti svoje stavove i predlože dalje korake ka rešavanju krize na severu Kosova i Metohije. Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila povodom zahteva opozicije da parlament raspravlja o situaciji na Kosovu i Metohiji, da "debata radi debate", odnosno rasprava koja za svrhu nema donošenje akta - nije sadržaj rada Narodne skupštine.

Đukić Dejanović je novinarima u parlamentu rekla da je na predlog šefa poslanika LDP Čedomira Jovanovića dogovoreno da šef najveće poslaničke grupe ZES-a Nada Kolundžija, Jovanović sam i predsednik Odbora za bezbednost Dušan Bajatović, koji je inace sad na Kosovu, procene termin održavanja i sadržaj sednice tog odbora.

Na sednici Odbora za bezbednost ne bi trebalo da se ponovi atmosfera na kojoj će se prikupljati politički poeni, već da se od Vlade Srbije zatraži kontinuirana informacija šta čini, rekla je predsednica parlamenta, dodajući da izvršne instance države treba da rade u skladu sa dokumentima koji već postoje.

Prema njenim rečima, u svim okolnostima, pa i onim delikatnim, institucije treba da poštuju pravila u skladu sa Ustavom, zakonom, Poslovnikom, što važi i za Narodnu skupštinu.

"Debata radi debate, koja nema svrhu donošenja akta, nije sadržaj rada Narodne skupštine", rekla je Dejanović i istakla da je potrebno da se svi ponašaju ne samo uzdržano, već i sa tendencijom smirivanja situacije, koja u krajnjem slučaju može biti najneprijatnija " za naše građane na severu Kosova".

Ona je kazala da u tom smislu danas i nije bilo moguće raditi nešto drugo osim tačaka koje su bile na dnevnom redu redovnog zasedanja. Šefica poslaničke grupe “Za evropsku Srbiju” Nada Kolundžija apelovala je na stranke da pitanje Kosova ne koriste za političko nadmetanje.

“Verujem da postoji volja da o tom pitanju razgovaramo odgovorno i da postoji svest o tome da to pitanje ne sme da bude predmet stranačkih nadmetanja”, rekla je Kolundžija.

Ona je navela da narod na Kosovu danas plaća cenu politika koje su u prošlosti zloupotrebljavale taj problem, dodajući da su rezultati takvih politika bili izgubljeni životi i težak život tamošnjih Srba.

Kolundžija je poručila da svi oni koji danas optužuju aktuelnu vlast i traže njenu odgovornost ne treba da amnestiraju sebe za politiku koju su vodili u prošlosti.

Kolundžija veruje da će Vlada Srbije dati odgoor na pitanje šta je ono što se dešava, šta je istina o tome i šta je ono što može da uradi u okolnostima koje nisu tako crne, a ni tako bele.

Lider LDP Čedomir Jovanović rekao je da su danas nečija deca na barikadama, a da republički parlament ima obavezu prema narodu na severu Kosova, ako ni zbog čega drugog, onda zbog toga što je doneo rezoluciju “koja ih je gurnula na barikade”.

“Ne možemo ovako da se ponašamo. Molim vas da prekinete sa ovim licemerjem (raspravom o predloženom zakonu) i na takav način, makar jednim gestom, pokažete odgovornost”, poručio je Jovanović rukovodstvu parlamenta.

On je dodao da se LDP oseća odgovornom zbog toga što nije sprečila politiku “koja je danas doživela svoj slom” i koja samo ugrožava ljude na barikadama.

“Naš narod je topovsko meso, a Srbija jedna od retkih tačaka na planeti u kojoj se narod sukobljava sa međunarodnom zajednicom, a parlament koji ih je gurnuo u sukob raspravlja o zabrani toksiološkog oružja. Nije dovoljno saopštenje predsednika Srbije dato držvnoj agenciji. Vi ste vlast bez autoriteta, a to državu vodi u propast”, istakao je Jovanović. DSS je rukovodstvo Skupštine Srbije upitala kako je moguće da republički parlament ostane nem na događaje na severu Kosova, te zatražila da se o tom pitanju raspravlja odmah danas.

“Moje pitanje je da li možemo makar na današnji dan da znamo šta je plan i tražimo da se umesto rasprave o predloženom zakonu zakaže za danas sednica parlamenta na tu temu”, rekao je šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić.

Aligrudić je kazao da posle današnjeg dana “stvari neće moći da budu iste”, navodeći da je aktuelna vlast u Srbiji trebalo da vodi temeljniju, drugačiju i dosledniju politiku u vezi Kosova.

Poslanik NS Miroslav Markićević apelovao je na hitno održavanje sednice Odbora za odbranu i bezbednost, koja bi bila otvorena za javnost, a na kojoj bi najodgovorniji ljudi u državi saopštili da li je “došao dan D i da li su pređene crvene linije”.

I radikali su zatražili sednicu Skupštine Srbije, kako bi se na njoj odlučilo šta sada treba učiniti i kako građane na Kosovu i Metohiji zaštiti.

“Šta ćete da uradite da ne dođe do krvoprolića na Kosovu i Metohiji”, upitao je šef poslanika SRS Dragan Todorović, ocenjujući da trenutna dešavanja na severu pokrajine pokazuje “krah politike koja se vodi tri godine”.

On je naglasio da Srbija ne može da ratuje, ali da može da otkaže misiju Euleks i zatražio od predstavnika vlasti da daju "neki dokaz da su u SB UN barem jednom tražili da se Rezolucija 1244 sprovede".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

39 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

10 h

Podeli: